Emiraatit boikottiin

Freetu

Katsoin juuri dokumentin prinsessa Latifasta ja tutustuin asiaan vähän laajemmin.

Älkää hyvät ihmiset tukeko tällaista toimintaa ja matkustako rahojenne kanssa dubaihin tai muualle emiraatteihin.

9

142

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hiilton

      Kysymys Hilton Dubai the Walk hotellista. Ymmärsin että jos tuonne majoittuu, niin myös Hilton Jumeirah Beach hotellin palvelut, altaat yms. on käytössä. Onko siis mitään eroa, muuta kuin että huoneet eri rakennuksessa. Huomattava hintaerohan noissa on. Onko esim aamiainen sama/ samassa paikassa?.

    • Hiippa

      Totta. Tuollaista ihmisoikeuksia polkevaa diktatuuria ei ole sivistyneiden ihmisten syytä tukea. Missähän on hänen siskonsa prinsessa shampsa?

    • Leeviska

      Ei vaikuta turistin arkeen Dubain paratiisissa noitten sheikkien henkilökohtaiset perheriidat :) P.S.Tänä keväänä mennään jo neljättä kertaa tuhlaamaan rahamme tuonne yltäkylläisyyden maahan!

    • Savulin

      Lomailijalle mahtava kohde. Lämpöä riittää ja puhtautta myös.
      Neljäs kerta meilläkin tässä suunnitteilla.

    • Matkakuumetta37

      Suunnitelmissa on ollut matkustaa Dubaihin, koska emme ole koskaan siellä käyneet ja paikka on tuttavaperheen kertomana aika kiva, tosin kallis. Jotenkin vaan etoo tuo niiden toiminta ja orjatyövoiman käyttö. Onko se sitten kiva lomailla, kun tietää työntekijöiden olevan orjan asemassa. No toisaalta kävihän ihmiset Rooman valtakunnassa katsomassa coloseumilla toisten ihmisten teurastamista ja sitäkin pidettiin huvina. Ehkä nykyihminen on tästä kasvanut jo ulos, ainakin osa.

      Matkustaminen Turkkiin tai Dubaihin ei taida kuitenkaan olla se meidän juttu, mutta jokainen matkustelkoot omien arvojensa mukaisesti.

    • Pariset

      Monessa maassa on ihmisoikeudet retuperällä ja silti ihmiset niihin matkustaa. Hyvin monessa.
      Me ei voida sille yhtikäs mitään. Jos jätämme käymättä, silti tilanne sama.

    • kokototuusonruma

      Naisten ei ainakaan kannata tukea naisten alistamistoimintaa nykyaikana, ei voi verrata johonkin Colosseumiin jonka tapahtuma-ajat sijoittuu sinne ennen kristusta! ja siellä istuttiin naiset ja miehet katsomossa, kun taas Dubaissa ja Saudeissa naiset on vaan aasiakin alemmassa asemassa ei saa tehdä juuri mitään ilman miesten lupaa ja valvontaa. Tietysti jos sellaista haluaa tukea niin mikäs siinä, minä en ainakaan halua lukea Suominaisten Dubai-hehkutuksia saan vain todella vajaamielisen ja tietämättömän kuvan ihmisistä erityisesti naisista jotka hehkuttavat ko.kohteita maailman ääriin. Ne eivät ole hyviä tai kehumisen arvoisia. Lisäksi maassa on orjuutta, Dubaihin hankitaan mm. Intiasta vierastyöläisiä rakennusmiehiksi jotka asuvat ahtaissa karsinakopeissa vaikka heille luvattu kunnon palkka, oma koti, eläke, lomat, mitään niistä eivät saa. Ulkomaalaisilla muillakaan ei ole Dubaissa oikeutta eläkkeeseen, joten se on loistava maa ulkomaalaisille työn tekoon, rahat ja työ kelpaa vaan oikeudet ei..

      Jos nyt on aivan "pakko" päästä etelän lämpöön, niin mites olisi vaikka Oman (siellä sallitaan kristittyjen kirkot eikä heti pidätetä muita uskontojen takia) tai Marokko joka on hieman lähempänä Suomea, joten lentokilometrejä ei kerry niin paljoa kuin Dubaihin.

    • MAAILMAANÄHNYT

      Ei tulisi pieneen mieleenikään ikinä matkustaa Dubaihin, Turkkiin, Tunisiaan, Marokkoon , naisena.
      koska matkustan yksin. Haluan nauttia lomastani, kohteita löytyy läheltäkin. Miettikää vähän mihin
      rahanne kulutatte.

      • Jondrix

        No hanki mies ni pääset nauttimaan dubain loistosta :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      60
      1059
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1034
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      882
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      60
      820
    5. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      812
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      805
    7. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      25
      689
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      53
      678
    9. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    10. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      14
      625
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      620
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      607
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      83
      586
    14. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      582
    15. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      573
    17. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      570
    18. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      47
      568
    19. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      11
      529
    20. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      527
    Aihe