Ajoin autojonossa kaupungin risteykseen ja lähellä pysähtymistä auton mittari tauluun tuli hälytyskuva ja ääni. Kuvassa oli valkoiset useita kaarevia viivoja sisältävä kuva. Hälytys kesti vain noin 3 sekunttia ja en saanut selville mikä se kuva oikein oli.
Mikähän se oli tuollaisen hälytyksen aiheuttajana ja mitä pitäisi tehdä?
Skoda vuosimalli 2017
16
63
Vastaukset
- derpikös
Noh, ei sinun derbissä pitäisi olla liikaa varoitusvaloja. Kysy äitiltä.
- kaupunginristeys
Aika pieni kaupunki, jos on vain yksi risteys. Mikä?
- tyftguyigfyufttu
Olisiko ABS jarrujen tai luistoneston hälytys. Jonkin pyörän anturissa voi olla vikaa. Huollossa voivat tarkistaa vikamuistin, hälytys löytyy sieltä.
- skädäm_
Olikohan sillä Skodalla mitään mallimerkintää vai oliko se yks Skoda vaan?
- Hfrgjb
Auto varoitti siitä, että ajoit liian lähellä edellä ajavaa.
- skädäm_
vikavalo ilmoitti jakoketjun kuluneisuudesta, luvassa 2000€ jakopää remontti.
- skädäm_kabow
Oikea skädäm_ tietää, että vuosimallin 2017 autossa ei ole jakoketjua, johon voisi tulla vikaa. Että semmonen trollaus taasen.
- skädäm_
skädäm_kabow kirjoitti:
Oikea skädäm_ tietää, että vuosimallin 2017 autossa ei ole jakoketjua, johon voisi tulla vikaa. Että semmonen trollaus taasen.
miksi vw autoihin silti vaihdetaan jakoketju 30 000km välein jos siihen ei voi tulla vikaa??? huijaako merkkiliike siis jo siinäkin?
- Larvanto
skädäm_ kirjoitti:
miksi vw autoihin silti vaihdetaan jakoketju 30 000km välein jos siihen ei voi tulla vikaa??? huijaako merkkiliike siis jo siinäkin?
Kyllä. Kun v. 2017 Skodaan vaihdetaan kertomatta asiakkaalle jakohihnan tilalle jakoketju, johon ei voi tulla vikaa, alkavat huijauksen tunnusmerkit täyttyä. Mutta: Aika kallis kylläkin merkkiliikkeele ko. modifikaatio. Helkama maksaa ja kone toimii taas? Eipä hätää, asiakkaan kannalta.
Pitääkö autoa kiertoon laitettaessa muistaa kertoa, että tähän on vaihdettu ketju-jakopää? Voiko vedota myöhemmin, ettei tiennyt, jos merkkiliike ei kertonut? - skädäm_kabow
skädäm_ kirjoitti:
miksi vw autoihin silti vaihdetaan jakoketju 30 000km välein jos siihen ei voi tulla vikaa??? huijaako merkkiliike siis jo siinäkin?
Älkää menkö väärän profeetan trollauksiin.
Kysymys oli siitä, että vuoden 2017 Skodassa (tarkoittanee ehkä Octaviaa) ei ole jakoketjua. Näin ollen se ei hajoa eikä sitä tarvitse, eikä voi vaihtaa.
Taitaa olla paalia vailla tämä skoda.
- paali.paali.heinäpaali
Skodat ei käytä heinää polttoaineena. Muun muassa lehmät tarvitsevat heinäpaaleja ravinnokseen.
- Viherpiipertäjä
Kaikki uudetkin autot ovat.
- Rea_Listinen
Viherpiipertäjä kirjoitti:
Kaikki uudetkin autot ovat.
Sehän on hyvä; jotkut uskovat virtuaaliautoihin.
- cgm
Automaattisen hätäjarrutusjärjestelmän antama varoitus.
- KysynpäTuotaMinäkin
Et ole koskaan ajatellut opiskella kirjallista ilmaisua?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791756
- 108987
- 94874
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19693- 52664
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann41567Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164523Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä24485Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;193466