Onko teillä elämä kaikin tavoin järjestyksessä ja kuosissa? Palstailu vain pikku mauste?
Sanokaas ihmiset
kydu
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Elämä on monintavoin kuosissa: mielekäs työ, taloudellinen puoli, on koti, perhe, turvaverkko, läheiset ystävät, luontoa lähellä ja pihaa puuhata, terveys ei reistaa flunssia enempää. Lapset antavat paljon, mutta myös joskus teettävät paljon työtä, joskus on heistä huolta ja omaa-aikaa ei ole käytännössä ollenkaan. Lapset on kuitenkin oma tietoinen valinta, enkä vaihtaisi heitä tietenkään pois. He ovat pieniä lyhyen aikaa.
Sitten on asia, jotka ei ole kuosissa eikä korjausyritykset ole onnistuneet. ”Parisuhde”, jossa jää ilman läheisyyttä, empatiaa ja intiimimpää kanssakäymistä. Parisuhde, jossa vastuu perheestä ja kodista ei jakaudu. Parisuhde, jossa läsnäoleva vuorovaikutus on harvinaisuus. Huono parisuhde syö paljon energiaa.
Mitä sitten korjaisin. Haluaisin päästä itse liikkumaan (nykyisissä oloissa ei onnistu ilman lapsia). Liikunta tuo hyvää oloa ja poistaa stressiä. Sitten tietysti toivoisin ihmissuhteen, jossa voisi olla onnellinen ja jakaa elämään tavallisia asioita, saada ja antaa tukea ja läheisyyttä.
Bonus toiveena olisihan se kivempi, jos jaksaisi pitää itsestä parempaa huolta ja syödä terveellisemmin. Nyt jää muiden asioiden jalkoihin, energiaa ei vaan riitä.