Alkoholi on ollut ihmisen seurassa jo tuhansia vuosia jakamassa huolia ja murheita. Alkoholi on ihmisen ystävä. Viinan avulla voit bondata ystäviisi, mutta voit bondata viinaan vain juomalla sitä. Sopiva päiväannos on 17 keskiolutta. Naisten ja lasten juotavaksi soveltuu vanhan suomalaisen perinteen mukaan vain ns. punainen viina, eli viinan ja siirapin seos.
Suosittelen juomista lämpimästi jokaiselle syrjäytyneelle ja sairaalla.
Suosittelen juomista lämpimästi jokaiselle syrjäytyneelle ja sairaalla.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei masennus alkoholin puutteesta johdu. Viinaassa ei ole elimistölle mitään välttämätöntä. Yltä turhaa kuin raakaöljy juotuna
Joillain voi auttaakkin ja yleensä sosiaalisia suhteita luodaankin alkoholin vaikutuksen alakisena.
Erikoisesti masennukseen taipuville ihmisille alkoholi. ehkä muutkin päihteet tekevät karhunpalveluksen.
Ensin tulee hyvä olo muutamaksi tunneiksi sen aikaa kun kun nousuhiprakka kestää. Ainetta on saatava lisää,. Olossa ei enää ole kuitenkaan sitä alku "vapautta".Laskuhumala syö just ne viimeiset hyvän olon mahdollistavat endorfiinit ja masennus pallaa rankempana.
Näin minulle on päässyt käymään, valitettavasti. Hakeuduin päihdeterapiaan. Olisin pudonnut uudelleen kelkasta muuta klinikan johtaja puhui minulle suhteillaan työpaikan. Nousin jaloilleni muutamassa viikossa.
Absolutistiksi en käy. Ei ole minun juttuni. Nyt kuitenkin pidän viinaa renkinä; minulle siitä tuli aikaisemmin elämää hallitseva isäntä.
Lentotunnit ovat lyhyitä ja krapulat pitkiä kun alkoholia vetelee. Ja lopuks haima tai maksa sanoo poks.