Uusia sähköautoja tulee markkinoille koko ajan. Ranget kasvavat koko ajan. Esim. Uusi Nissan Leaf 62kWh 385km.
Kia Niro 64 kWh 485km.
Joko kohta alkaa tulla sähkötakseja? Itse valitsisin aina jos apista saisi valita. Lentokentän tolpalta myös.
Varmaan tarvitsisi ”päätolpille” latureita, muuta muuten alkaisi olla palikat kohdillaa. Esim. Lentokentälle ja rautatientorille pikalaturit. Isojen teiden varsilla niitä alkaakin olla jo hyvin.
Kia Niro 64 kWh 485km.
Joko kohta alkaa tulla sähkötakseja? Itse valitsisin aina jos apista saisi valita. Lentokentän tolpalta myös.
Varmaan tarvitsisi ”päätolpille” latureita, muuta muuten alkaisi olla palikat kohdillaa. Esim. Lentokentälle ja rautatientorille pikalaturit. Isojen teiden varsilla niitä alkaakin olla jo hyvin.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Onhan niitä jo. THlle tuli syksyllä muutama täyssähkö-Golffi, Teslojakin on pk-seudulla useammalla autoilijalla. Kyllähän niillä keskimäärin yhden vuoron pärjää yhdellä latauksella, mutta maakuntiin ei voi ihan suin päin lähteä.
Joo, miten se lataus siinä taksiasemalla hoituisi parhaiten. Jos autoa pitää siirtää 5 minuutin välein niin aikamoista hyppäämistä kun pitää aina johto irrottaa ja taas kytkeä uudelleen.
Pikalaturilla+auton+saa+kuitenkin+tyhjästä+50-70%+20minuutissa,+eli+äkkiä+se+lataa+vaika+kun+käy+paskalla
Kunhan laturi olisi huussin vieressä. Ja mielellään edullinen laturi, maksullisten laturien hinta on jopa korkeampi kuin dieselin, mikä taas hävittää sähkön mainostetun kustannusedun. Taksille taas tulee, ainakin jos vakavissaan bisnestä yrittää tehdä, niin paljon ajoa, että on pakko käyttää pikalatureita. Ja pikalatureita olisi hyvä olla siellä täällä, ettei tule turhaa tyhjää ajoa laturin luokse.
Ministeriö alkaa heti suunnittelemaan isoille taksiasemille paskahuusseja latausmahdollisuudella.
Entä jos ei ole paskahätä?
Juo murukahvia ja syö banaania.
20min vessareissu on kyllä takuukeino hankkia isot ja mehukkaat peräpukamat.
Joo, minä en noin nopeasti ole koskaan selvinnyt. Puoli tuntia menee aina, joskus kolme varttia.
Joo bernerin kärki hanke tänään pasi kuikalta leasing baja majat lataus kaapeleilla joka ruutuun asema tunkiolla..
Näköjään aloittanut uusi kyydittäjä, missä saa kyytejä, jos on sähköauto. Hakevat kuskeja Duunitorilla. www.elekrides.com No kertokaa sitten Teslakuskeille tolpalla jos niitä kerran jo on. Uusi Tesla 3 voisi olla aika hyvä tai Hyundai Ionic. Saavat varmaan kaikki kansanedustajien kyydit, sillä kuka edustaja enää kehtaa tulla nähdyksi muissa:) se on nää ilmastonmuutosvaalit tullossa nääs!
Sähköä ei ole, eikä tule joka paikkaan. Polkimet pitää olla varmuuden vuoksi, että pääsee. Kyllä näin on marjat.