Todella ammattitaidolla on Jari Tervo tehnyt ohjelmasarjan Kekkosesta.
Siinä paljastuu minkä kokoluokan suurmies Kekkonen oli tekojensa perusteella.
Hänellä oli myös sellaista henkilökohtaista karismaa, jota ei nykyään tapaa yhdessäkään poliitikossa.
Siinä paljastuu minkä kokoluokan suurmies Kekkonen oli tekojensa perusteella.
Hänellä oli myös sellaista henkilökohtaista karismaa, jota ei nykyään tapaa yhdessäkään poliitikossa.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Todella tasokasta tekemistä Tervolta ja mittava määrä kiihkottomia asiantuntijoita haastateltavana.
Liiallinen kiihko on este järkevälle toiminnalle politiikassa.
"Liiallinen kiihko on este järkevälle toiminnalle politiikassa."
Totta, se on tuon, nykyään karvaparrakkaan, lestalahkolaisen pääministeritaipaleella nähty...
"Maissinviljelijä" ei ole kommentoinut vielä.
Voisihan sitä sanoa, että jos olis Honkaliiton "germaaniveljeskunta" päässyt silloin valtaan niin nyt olisi hyvinvointiyhteiskunta. ??
Hirveä kiihko on munakarvaossilla herjata kahdeksankymppistä eläkeläistä. Kun käyttää vielä noin sairaalloista nimimerkkiä niin viestin taso on nolla. Viestiensä taso on suoraan verrannollinen ossin vaalimenestykseensä, täyttä roskaa.
Etköhän ole tuon Ossisi kanssa pääsemättömissä? Mene ulos raittiiseen ilmaan. Se auttaa aina.
Ohjelmassa nimenomaan arvostellaan suuruudenhullun vätyksen rajatonta vallankäyttöä ja luuloja omasta erinomaisuudestaan. Sipilällä ja Niinistöllä ei onneksi ole samoja valtaoikeuksia.
Kekkoslovakiassa oli hyvinvointiyhteiskunta, kun presidentillä oli auktoriteetti laajemmin kuin Manun toisesta kaudesta alkaen. Kun silloiset presidentin vastuualueet siirrettiin ministereille, katosi hyvinvointiyhteiskunta, kuten nykyään on havaittavissa.
Tervo teki upean ohjelman Kekkosesta mm. Orasen romaanien pohjalta. Lisää samanlaista ohjelmaa!
Vaikka ajat Kekkosen aikana oli monella tapaa vaikeita, siitä huolimatta tulee ikävä niitä aikoja. Silloin kuitenkin mentiin eteenpäin toisin kuin nyt, mennään vain päivä kerrallaan muitten maitten ehdoilla, taaksepäin. Presidentti valtuuksineen on melkein tyhjänpäiväinen nykään.
Kekkoslovakiasta lähti puoli miljoonaa Slussenin sissiä wteenpäin kohti Ruotsia.
"Tervo teki upean ohjelman Kekkosesta mm. Orasen romaanien pohjalta."
Olisit nyt edes tuon jättänyt mainitsematta.
"Silloin kuitenkin mentiin eteenpäin toisin kuin nyt, mennään vain päivä kerrallaan muitten maitten ehdoilla, taaksepäin"
Kun mennään tarpeeksi kauan taaksepäin, päädymme ihannoimaasi Kekkosen aikaan:)
Jotain hyvaakin sai aikaan. Isoja rakennusprojekteja muun muassa. Toi tyota kainuuseen.
Kekkoslovakiassa pidettiin koko Suomi asuttuna, kun turvattiin työpaikat kaikkiin maakuntiin. Nykyään keskitetään lähes kaikki maantieteellisen kolmion Turku-Tampere-Helsinki sisäpuolelle ja annetaan muun EU-Suomen näivettyä. Kaikessa seurataan Amerikkaa noin 30 vuotta jäljessä, joten suomalaisuus on hävitetty poliittisista päätöksistä. Saatanan tunarit!
Maassa maan tavalla!
Palatkoon Kekkoslovakia!
Niihkö. Onko Suomessakin siis kuolemantuomio voimassa. Minun tietääkseni 'Teksasin pyöveleitä' on Suomessa ainoastaan maataloustukia Kekkosen ansiosta nauttivassa Härmässä 'ralli-inglishiä' puhuvan Vesa Keskisen pytinkin edessä.
Kainuulaìsten juhlat on nyt juhlittu. Seuraavan kolmenkymmenen vuoden aikana on edessä paluu Korpiloukkoon ja Ryysyrantaan. Isä-Putin voi toki yrittää komentaa etelärannikon orjia kippaamaan lisää rahaa Hyrynsalmen kirkonkylän remonttia varten.
Enemmän pitäisi asioita tarkastella kansallisesta näkökulmasta, koko maa mukaan lukien.
Tervo on aivonsa kuutamolle juonut suvakki.
Tervo on vasuri ja sivari kuten tiedetään. Ei Kekkonen ole aina ollut hänen mieleensä.
Toisin nähnyt vaikkapa kirjassaan Myyrä. Hauskasti nähnyt myös matti Vanhasen nimellä Pekka Lahnanen kirjassaan Koljatti.
Tuskin muuttanut mieltään. Kirjailija tekee sitä, joka parhaiten rahaa tuo.
Tervo ei munakarvamajuri ossin höpinöistä huolimatta ylistä Kekkosta. Tervo nimittää hauskasti Kekkosta Ruotsi-Suomen viimeiseksi kuninkaaksi.
Miksi Tervo sekoittaa Ruotsin asiaan? Kekkonen oli puhtaasti Suomen kuningas. Ruotsilla oli ja on omansa.
Kekkosen parhaita puolis oli yhteistyön rakentaminen joko neuvottelemalla tai asettamalla tosiasiat eteen.
Se oli jotain mitä vakuutuskuorilla veronmaksua välttelevältä, duunareita pakkomielteisesti kyykyttävältä ja sinipiikahallituksen takana raukkamaisesti piilottelevalta Partakarvalestalta on aina puuttunut.
Olen lukenut Jari Tervon koko tuotannon 15 minuutissa!
Eihän Tervo Kekkosta halveksu missään nimessä.Aikansa suurmies.Tapa millä valtansa sai , miten nosti tai painoi oli kovaa ja raakaa.Toisaalta kylmäsota piti kaikki herkkänä ettei neuvostoliittoa loukattu.Siihen ei ollu varaa.Onko nytkään.Venäjä kortti oli semmonen valtti ettei parempaa ollu.Ja se oli vain Kekkosella takataskussa.Jos joskus venäjän hallinon arkistot avautuu selkiytyy Kekkosen koko kuva.
"Tapa millä valtansa sai, miten nosti tai painoi oli kovaa ja raakaa."
UKK sanoi joskus: "Kuninkaaksi synnytään, mutta presidentiksi täytyy kiivetä."
Vähän sellaisen Kekkoslovakian liturgian puolelle Tervokin menee tuossa ohjelmassa. Tänään illalla tulleessa Tellervo Koiviston haastattelussa oli paljon parempi. Kiitosta siitä myös haastatellulle. Kekkonen oli sekaisin jo 80-vuotiaana, Tellervo terävä vielä 90-vuotiaana. Hieno ihminen, Manunsa arvoinen.
Typerähköä narsismia oli haastateltava pukkollaan. Kannattaisi jo tuossa iässä rauhoittua.
Oliko se Manu joka hirtätti 10 000 yrittäjää?
Tuhoisa jumikuula tuo Koivisto oli.
No "vahvan markan politiikka", jestas, mikä urpo...
Todella hienon haastattelun Tervo teki nukkuneen presidenttimme puolisosta !
En kyllästy, vaikka olen nyt muutamaan kertaan kuunnellut tuon haastattelun !
Onnittelut Tellervo Koivistolle merkki-pävän johdosta !
En 65 .v ,aana kansalaisena koskaan unohda " Manua " tai presidentti paria !!
Siksi onnellisessa Suomessa olen saanut elää, siitä kiitän !!
Miksi iloitset yrittäjien hirttämisestä?
Koivisto oli jästipäinen jahkailija, ei johtaja.
Manu aikaansai maan- ja valtiopetoksia.
http://jormajaakkola.fi/Koiviston_konklaavi
Karmeaa touhua Koivistolta.
Ensin oli Kekkonen, Kekkonen, Kekkonen...jne., jne., sitten tuli joitakin muita, joiden nimet ei nyt muistu mieleen...
Suomesta löytyy vain yksi koko kansan presidentti: UKK, vaikka Niinistö mainosti itseään kansan presidentiksi.
Todella hyvä ohjelma. Kekkosen aikoja tulee ikävä. Nämä mamu/sipilä/saulilapatossu ajat on surkeita aikoja.
Surkeita aikoja eletään.
Olisko urho sanonut sipilästä että saatanan tunari
Ainakin Käteisestä, Stuppelosta, Urpolasta ja Junkkerista Urho sanoo:
https://www.youtube.com/watch?v=QHChvRtuVWE
Upea video SDP:n, kokoomuksen ja EU:n finanssipolitiikasta.
Urho on täysin oikeassa. HO HOO, HO HOO!