Taksit kanarialla

Kun me vaimon kanssa kanarialla viime talvena niin kyl oli taksit halpoja. 5€ pääsi ihan mihin vaan. On se kumma että täällä ei pääse 5€ edes kotipihalta ulos.
16191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

No muuta sitten sinne asumaan ja tekemään töitä sikäläisellä palkalla ja tule sitten kertomaan tosiasioita oikeasta hintatasosta.

Äänestä
  • Et kai ymmärtänyt että autot ovat verovapaita kanarialla, samoin polttoainevero pienempi. Liikennevakuutus ei korvaa sairauskulujasi jos taksi törmäilee.

    Äänestä

Voisit tietysti tilata taksisi sieltä kanarialta, pääset vitosella matkalle ”mihin vain”.

Äänestä

Suomessa ollaan markkinataloudessa.

Äänestä

Nythän taksit vapautui.
Hopi hopi perustamaan taksifirmaa.
Luulisi, että kysyntää olisi, jos 5€ pääsee mihin vaan.
On se kumma, kun täälä itket, etkä toimi.

Äänestä

Pääset sinä ilmaiseksi pihalta, jos kävelet.

Äänestä

Kanarialla saa miesten hiustenleikkauksenkin 5-10 €:lla, jälkimmäisen ollessa jo ehdottoman ammattilaistasoinen. Miesten hiustenleikkuu maksaa Helsingissä listahintana 25-35 €, ja varmaan enemmänkin jos ei vertaile hintoja lainkaan. Ravintolassa (hyvä ravintola, ei siis mikään kebab-ruokala tai muu vastaava laitos) liha-ateria maksaa Helsingissä nykyään 25 €:sta ylöspäin, 20 €:lla ei meinaa enää saada edes listan halvinta liha-annosta. Kanarialla hyvässä ravintolassa liha-ateriat ovat 10 €:sta ylöspäin, kuitenkin niin että ihan kympillä ei vielä meinaa saada mitään.

Jo pelkästään polttoaine on Kanarialla kolmasosan Suomea halvempaa, ja taksikuskin palkka jäänee siellä alle 1000 €/kk, ollen silti elinkustannuksiin nähden riittävä. Ymmärrän aivan täysin, että Kanarialla taksi on Suomea halvempi!

Äänestä

En minä ainakaan päässyt Playa De Las Americasista Reyna Sofian lentokentälle vitosella. Mua on varmaan huijattu. Prkl.

Äänestä

Täällä pyörii kulut asunnosta vakuutuksista yms myös lomaviikkojen aikana ainakin meillä. Töistä ollaan pois viikko pari. Matkat tuhansia euroja..
Sitten se vitosen taksimatka! Se on siinä! Kaikki loksahtaa kohdilleen ja muuttuu kannattavaksi, myös taloudellisesti.

Suosittelen jo varaamaan uuden matkan, muijan kanssa ja vitosella!

Äänestä
  • Katosiko järjenpolku aloitukseen nähden? Jos meillä autot ja polttoaine maksavat saman, kuin missä tahansa, olutkin on samaa, mutta kolme kertaa kalliimpaa ja lämmitys vie vähemmän energiaa kuin ilmastointi, niin ... mikä meillä on hankintahinnaltaan kalliimpaa?

    Mihin hittoon me rahat käytetään, maatalouteen ja pakolaisiinko?
    Nyt ei ole kyse siitä mitä maksaa, mutta saadaanko me rahalla mitään ja onko meilä oikeasti ostovoimaa. No, ei todellakaan ole.

    Äänestä

  • Yleinen kulurakenne, verotus, liikenneturvallisuus, infra, yms yms
    Kanarian pirssi laittaa viitisen setelin taskuun ja Suomalinen taksi veloittaa 15 e, molemmille jää taskuun suunnillee yhtä paljon.
    Järjenpolkua siellä rivien välissä on joskus tottumattoman vaikea huomata.

    Kerran kun oltiin muijan kaa Kanarialla ja koti tultii ni viel oli viitonen jäljellä, ei vissii menny yhtää rahaa

    Äänestä

  • Huh_huh_meitä kirjoitti:

    Katosiko järjenpolku aloitukseen nähden? Jos meillä autot ja polttoaine maksavat saman, kuin missä tahansa, olutkin on samaa, mutta kolme kertaa kalliimpaa ja lämmitys vie vähemmän energiaa kuin ilmastointi, niin ... mikä meillä on hankintahinnaltaan kalliimpaa?

    Mihin hittoon me rahat käytetään, maatalouteen ja pakolaisiinko?
    Nyt ei ole kyse siitä mitä maksaa, mutta saadaanko me rahalla mitään ja onko meilä oikeasti ostovoimaa. No, ei todellakaan ole.

    Lämmitys vie huomattavasti ENEMMÄN energiaa kuin ilmastointi, eikä ikuisen kevään saarilla edes ilmastointia tarvita (30 astetta ei juuri ylity edes kesällä). Suomessa on talvella 20-50 asteen lämpötilaeroja sisä- ja ulkoilman välillä, eli se vaatii melkoisen paljon lämpöenergiaa ja hyvät eristykset. 35 asteen ulkolämpötilassakin 20-25 asteen sisälämpötila on järkevä tavoite, jolloin lämpötilaero sisä- ja ulkoilman välillä on huomattavasti huhtikuista Suomeakin pienempi. Toki ilmastoinnin energianhukka lisääntyy mikäli eristystä ei ole, mutta asuntoa ei myöskään ole lämmittämisestä poiketen tarvetta eikä pakko jäähdyttää 24/7. Lämpimissä maissa myös käyttövesi on lämmitettävussäissä vaikka aurinkopaneeleilla. Kaikki lämmityskulut ovat Suomessa esim. 100 neliön omakotitalossa ~2000 € vuodessa, mikä vie jokaiselta perheeltä yhden etelänmatkan verran rahaa.

    Äänestä

Puolassa kans on taksit halpoja, mutta siellä ei muu julkinen liikenne toimikkaan.. Taksit on mafian hallitsemia ja matkustajoa värvätään jopa epäsuorasti uhkailemalla mm. juna-asemilta ja bussipysäkeiltä, puolassa kun katsotaan että ihmisellä on jokin ongelma jos ei uskalla taksilla matkustaa.. Suomalaisittain erikoinen asia, mutta nopeasti käy turistille selväksi että ainakaan busseilla ei kannata matkustaa jos ei halua ihmetteleviä/ pälyileviä katseita.

Suomessa taksit on kalliimpia mutta turvallisia, ja taksit odottelee kiltisti esim. juna-asemien ulkopuolella eivätkä värvää junamatkustajia väkisin takseihinsa matkustajiksi.

Äänestä

Las Palmasista (Calle Salvador Cuyas) lentokenttä 27 km ja 25 min 34,70€. Vähän halvempaa, mutta ei nyt niin paljon. Lyhyet matkat kaupungin sisällä halvempia kyllä. Kustannustasot jne. jo läpi käyty.

Äänestä

Kanarian saaret kuuluvat ns. verovapaaseen alueeseen, eli siellä kaikki maksaa vähemmän, kuin täällä manner-Espanjassa. Kyllä minä joudun maksamaan täältä kotoani Fuengirolasta Malagan lentokentälle ajankohdasta riippun 35-55€, matkaa n. 30 km. Polttoaineet, autot, verot, kaikki on täällä mantereella kalliimpaa. Maailmalla matkustellessani olen ajanut joissain kehitysmaissa parilla eurolla kymmeniä kilometrejä, ei se siellä koto-Suomessa taitais onnistua? Muuten, mitähän itse saat palkkaa suomessa? Onko Suomessa Kanarian hintataso? Kaikki on suhteellista....

Äänestä

nosto

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TaksitOnPerseest kirjoitti:

Kun me vaimon kanssa kanarialla viime talvena niin kyl oli taksit halpoja. 5€ pääsi ihan mihin vaan. On se kumma että täällä ei pääse 5€ edes kotipihalta ulos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu