Ruotsin kieltä oli omana lukioaikanani ihan kiva lukea. Miksi Ruotsin kieli pitäisi jättää pois?
Ne jotka vastustavat Ruotsin kieltä, onko Teillä ajatuksena, ettei aivoihin mahtuisi asiaa, joten Ruotsin kielen lukemattomuus jättäisi enemmän tilaa jollekin muulle?
Mikäli Ruotsin kieltä ei luettaisi, olisi hyödyllisintä korvata Ruotsin kielen lukemisen ajalle lukea sitten KIINAA!
Kiina on kielenä suurimman populan käytössä maailmassa.
Aina on Ruotsin kielen vastustajat vaatineet pakkoruotsin poistamista koska kieltä ei ole kovin laajalti käytössä.
Haluatteko lukea sitten KIINAA?
"Pakkoruotsi" -kysymys
Sveekomaani
3
56
Vastaukset
- Eipakkoruotsille
Ja mikä ettei. Iso kauppa- ja matkailumaa. Turhan vaikeaa ehkä.
- Sveekomaani
Oppia puhumaan Kiinaa on luultavasti kohtuullisen helppoakin, mutta se kirjoittaminen tuskin onnistuu ellei ole maalaustaiteeseen lahjoja.
Olisin itse ottanut Espanjan vielä Ruotsin lisäksikin, mutta koulussa ei ollut sitä, eikä olisi kerennyt lyhyelle lukioajalle mukaan.
Urheilijan pitäisi saada vapautus pakkoruotsista, jotta hän voi sen ajan harjoitella.
NHL:ssä ei saa puhua ruotsia. Ainoastaan englanti ja venäjä on sallittu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.544659Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk2103226Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1123202Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2573172- 991516
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie301513- 1651131
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA62985Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril122947Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!
Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."33777