Tiedättekö kuka väistää

kun raitiovaunu tulee, entäpä pyöräilijä.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Autoilija väistää aina! Pyöräilijä ennakoi tilanteita, väistää tarvittaessa. Raitiovaunu on aina etuajo-oikeutettu.

Äänestä
  • autolle on liikennevalot, niin eihän silloin tarvii väistää ratikkaa. Kattelin tossa noita nykyaikasia lapsen autokoulutehtäviä. Niin mulki meni ne päin persettä, siis just ne raitiovaunu ja pyöräjutut.

    Äänestä

Entä jos tulee joku tankki eli panssarivaunu nokikkain Ferrarin kanssa mitä arvaat miten käy?

Äänestä

Jos kumpikaan ei väistä ja kummallakin on yhtäläinen ajo-oikeus jota harvoin on Suomessa, autoilija väistää yleensä nopeampana kulkuneuvona kun on helpompaa ja nopeampaa jarruttaa tietystikin.

Vesiliikenteessä on sama yleissääntö: nopeampi ja tehokkaampi aina väistää esim. soutuvenettä jos ovat törmäyskurssilla.

Äänestä

KOKEILE!
Ei tarvi tulla kertomaan, kuin kävi..

Äänestä

Sama kun joku Dennis Pastersson kävelisi rekan eteen suojatiellä lkukkaalla kelillä, rekan kuuluu pysäyttää...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


palsterkakkeli kirjoitti:

kun raitiovaunu tulee, entäpä pyöräilijä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu