Koneessa vielä windows 8

kasistaeroon

Kokeilin tänään ihan huvin vuoksi 2,5 vuotta nurkassa lojunutta läppäriä, toimi vielä aivan hyvin, mutta koneessa on vielä windows 8, siispä kysyn vieläkö windows 8.1 voi ladata microsoftin tai muun sivuston kautta, Kiitos jo etukäteen.

6

702

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wanhawinukka

      Vaihdoin muutama kuukausi sitten kasista 8.1:een, koska kasiin ei ole saanut päivityksiä pariin kolmeen vuoteen muuhun kuin virustutkaan. Start-nappulan takana itselläni oli jo valmiiksi ikoni, jota klikkaamalla päivitys alkoi. Muuten se taitaa olla windows storessa. Googlaamalla löytyy ohjeita.

    • Bourbonangel
      • kasistaeroon

        Asentuuko tuo 8.1 automaattisesti ja ilman tuoteavainta?


      • Bourbonangel

      • kasistaeroon

        Tarkoitin kun tuo tiedosto on ladattu koneelle niin riittääkö pari klikkausta tiedoston päällä jotta 8.1 alkaa asentumaan koneelle ja korvaa kasin?


    • Bourbonangel

      Tällä ohjelmalla voi siirtää näköistiedoston (ISO) usb-muistille, joka toimii sitten käynnistysasemana.
      http://www.dataphoto.fi/ohjeet-ja-vinkit/windows-10-kuinka-teen-iso-tiedostosta-toimivan-asennus-muistitikun/
      Siis kun Win8.1 on ladattu niin RUFUS ilmaisohjelmalla voi luoda käynnistysaseman.
      Pitää laittaa kone starttaamaan usb-tikulta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      41
      2233
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      223
      1984
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      111
      1538
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1265
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1207
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      138
      1114
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1088
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      999
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      63
      954
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      950
    Aihe