Uusi talo vai 90-luvun talo

Eli tässä pohdimme, kumpi kannattaa?

90-luvun alun talo (130 m2, kastellitalo)olisi myynnissä, sijainti ja tontti hyvät. Ei mainittavia remontteja tehty.

Vai rakennuttaa joku vastaava (hyvä tontti on)?
3133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No ei tuohon kukaan osaa näillä tiedoin vastata.

Äänestä

Eiköhän se aina kannata uusi rakentaa, jos mahdollista. Jos taas kustannuskysymys, pitäisi tietää aika lailla enemmän tuosta vanhasta talosta: miten rakennettu, missä kunnossa, miten perustukset, ulkoseinät, katto, katon läpiviennit, kosteat tilat jne.

Äänestä

Kuntokartoitus 90-luvun taloon tehty, eikä mitään ihmeellistä ilmennyt. Kosteat tilat syytä uusia ja riskirakenteina maavarainen laatta (ei tietoa onko kapilaaria/diffuusiota) ja ulkoseinä lähellä maata.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ellistiina kirjoitti:

Eli tässä pohdimme, kumpi kannattaa?

90-luvun alun talo (130 m2, kastellitalo)olisi myynnissä, sijainti ja tontti hyvät. Ei mainittavia remontteja tehty.

Vai rakennuttaa joku vastaava (hyvä tontti on)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu