nykytrendiä: Uskonnottomuus ei kiinnosta ihmisiä.
Vielä 10 vuotta vapaa-ajattelijoita oli 2500 - nyt enää puolet siitä. Polku naapuriin syvenee..
Vapaa-ajattelijoiden määrän romahdus heijastaa
7
61
Vastaukset
Vapaa-ajattelijat tullaan lopettamaan turhana, parissa kymmenessä vuodessa. Silloin vapareita ei enää tarvita, koska kirkon asema on romahtanut ja valtionkirkkojärjestelmä on purettu. Jäljelle jääneet krisselivajakit puuhastelevat toki yhä rituaalejaan, joille muu yhteiskunta nauraa.
- Aimo_Matinpoika
Valtionkirkon romahtaminen on kirkkohäitä suunnitteleville homoille huono juttu, silloin papin suorittama vihkiminen ei enää ole valtion virkatehtävä jossa ei saa ketään syrjiä sukupuolisen suuntautumisen vuoksi, kun kirkko ei ole valtionkirkko syrjintä on mahdollista ja kirkko päättää ketä vihkii.
Ei liene suuri ongelma, kirkkohäät ovatkin enemmän hihhuleiden hommia.
Ikävä kyllä tuo 2500 ei pidä paikkaansa, määrä oli vähäisempi.
Laskenut se kyllä on. Asiaa voi osaltaan korjata täällä: http://vapaa-ajattelijat.fi/liiton-rakenne/- uskonnottomuuskasvaa
Uskonnottomuus on tällä hetkellä Suomen nopeimmin kasvava maailmankatsomus. Evankelis-luterilaisen kirkon oppiin uskoo kirkon oman tutkimuksen mukaan 27% suomalaisista, joten kirkkoon kuuluvien keskuudessa riittää eropotentiaalia vielä vuosikymmeniksi, vaikka kastettujen osuus syntyneistä on jyrkässä laskussa.
Uskonnoton elämäntapa ei edellytä minkään yhteisön, esimerkiksi Vapaa-ajattelijoiden jäsenyyttä. Ihminen on uskonnoton, jos hän ei kuulu mihinkään uskonnolliseen yhteisöön, eikä usko minkään uskonnon oppiin. - Sekulaarist
Järjestön kautta voi nopeuttaa ja edistää kirkon ja valtion eroa sekä pienempiäkin lakimuutoksia. Elämänkatsomustiedon avamainen kaikille lisää uskonnonopetuksen vähentymistä oppilas oppilaalta. Hyvä ei tapahdu ihan itsestään, sillä jotkut avittavat sitä. Vapaa-ajattelijoissa voi olla sekulaarin Suomen tekijä ja tukija monissa eri rooleissa, hiljaisemmin tai näkyvämmin.
- Aimo_Matinpoika
Sekulaarisuus näyttää hyvältä mutta sekin voi lisätä uskonnollisuutta. Amerikka on perustuslaissaan säätänyt uskontojen ja valtion eron, on vahvimmin uskonnollisia valtioita kehittyneiden valtioiden joukossa, satoja erilaisia kirkkoja, osa täysin hörhöjä, ateismi rinnastetaan kommunismiin, ateisteja ei sentään hirtetä mutta ei paljon muutakaan.
Liberaali valtionkirkko ei mielestäni ole paha juttu ja sen hallintoon voi vaikuttaa vaaleilla. Uskonto ja tuhannet jumalat ovat kuuluneet ihmisen elämään ei niitä yhtäkkiä pyyhitä pois. Parempi liberaali kirkko kuin satoja kaatumis ja verikylpy lahkoja. Aimo_Matinpoika kirjoitti:
Sekulaarisuus näyttää hyvältä mutta sekin voi lisätä uskonnollisuutta. Amerikka on perustuslaissaan säätänyt uskontojen ja valtion eron, on vahvimmin uskonnollisia valtioita kehittyneiden valtioiden joukossa, satoja erilaisia kirkkoja, osa täysin hörhöjä, ateismi rinnastetaan kommunismiin, ateisteja ei sentään hirtetä mutta ei paljon muutakaan.
Liberaali valtionkirkko ei mielestäni ole paha juttu ja sen hallintoon voi vaikuttaa vaaleilla. Uskonto ja tuhannet jumalat ovat kuuluneet ihmisen elämään ei niitä yhtäkkiä pyyhitä pois. Parempi liberaali kirkko kuin satoja kaatumis ja verikylpy lahkoja.Tässä vertailussa unohdetaan kaikki muu. Esimerkiksi se, miten Yhdysvaltoihin muuttaneissa oli vähemmistökristittyjä joita enemmistökristityt vainosivat. Outoa olisi jos tämä lähtökohta ei vaikuttaisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3673160Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3101508En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841312- 1081311
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991295Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591255- 481145
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801062Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa25960- 33847