Mikä on tilanne, kun sukulaismies säästi vapaaehtoista eläkettä varten ja menehtyi ennen aikojaan?
Menikö rahat kankkukan kaivoon?
Säästikö turhaan
4
102
Vastaukset
- Näinpäon
Noissa tapaa olla merkittynä edunsaaja jos kuolema yllättää.
- TietystiMeni
No menihän ne tietysti sukulaismiehen kannalta katsottuna. Sinne, minne hänkin on menossa tai meni, pääsee yhtä lailla ihan säästöjen määrästä riippumatta.
Ellei hän sitten säätänyt edunsaajia varten. - Åpäölik
Säästipä miten ja millä keinoilla tahansa ja kuolee ennenkuin ehtii säästöjänsä hyödyntää, niin ainahan säästäminen on ollut turhaa hänen itsensä kannalta.
Kysymyshän onkin, kannattaako tuollaista riskiä ottaa. Vai pistääkö kaikki heti iloisesti menemään varmuuden vuoksi, ettei vaan säästöt mene ’kankkulan kaivoon’.
Siinäpä sitä pohdittavaa....- Joskus_eläkkeelle
Toinen tapa miettiä on nähdä itsensä nyt ja tulevaisuudessa. Jos säästät nyt, annat rahaa itsellesi tulevaisuudessa. Jos et säästä, otat rahat pois tulevaisuuden itseltäsi.
Tässä aloittajan tapauksessa säästäjä oli kuollut ennenkuin ehti nauttia rahoistaan. Veikkaisin kuitenkin, että suurempi todennäköisyys elää yli 80 vuotiaaksi kuin menehtyä ennen eläkeikää.
Liian pienistä eläkkeistä mankuvia ihmisiä on aika paljon. ja aika vähän niitä, joilla ei ollut koko elämäänsä aikaa pistää pikkuisen sivuun leppoisia vanhuuspäiviä ajatellen.
Mutta kukin tyylillään ja niinkuin parhaaksi näkee. Minä yritän pitää jonkinlaisen tasapainon, en köyhäile, enkä pröystäile. Sillä tavalla elämä ihan mallillaan ja pieniä roposia jää säästöönkin hyvän päivän varalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18711458
- 585459
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462737- 402385
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131861Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441815Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut291624Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta411460Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61436Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v381387