Kasin turvallisuus tänään?

ilpolla

itselläni kakkoskoneella on vielä windows 8 ja virustorjunta windows defender, onko yhdistelmä enää lainkaan turvallinen nettisurffailuun vai tyydynkö vain katsomaan koneella dvd-elokuvia?

7

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhallamennään

      Eikös ne vanhat ole juuri turvallisia, kun niihin ei enää kehitellä haittaohjelmia? Kun ei nyt pankkipalveluja sentään käytä.

      • ilpolla

        Olisi hieno tietää kuinka vanhalla käyttöjärjestelmällä itse surffailet ja entäpä muut?


    • kiinnostaisi

      Tietääkö kukaan tarkemmin tästä? Ja onkohan pöytäkoneella suurempi riski saada haittaohjelma kuin tabletilla/älypuhelimella?

      • TäydellinenVakoilu

        — Windows on syvältä perseestä, mikäli uskomme windows käyttäjiä, ja miksi emme uskoisi.
        — Windows on niin ihanan ruskeakin, mikäli uskomme windowsin käyttäjiä, ja miksi emme uskoisi.
        — Onkohan siinä aito haju tallella. Siksiköhän sitä käytetään.
        — Onneksi kakkaleikeistä kiinnostuneita on vähän, mikäli uskomme tilastoja, ja miksi emme uskoisi
        — Vuokrayksiöt hankalia siivota, mikäli uskomme vuokranantajia, ja miksi emme uskoisi.


    • exBersel

      Jos sinulla on käyttöjärjestelmä johon tulee edelleen tietoturvapäivitykset, sinulla on erillinen järjestelmänvalvojan tili jota et käytä nettiselaukseen tai mihinkään muuhunkaan arkikäyttöön ja et asentele mitään ylimääräisiä ohjelmia tai klikkaile kaikenlaisiin ikkunoihin Ok ja Accept, niin koneesi on melko hyvässä turvassa.

      Jos selaat netistä muutakin kuin iltalehteä ja verkkopankkia, olisi ehkä hyvä olla sellainen toiminto jossain virustorjunnassa tai vastaavassa, joka estäisi yhteydet haitallisiksi tunnettuihin nettisivuihin. Tietysti mitään tuntematonta ilmaisohjelmaa ei kannata asentaa.

      Koneen turvallisuutta olennaisempi asia verkkopankissa on se, miten itse verkkopankki on toteutettu. Esimerkiksi ne pankit joissa kirjautumisprosessi vahvistetaan toisella verkkolaitteella (yleensä matkapuhelin) ovat hyvin turvallisia vaikka koneesi vilisisi haittaohjelmia.

    • Bourbonangel

      Minun 8.1 on turvallinen, käytän sitä normaalisti, myös pankkiasioissa, ja mieluummin kuin kymppiä.
      Päivityksiä tulee ja kasi ilmoittaa että asenna nyt....Avira. Freedome, Win Patrol ja Defender suojana...ei ole tullut koskaan haittoja.

    • Päivitä hyvä mies 8.1:een. 8.1 on periaatteessa service pack 8:lle. Kasin tuli loppui vuosia sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3605
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      114
      2510
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      593
      2283
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2026
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      77
      1754
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1658
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1648
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      1564
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1446
    10. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      94
      1437
    Aihe