Tarkeneeko talvella Pyr Apartamentoksessa?

Ilman.joulukiireitä

Olemme suunnittelemassa joulun viettoa Fugessa. Sattuisiko kukaan Pyr apartamentoksessa talvella majoittunut lukemaan tätä. Millainen lämmitys siellä on? Ilmalämpöpumput vedollaan tekevät kurkun kipeäksi.

18

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PyristäJuuriTultu

      Vietimme juuri joulun ajan Pyrissä.
      Huoneistoissa on keskuslämmitys/ilmastointi. Talvella siis lämmitys. Ei siis erillisiä ilmalämpöpumppuja.
      Meidän huoneisto oli aurinkoisella uima-altaan puolella, ylemmissä kerroksissa.
      Aurinko lämmitti kokoajan niin, ettei pidetty lämmitystä yhtään päällä.

      • Ilman.joulukiireitä

        Hurjan paljon kiitoksia vastauksestasi. Hotelleissa/apartamentoksissa on lämmityksen suhteen suuria eroja. Nautitteko aamupuffetit? Jos niin millainen oli? Kuvien perusteella kohtalaisen monipuolinen?

        Olin eka kerran torressa jo v 1974. Viime vuosina olen/mme viettäneet keväällä pari viikkoa Fugen maisemissa. Kuten taas ensi huhtikuussakin. Nyt tuli ajatus päästä ensi joulusta vähän helpommalla. Viettäköön jälkikasvu joulunsa tilallamme keskenään. Mikäli haluavat.


    • PyristäJuuriTultu

      Aamupuffettia ei syöty. Käytiin katsomassa tarjonta, ja se näytti tosi hyvältä ja monipuoliselta. Koska olemme aika pieniruokaisia aamuisin tyydyimme keittämään itse kahvit ja syömään paahtoleivät huoneistossa.

      • Ilman.joulukiireitä

        Uteliaisuus vain lisääntyy. Miten pitkän loman vietitte? Kävittekö joululounailla/-päivällisillä? Fuengirolalehden mainoksen mukaan niitä järjestetään useammassakin paikassa.

        Katselin Pyrin hintoja ensi jouluksi ajalle 22. - 30.12., siis 8 vrk. Täydellä perumisoikeudella studio 43 m2 ilman a-palaa 373 eur. Hinta uskomattoman halpa? Kahden hengen buffetilla n 540 eur. Eli ei kannata ostaa ruokia valmiiksi. Käy niinä aamuina jolloin haluaa. Mitä muuten piditte joulun ajasta tuolla seudulla? Harrastan juoksua joten olisi mukava lönkötellä joulun aikaan sulalla maalla. Olen itse eläkkeellä ja vaimo siirtyy samaan elämänvaiheeseen syksyllä.


    • PyristäJuuriTultu

      Ilmat suosi, ainkin tänä vuonna. Olimme 10 yötä hintaan 450 €.
      Aamiainen erikseen ostettuna maksaa 6.90 € / henkilö.
      Ei tuolla alueella juuri joulu näkynyt. Tosin jouluvalot ovat upeita ja Malagassa erityisen hienot.
      Emme käyneet erityisesti jouluillallisella missään ravintolassa, mutta paljon niitä oli tarjolla.
      Ranintolatarjonta muutenkin hyvä.
      Mutta parasta meidän mielestä Pyrissä on lämmitetty uima-allas. Sinne oli mukava pulahtaa aamu-uinnille.

      • Ilman.joulukiireitä

        Kiitos vielä kerran. Annoit todella hyvän läpileikkauksen majapaikasta kuten muustakin. Tuo lämmitetty uima-allas on varmaan se vetonaula, johon vaimo varmaan tarttuu. Lähtisi jouluksi mieluummin jonnekin Keski-Eurooppaan, jonne minä taas en viitsi mennä keskitalvella. Teillä oli hyvä tuuri säiden suhteen. Tiedän ettei joka vuosi ole samanlaista. Siksi juuri tärkein kysymykseni koski hotellin lämmitystä.

        Joulu ei ilmeisesti ole katolisissa maissa niin merkittävä juhla - ainakaan ulkoisesti - kuten on Semana Santa. Sitähän ei voi olla huomaamatta. Huhtikuussa olemme siellä juuri pääsiäisen aikaan. Harmi kun pesisottelu Joensuu - Seinäjoki pelataankin siellä vasta kuun vaihteessa jolloin emme enää ole paikalla. Sotkamolaisina olisimme ilman muuta katsomossa.


      • Ilman.joulukiireitä

        Vielä tuli yksi uteliaisuus. Mihin aikaan vuotta hankitte lennot ja mikä yhtiö. Olivatko tyyriitä? Jouluviikoksi syksyllä ostettuna ainakin Norwegianilla ovat olleet melko kalliita


    • PyristäJuuriTultu

      Lokakuussa ostettiin Finnairilta liput. Ei olleet halpoja kuten ei Norwegiallakaan. Jouluhinnat varmaankin..

      • Ilman.joulukiireitä

        Norski myy tällä hetkellä vain lokakuun loppuun. Seuraan milloin joulukuu tulee myyntiin ja ostan heti. Ehkä helmikuun lopulla. Huhtikuun lennot tulevat aina listoille juhannuksen tietämissä. Ensi kevään liput maksoivat (meno-paluu) 240 eur/hlö. Me käytämme aina light-lippuja


      • Ilman.joulukiireitä
        Ilman.joulukiireitä kirjoitti:

        Norski myy tällä hetkellä vain lokakuun loppuun. Seuraan milloin joulukuu tulee myyntiin ja ostan heti. Ehkä helmikuun lopulla. Huhtikuun lennot tulevat aina listoille juhannuksen tietämissä. Ensi kevään liput maksoivat (meno-paluu) 240 eur/hlö. Me käytämme aina light-lippuja

        Muistin kevään lippujen hinnan väärin. Tarkistus osoitti hinnan olleen 226,19 eur (meno-paluu suorat päivälennot) Ei paha!


    • Ilman.joulukiireitä

      Kämppä varattu. 8 yötä 373 eur

    • nnolose

      Hirveä hotelli. Loput saatte itse kokea.

      • Asiallamaku

        Makuasia


    • Mummoikäinen

      Ei ole 4 tähden hotelli vaan 3 tähden huoneistohotelli. Monia kertoja siellä olleena, ei valittamista. Sijainti, puhtaus yms 4 tähden luokkaa. Huoneistot jo elämää nähneet, mutta siistit.

      • Ilman.joulukiireitä

        Kukapa niitä majapaikan tähtiä katselemaan on tullut. Riittää kun vastaa omia tarpeita ja on hinnaltaan kukkarolleen sopiva.


      • Aurinkotärkein

        Tosiaan ei katsella tähtiä vaan aurinkoa. Kuten vuoristoneuvos Tuura sanoi Speden elokuvassa kun oli ostanut matkan Uunon matkatoimistosta: Sama aurinko siellä paistaa olipa majapaikka mikä hyvänsä


    • irmel9

      Kahden makuuhuoneen asunnossa Hotelli Pyrissä oli ikävä kokemus. Laitteet huonossa kunnossa eivätkä toimineet. Monenlaista pientä vikaa. Kuudelle hengelle liian pieni ruokapöytä. Hyvää on lämmitetty uima-allas.

      • Ilman.joulukiireitä

        Minä varasinkin yhden huoneen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      111
      7161
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      59
      4737
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4721
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      3869
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3798
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      216
      3762
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      26
      3343
    8. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      51
      2721
    9. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      37
      2614
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      38
      2299
    Aihe