Potutta ahdistukseen asti mutta miten pärjää rahallisesti, emme syö ilmaa?

Aivanrättiväsynyt

Miten pärjää taloudellisesti jos antaisi periksi loppuunpalamiselle? Eihän sitä palkkaa saa pitkällä sairaslomalla vai?

6

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sulake

      Mitä pahemmin itsesi poltat loppuun, niin sitä kauemmin se toipuminen kestää. Siihen saattaa mennä aikuisten oikeasti vuosia. Suosittelen hölläämään menoa suosiolla, ja jäämään sairalosmalle, jos itse tiedostat jo nyt tilasi.

      En tiedä miten kuvio nykyään menee, mutta käsittääkseni 3kk kuukautta saat palkkaa työpaikalta normaalisti ja sitten saat kelasta sairaspäivärahaa.

      Tsemppiä.

      • Otaselvää

        Sairausajan palkkaa maksetaan työsopimuksessa sovitun työehtosopimuksen mukaisesti. Paikallisesti toki voidaan sopia paremmin


    • AlkupeRäinen

      Kiitos vastauksistanne ja sulake dsjempeistä. Hyvää vapaa-iltaa!

    • böönis_iski

      Pitääkö sairauspäiväraha itse anoa Kelalta palkkajakson jälkeen vai hoitaako työnantaja?

    • Munajasana

      Anotttava on, vaikkei Elli sanasta pidäkään.

    • Anonyymi

      Itse olen tehnyt parin kk ajan osa-aikaista työviikkoa ja lopun viikosta olin kelan sairaspäivärahalla. Mun ei tarvi ainenkaa itse anoa sitä mitenkään, vaan työterveyslääkäri muistaakseen kirjoitti tämän suosituksen että teen vajaata työviikkoa ja sitten vein sen palkanlaskentaan. Palkkis sai tiedon myös lääkäriltäni.

      Jos tuntuu siltä, että joka päivä töihin meno ahdistaa, yöunet ovat huonontuneet ja muutenkin olo on kokoajan ärtyisä ja ahdistunut SUOSITTELEN TEE AJOISSA JOTAIN. Ennenkuin toipumiseen menee oikeasti vuosia.

      itse lähdin muualle lopulta, koska olisin palannut oikeasti loppuun tuossa työpaikassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2376
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe