Keskustan puheenjohtaja ja pääministeri Juha Sipilä on nyt osoittanut Suomen kansalle todeksi sen, ettei kepulaiseen politiikkaan voi luottaa, varsinkaan Kokoomuksen suurella myötävaikutuksella. Kansan etu ei todellakaan ole ollut priorisoituna tämän porvarihallituksen agendalla vaan suurpääoman suojelu. Meidän äänioikeutettujen tulee nyt kantaa kevään parlamenttivaaleissa vastuumme ja äänestää nämä kaksi puoluetta ulos seuraavasta hallituksesta. Muuten kansan pelkkä maksumiehen rooli saa jatkoa karuimman tien kautta.
https://www.hs.fi/talous/art-2000005908468.html
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005951278.html
Demarit valtaan ja lyödään vakuutuskuorikeplottelijoiden sekä veronkiertelijöiden keinotteluille rajat.
https://www.hs.fi/talous/art-2000005908468.html
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005951278.html
Demarit valtaan ja lyödään vakuutuskuorikeplottelijoiden sekä veronkiertelijöiden keinotteluille rajat.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Vasemmistoon voi luottaa vain silloin kun he ovat oppositiossa mahdollisimman kaukana päätöksenteosta.
Lipponen leikkasi 30 miljardin edestä ja teki indeksi-leikkaukset.
Miksi vasureilla on aina niin pirun vaikeaa muistella omia tekojaan???
Puolustetko veronkiertäjiä?
Perkele, uusin kysymykseni. Puolusteletko veronkiertäjiä?
Ay-liikettäkö ja Kojamoa
No mm. verosuunnittelija Sipilää?
Miten Ay-liike, Kojamo kiertää veroja ?
Siinäpä se. Ei tuo tahvo osaa perustella asiaa, mutta kovasti siitä täällä vaahtoaa.
Sipilän politiikka pähkinänkuoressa.
Tulonsiirtoa kaikin mahdollisin toimin köyhiltä .eläkeläisiltä ja työttömiltä rikkaille.
Miten politiika jatkuu kun köyhillä ei enääole mitän ottaa.
Maataloustukia ja yritystukia vaan lisätty.
Millä varoin.
Leikkaamalla vain köyhiltä.
Kansalaispalkalle ei vaikka se olisi ainut todellinen ratkaisu työllisyyteen .
Työttömän olisi helppo työllistyä kun ei joutuisi pulaan työllistyessään jos työpaikka loppuukin heti
Vai pitäisi laiskoille saadakansalaispalkka. Mielestäni meidän pitäisi siirtä suoritepalkkauksseen.Työpaikat sisääntyisivät huomattavati kun oli syöpaikkoja eikä työpaikalla olopaikkoja. On ko työpaikka jos työtä tehdään vain 2 h / päivä. Tästä löytyy näyttöjä.
Kansa on kurkkua myöden täynnä Sipilistejä ja keskustan rikollista politiikkaa.
Demarit samanlaisia 'koko Suomi asuttuna' tolvanoita.
Valitettavasti ei ole demarilla yhtään sen kummallisempaa politiikkaa tarjolla. Autokoijarin oloinen sekavia höpöttelevä etukenomies, ei ole sen parempi oudon "koko maailmaa" halavan politiikkansa kanssa suomelle ja suomalaisille. Mikä puolue olisi? Ei tunnu oikein yksikään puolue olevan suomen ja suomalaisten asialla.
"Ei tunnu oikein yksikään puolue olevan suomen ja suomalaisten asialla."
Ainakin Seitsemän tähden liike ja Suomen Kansa Ensin ovat itsenäisen Suomen ja suomalaisten asialla. Molempien tavoitteena on pitää koko Suomi asuttuna. Kannattaa käydä molempien kotisivuilla.
Aika turha noiden "populistien" kanssa edes pelleillä. Eivät nuo tiedä ovatko tulossa vai menossa. Ei ole noista ratkaisjoiksi, marginaalipuolueiden "tavoitteet" ei juurikaan asiaa muuta.
Pätee varmasti tuon SKE:n kohdalla, mutta Väyrysen uusi puolue voi olla musta hevonen. Itse kävin katsastamassa Tähtiliikkeen "teesejä" ja siinä on paljon asiaakin ja ainakin maltillisemmin esitettynä kuin noiden populististen puolueiden ulosanti on ollut. Työehto- ja työmarkkina-asiat eivät ole kuitenkaan keskeisissä asioissa ja se on mielestäni hieman huono juttu. Odottaisi Väyryseltä kumminkin työtä tekevienkin asioiden olevan tärkeää.
Väyrynen sekoillut niin vahvasti ja toistuvasti, että on todellakin vaikea uskoa, että saisi taakseen mitään suurempaa joukkoa. Menneen talven lumia.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000005953036.html
kovat nousu eväät
Nyt onko niin kova pakkanen , että demarillakin on kädet omassa taskussa . Yleensä ne on toisten taskussa . Seuraava hallitus taitaa kuitenkin olla demareitten ja kokoomuksen hallitus jos ei kansa tuu järkiinsä ja äänestä työllisyyden puolesta . Se ainoastaan tuo meille lisää fyrkkaa . Sipilä on tuonut politiikkaan uutta draiviaja päätöksentekoa . Kyllä bresneviläisyyden aika on jo elettyä elämää .
Sipilällähänon kädet aina köyhien eläkeläisten ja työttömien taskussa.
Siirtämässä raha ulkomaille rikkaiden yritysjohtajienkanssa bonuksina verovapaisiin talletuksiin poissuomen taloudesta.
Vakuutuskuorilla ei voi keinotella toista on tuo sak jäsenmaksiulla verovapaa bisnes se on keinottelua viimesen päälle: Sipilän kädet ei ole eläkeläisten taskuilla, minä eläkeläisenä tiedän totuuden, ja takuueläkkeitä on nostettu usemman kerran jotka on eläkkeitä joista ei nole maksettu vakuutusmaksua.. Työllisyys on kasvanut enempi kuin mitä demarit kerkesi tuhota. Puhutaan totuuksia jotka pystytään näuyttämään toteen. Nuo ovat niitä laiskojen puheita.
tai jumala heittää kuuman kiven piähän...