Tiusanen oli tunnettu henkilö Kotkassa. Äkillinen poismeno marraskuun lopulla herätti paljon kysymyksiä. Oikeuskäsittely loppui syytetyn kuolemaan. Vaimo antoi monitulkintaisen haastattelun paikallislehteen, jossa Syytti miehensä kuolemasta epäsuorasti Vasemmistoliittoa ja epäoikeudenmukaisia virkamiehiä. Kotkalaisen jää vain ihmettelemään koko tilannetta. Niinpä jäin miettimään onko Tiusanen jo haudattu? Miten Tiusasta on entisten äänestäjien taholta muistettu?
Tiusasen muistojuhla
Ella20182018
49106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Muistojuhla ilmiantajalle ja raiskaajalle...ei kiitos.
Ehkä Neuvostoliiton, DDR:n ja muiden hänen ihailemiensa kommunistidiktatuurien romahtamiset synnytti ahdistuksen joka vei lopulta hengen..
Niinkö? Siis ei mitään lehtikirjoittelua joka olisi ahdistanut?
No kuka noista kymärin kirjoituksista mitään välittää. Neuvostoliiton kommunistisen diktatuurin romahtaminen romahdutti myös Tiusasen.
Surkean huono selitys. Noin hitaalle kukaan ihminen ei ole viritetty.
Minun arvioni on että nettimanipulointi johti täysin absurdiin tilanteeseen Tiusasen kohdalla. Enkä edes tiedä kirurgi Tiusasen etunimeä, ainoastaan syytteen sisällöstä tiedän noin syytteen otsikon verran.
Yleinen syyttäjä on liian uppoutunut tietämään paremmin ja valtaehdistö on vain syyttäjän, virheellistenkin, johtopäätösten aisankannattajana tukemassa yhteiskuntaa eriarvoistavaa kehitystä.
Tänään saimme lukea lehdestä että kotkalainen rikoskomisario Tuomas Pöyhönen ei aloita rikostutkimusta syyttäjä Jukka Haaviston valehtelemisesta Aarniotutkinnassa.
Joko on perustettu patsastoimikunta???
Varmasti. Tiusasen pää Leninin pään viereen. Kaupunki maksaa.
Minä muistelen Tiusasen kuolemaa hyvällä.
Uskon että moni muistelee häntä samoin.
Hieno mies on poissa.
Luuletko että ilmiannetut ja raiskatut ajattelevat samoin?
Joo hieno seksuaalirikollinen vakooja pahoinpiteliä mikä maksoi rahalla itsensä ulos rikoksistaan.Tooodella herras mies..D
Synnitön heittäkööt ensimmäisen kiven!
Ei tarvita synnitöntä osoittamaan pahaa.
Tiusanen edusti kotkaa hyvin.Kommunisti parhaasta päästä.
Kalenterissa se on 28. joulukuuta.
Niin, viattomien lasten päivä. Lentävät spagettihirviöt kiittää.
Mielestäni epäoikeuden mukaiset virkamiehet aiheuttivat Tiusasen kuoleman ei olisi pitänyt eroittaa valtuustosta koska syyttömyyttä ei ollut todettu.Vasta jos Tiusanen olisi todettu syylliseksi olis asia voitupäättää.Siis ne henkilöt katukoon jotka aiheutti tämän. Kuoleman.
Virkamiehet eivät erottaneet valtuutettua. Ymmärrätkö sen ?
Emme koskaan saa tietää oikeaa kuolinsyytä. Emme myöskään oliko hän syyllinen vai ei. Ne jotka saivat kärsiä, vaikenevat niinkuin Tiusasen eläessäkin. Hyväksikäytetyt haluavat unohtaa.
"Hyväksikäytetyt haluavat unohtaa"^. Kuka käräjöintiä halusi?
Yleinen syyttäjä.
Sitä ei saa unohtaa.
Kuka halusi puhua?
Pelkään pahoin että vihakirjoittelusi on syy.
Tiusanen oli vassari rotta, toivottavasti lähti erittäin hitaasti ja kivuliaasti. Phyi vasemmiston roskasakkia.
Kaikin puolin hieno mies, ei voi muuta todeta.
No kyllä varmasti sellaisen mielestä joka hyväksyy rikosepäilyjen kuittaamisen rahalla. Siinähän Pena oli hyvä.
Kuinkahan mones metoon uhri oli tuo mies Suomessa.
Jaha, nyt hiukan löytyi suuntaa, mistä ongelmia pitää alkaa haarukoimaan.
Mielosen peputoveri kuollu? Jesss!
Oli miten oli, mutta teidän vihaajien anti kanssaeläjille ei ole sekään kummoinen.
Tutkimusten mukaan sinä k.o. kiukkupussi olet nuori tai keski-ikäinen mies, jota nainen palvelee, pelaat ja valvot ja valitat.
En ole kuulunut koskaan mihinkään puolueeseen, mutta puolueettomasti ajattelen
Pentti Tiusasta ja kunnioitan hänen muistoaan.Hän oli aktiivinen luonnonsuojelija
ja oli mukana monessa asiassa,jotka palvelivat tavallista kansalaista. Lääkärinä/kirurgina
hän oli hyvin arvostettu ja ammattitaitoinen potilasta kuunteleva lääkäri. Kun olen
katsellut täällä käytäviä ,jopa aivan SAIRAITA keskusteluja/kannanottoja niin toivoisin
kirjoittelijoiden miettivän sitä miten paljon itse ovat maksaneet veroja ja tuottaneet
hyvinvointia tälle meidän yhteiskunnalle ja KOTKAN kaupungille. PENTTI oli vuosi-
kymmeniä suuren luokan veronmaksaja yhteiseen kassaan.Se siitä KOMMUNISTITTE-
LUSTA .Jos ette pysty lähellekään samaan niin olkaa hijaa ja kunnioittakaa edesmennyttä.
Ei ole mitään syytä kunnioittaa ihmisiä huonosti kohdellutta miestä joka läpi vuosikymmenten maksoi rahalla itsensä ulos rikosepäilyistä. Viimeisin hyväksikäytön uhrikin jäi ilman oikeutta. Jokainen naapuri huokaisi helpotuksesta kun naapuruston lapset ja autot ei enää ole vaarassa ajotaidottoman törttöillessä vuodesta toiseen ilman pelkoa ajonortin peruuttamisesta. Rikkailla kun on rikkaiden säännöt.
Jos viimeisin hyväksikäytön uhri jää ilman oikeutta niin asiaa ei voi korjata mitenkään. Huomaa JOS!
"Mies joka läpi vuosikymmenten maksoi rahalla itsensä ulos rikosepäilyistä" on niin äärimmäinen syytös että se on syytä tutkia Vaasan Vanhalla, ammattilaisten toimesta.
Mikä ihmeen äärimmäinen syytös? Ihan tunnettu tosiasia. Pentti maksoi asianomistajat hiljaisiksi useammassakin tapauksessa. Kyn epäillyt rikokset oli asianomistajarikoksia ei poliisi voinut niitä eteenpäin enää viedä. Raha puhuu.
Oikeuspsykiatrien hommaa selvittää tuollaiset tässä tilanteessa.
DDR vasikka ja naisten hyväksikäyttäjä. Tuo pitäisi haudata suohon.
Käy kertomassa tuo Vaasan Vanhalla, jottei siellä turhaan viattomia kiusata. Epäilen ettei terveiset mene perille tätä kautta.
Vasemmisto kuten vihreätkin, ovat yhtä harhaanjohdateltuja kuin perussuomalaisetkin.
Perussuomalaisia ei pidä sotkea vasemmiston riitaan.
Onko itsestäänselvää, että 22-vuotiaana Stasin ilmiantajana toimiminen mitätöi koko ihmisen vielä lähes 70-vuotiaanakin?
Jos hänen "elämänsä saldoksi" lasketaan esimerkiksi pahoinpitely ja kaksi seksuaalista ahdistelua, sekä lisäksi oman vallan väärinkäyttöä ylilääkärin työssä, niin onko se koko elämän mittakaavassa sen täydellisesti mitätöivä seikka? En tällä lainkaan tarkoita vähätellä näitä vakavia rikoksia, mutta puolestani rikollistakin saa ainakin joissakin tapauksissa muistaa hänen tekemistään hyvistä asioista.
Tämä kirjoitukseni on kuitenkin vain "spekulaatiota", enkä siten tällä tarkoita ottaa kantaa suuntaan tai toiseen. Vaikka tunsinkin Pentin läheisesti, niin tällaiseen "pimeään puoleen" en juurikaan törmännyt.
Kyllä niin mahtavat oli tämän hottentotin näytöt, että kyllä valtiolliset hautajaiset olisi pitänyt ehdottomasti järjestää.
Rahalla sovittuja rikosepäilyjä oli paljon enemmän. Rikas ihminen voi ostaa rikokset pois.
Eri ketjusta lainattua: "Nythän kirurgi Tiusanen häiritsee jo WhatsAppiakin, kuolemastaan huolimatta."
Kiinalaiset akselirasvat teemana. Onko oikein voi väärin ymmärretty?
Pentti vainaa,sinä omalla toiminalla sait aikaan yritysvihamielisen toiminnan Kotkassa,ja samalla yrytykset arvioi Kotkaa sioituspaikkana,ja totesivat ei sinne ei investoida.Asenneilmasto nekatiivinen ja kiusaava. Tämän kaiken toverit saivat aikaan.Ja Tämä on tosi.
Kuinka paljon vasemmistoliitto piilotteli Pentin touhuja? Puolueessa oli kuulemma hyvinkin tarkkaa tietoa muutamasta aikaisemmasta tempauksesta mutta eivät uskaltaneet erottaa AINOAA ääniharavaa. Tämä pitäisi nyt tutkia että ketkä näitä peitteli. Onneksi on asiasta perillä olevia syväkurkkuja.