OP päätti: Alkaa periä maksua kuukauden viidennestä käteisnostosta alkaen
OP haluaa lisää fyrkaa
13
<50
Vastaukset
- VitaNova
Menen Spankin asiakkaaksi. OPn aika alkanee olla kohdaltani ohi...? Näin tekee osuuskauppaväki!
- Ahneilla
On paskainen loppu
- Mkkbjh
Kuka vielä nostaa käteistä 5 kertaa kuukaudessa?
Hyvä jos tulee nostettua 5 kertaa vuodessa... - PalveluPelaa
Nostot konttoreista ovat maksuttomia. OP:llä on laaja konttoriverkosto joka ulottuu esimerkiksi pohjoisessa Utsjoelle asti.
Omistaja-asiakkailla on 8 maksutonta nostoa kuukaudessa automaateilla, eli yhdeksännestä vasta peritään maksu. Yli puolet OP:n asiakkaista on omistaja-asiakkaita."OP:llä on laaja konttoriverkosto"
meillä op on entisessä kaupungin keskutassa, sinne ei ole koskaan asiaa, lisäksi op edessä usein parkkipaikkaongelma.
miksi mennä erikseen johonkin, se meno maksaa, joskus voi maksaa kolhiintuneen autonkin.
- Politiikalleseis
Opettelisivat käyttämään vähän, ennenkuin haikailevat lisää.
- Jakhty
Kuka helvetti nykyaikana nostaa käteistä ,kortilla maksu on helppoa, nuo pankin vaihto selitykset on paskaa, kaikki pankit alkaa veloittaa käteisnostoista, eikä teitä muihin pankkeihin välttämättä edes huolita, nyt vaan nielette kiukkunne ja pääpillerinne
- Ei-Uuno-vielä
s-pankissa loistavat sijainnit ja aukioloajat. Miksi juosta erikseen johonkin rahan takia ja maksaa palveluista vielä enemmän.
ite olen 40 vuotta pankkikortteja käyttänyt, mutta tarvii sitä rahaakin, teattereihin, torille, yms. ja pikkurahaa lastenlapsille ja taloyhtiön pesukoneeseen.
kaikki hoituu kauppakäynnillä s-kaupasssa. - Iceiceice
1 nosto kerran kuukaudessa riittaa. Nosta kuukauden käteisen tarve kerralla joko automaatista tai konttorista sopivina seteleinä tai kolikoita.
- Huohsentään
Kyllä ja miksi, koska kaikki haluavat tuottaa lisää mammonaa omistajilleen.
Siis potkimalla työtekijät pihalle ja teettämällä työt, jotka ennen teki talon työväki, asiakkailla. Nyt me asiakkaat tehdään pankkivirkailijoiden työt ite kotona ja maksetaan vielä siitä. (Nauraa voi vain itselleen, itse kukin peilin edessä).
Kuinka tämä yhteiskunta tuli toimeen ennen? Oli terveyskeskukset pikku kylissäkin, palotarkastukset taloissa (nyt itse tehden netissä, pukki kaalimaan vartijana), palvelua pankissa (nyt netissä, itse tehden ja maksaen siitäkin). Terveys palvelut omassa kunnassa, nyt (ainakin yöllä saattaa olla 100 km matkaa). Oli bensapojat asemilla, nyt tankaat itse. ym monia muita asioita joita teet itse ja saatat jopa maksaa siitä, että saat ihan ITSE sen tehdä netissä.
Sit ihmetellään, ku ei oo työ paikkoja ihmisille.
Laskut maksat e-laskuna netissä, kätevää ja ehkä tulostat varmuudeksi paperin, jonka ennen tulosti laskun lähettäjä,
Itseäni ihmetytttää, mihin tämä kaikki firmojen säästämä meno on siirtynyt?
Ilmeisesti mopen persiiseen, eli osakkeen omistajille?- ertreyytu
Hyvin kuvailtu. Tuohon voisi lisätä vammaisten kuntoutuksen, joka nykyään tapahtuu menemällä ilmaiseksi töihin. Ja työttömien työkyvyttömiksi leimaamisen, pakottamalla heidät 'kuntoutukseen', jota eivät tarvitse. Kaupoissa on automaattikassat. Ammattikoulujen sijaan opiskelu on nyt sitä, että etsitään palkaton työ ja siellä ollessa 'työssäopitaan'. Ennen sai köyhäkin käydä syksyllä poimimassa pakastimen täyteen marjoja metsästä. Nyt siellä rohmuavat marjafirmojen ulkomaiset poimijat. Lapsuudessani oli terveydenhoito ja hammashoito ilmaista. Tietävätkö nykynuoret sitä? Vakuutusyhtiöt ottavat hanakasti uusia asiakkaita ja kaikki sujuu hyvin, ellei tule tarvetta anella korvauksia.
- rosvojen-loputon-ahneus
ROSVOPANKKI !!!!!!!!!!!!!
"OP:n pankkipalveluiden hintoihin muutoksia 1.4. alkaen
Osaan pankkiemme palvelumaksuista sekä hinnastossa käytettävistä palveluiden nimistä on tulossa muutoksia 1.4.2019 alkaen. Muutoksia tulee mm. automaattinostoihin.
Käteisen nostaminen automaateista muuttuu maksullisiksi neljän kuukausittaisen noston jälkeen. Kun maksuttomat nostot on käytetty, kukin automaattinosto maksaa 0,55€."
Nyt menee kyllä harkintaan pankin vaihto.- UteliasX
Käteisestä ei päästä eroon vielä pitkään toviin, oli mikä oli. Johan tosielämän tilanteet sen sanelee. Senkin vuoksi on kyllä erikoista nämä OP toimet. Eihän se käteisen toimittaminen ilmaista ole, niin ei pidä luulla. Mutta mihin perustuvat nämä jatkuvat kustannusten nousut? Se olisi kiva tietää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu128986Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli37897Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi47839Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus50741Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva143734- 54731
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e32723Ootko sä oikeasti sinkku?
Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥42676Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy187670Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali136665