Sipilä on saatava heti pois pääministerin paikalta. Ihan sama miten ja kuka sen tekee, mutta eihän tuollainen lasten ja heidän perheidensä hätää ja surua vähättelevä kempo voi olla maan päämies!
Hyi helvetti!
Ensin uudenvuoren tervehdys ja nyt tämäniltainen Oulun lapsiraiskaus-kommentointi.
NYT RIITTÄÄ!
Hyi helvetti!
Ensin uudenvuoren tervehdys ja nyt tämäniltainen Oulun lapsiraiskaus-kommentointi.
NYT RIITTÄÄ!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eikö noissa lestdioilais-piireissä tuo lasten raiskaaminen ole vähän niin kuin "maan tapa"? Tätä kultturellista taustaa vasten Sipilän kylmä kommentti Oulun lapsiraiskauksista ei yllätä.
Älä unta nää. Kokonaisuutta katsoen en usko edes tulevien vaalienkaan tuovan ratkaisua tähän ongelmaan.
Ongelma on laaja-alainen. Erittäin valitettava todellisuus on, miten suuuuuuuuuuurin osa suomalaisista - ei ajattele - asioita sisäisesti. Kaikki mitä päässä liikkuu on median kautta aktivoitunutta ajatteua ja siten ihminen on kuin tuuliviiri ja sisäisesti epävarma ja muistamaton - pettäen itsensä.
Ajatellen pakolaispolitiikkaa ja sen muuttamista. Nähdä maahanmuuttajien keskuudesta ihminen, joka omaa rikollisen / elinympäristöä uhkaavan käyttäytymisen ja reagoida heti tähän, niin itse pidän lähes mahdottomana vaalien kautta tulevaa muutosta. Nyt, vallassa olevat tahtot / puolueet vaikutavat kansalaisten juuri median kautta ohjaavaan mielikuvien rakentumiseen ja näin rikoksien todellinen ehkäisevä toiminta ei käynnisty. Hallaahomaisuus on jopa uhka päättäjillä.
Päättäjien toimintaa muuttaa vain asioiden eteneminen eli päättäjät heräävät vasta tilassa, jossa elinympäristössä tapahtuu JO voimakkaita asioita. Terrorismia, systemaattisia raiskauksia jne.... , joita ei mahdollistuta pitämän - salassa. Ennaltaehkäisevä ajattelu on tyystin kadoksissa.
Huomaappa miten Juha Sipilä "laimensi" Oulun tapahtumia kertoen, miten muutenkin maassamme raiskataan 5 lasta pivässä.Yli 1800 vuodessa eli tuokaan ei erikoisesti reagoita pääministeriä.
Mutta, uskokaa tai älkää. Jos yksi raiskaus / 1800 :asta vuodessa tapahtuisi Juha Sipilän perhepiirissä, niin maassa olisi julistettu lähes hätätilan kaltainen toiminta. Mediakin mylvisi otsikoita. Nyt raiskauksien kohteeksi joutuneet uhrit ovat sosiaalisesti eri tasosta.
Eli päättäjä tulevat aktiivisiksi vasta tilassa, jossa asia on läheinen.