Osasto ja syömisten tarkkailu

ananyymi

Olen nuorisopsykiatrian osastolla muista syistä, mutta on alkanut pelottaa mahtavatkohan puuttua syömiseenikin?

Tänään eka kokonainen päivä ja en ole edes käynyt täällä millään aterialla, kerran olen syönyt huoneessani omia vähäisiä eväitä. Muuten juonut vain vettä.
Puuttuvatko oikeasti siihen vai antavatko olla, kun en siis täällä siitä syystä ole. Ja mitä voivat sille edes tehdä?
Olen normaalipainossa, lähes alarajalla. Ei mitään diagnoosia tms syömisten suhteen, enkä koe syömisiäni ongelmana.

2

325

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lautanentyhjäksi

      Jos olet muista syistä osastolle joutunut, niin varmaan aika pitkään antavat olla syömättä kunnolla. Mutta jossain vaiheessa varmasti puuttuvat.
      Tosielämän esimerkki: olin itse nuorisopsykalla sh:n takia, ja syömisiäni ja vessakäyntejäni tarkkailtiin niin tarkasti kuin mahdollista. Sitten myöhemmin yksi kaverini oli masennusdiagnoosin kanssa samassa laitoksessa ja pystyi käytännössä paastoamaan viikkojen ajan.

    • Koreaboo

      Itse olen ollut osastolla masennuksen takia, ja ensimmäisen viikon pystyin olemaan ilman että tultiin hirveästi pyytämään syömään, koska jotkin hoitajat eivät tienneet että olin siellä. Mutta kun aikaa meni, niin kun en mennyt syömään parina kertana, niin silloin alettiin jo seuraamaan painoa yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1540
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      99
      748
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe