https://piraattipuolue.fi/politiikka/vaaliohjelmat/
Siitä sitten keskustelemaan.
Piraattipuolueen vaaliohjelma eduskuntavaaleissa 2019
8
545
Vastaukset
- anonyymi_fNc
kannattaisko pikkuporukoiden vaaliliittoutua tms?
aiempien kausien vaaleilla menee kaikki äänet kankkulan kaivoon - SekoVatipäät
"Sähkön- ja lämmöntuotannossa fossiiliset polttoaineet on korvattava vuoteen 2030 mennessä ydinvoimalla, aurinko ja tuulivoimalla sekä vähäpäästöisillä biopolttoaineilla "
Vielä enemmän sekoja kuin Vihreät :-)))))))- Anonyymi
No toi ydinvoima on suuri kysymysmerkki.
Onkohan kaikilla tietoa, millainen laitos se ydinvoimala oikeesti on?
Onko piraattipuolue ynnä muut ne puolueet, jotka kannattavat ydinvoimalaa tietoisia ydinvoiman vaaroista ja tuon voimalan jätteistä. Nyt puhutaan ihan sellaisista asioista, jotka ovat ihmisille hyvin vaarallisia, kunhan tietty raja on ylitetty. Syöpävaara on erittäin suuri, nimittäin vaikka kuinka kuorossa huudellaan kylille, niin se säteily on väistämätön tosiasia.
Mitä enemmän ydinvoimaloita rakennetaan sen syöpäkeskeisemmäksi tämä yhteiskunta muuttuu.
Myöskin. Miäli sattuisi esimerkiksi terroriteko yhteen suureen Euroopan ydinvoimalaan, siitä seuraisi karmeuksia monille miljoonille ihmisille. Oletteko ottaneet tällaisen asian huomioon???????? Terroriteot ovat tätä päivää. Valitettava tosiasia on.
Myöskin ydinjätteet, vaikka ne haudataan säiliöissä syvälle maan uumeniin, kukaan ei tismalleen tiedä, milloin ja miten ne vuotavat ja säteilevät maan alla pohjavesiin ja kallioihin jne.
Tietenkin ne, jotka sydänhermoihin asti kannattavat ydinvoimalaa, näkevät sen pelkästään ihanuutena ja parhaana ratkaisuna ajattelematta ydinvoimaloiden aiheuttamia haittoja.
- näinmenee
piraattien on syytä muistaa mikä pitää ja mikä ei
betoni murtuu rauta ruostuu teräs taipuu hermo brakaa
haho pitää
googlaile
Isis-Sanna Suomeen? kommentoi - ItseIhanaAine
Eräs hiljattain rikastunut piraattipuolueen henkilön kaksoisolento hihhuloi tässä yhtenä päivänä kurvissa sen verran pelti kii, että jos sama meno jaktkuu, niin saattaa jäädä täysistunto jos toinenkin välistä.
- kaisa_aa
Piraatit vaikuttaa erittäin ajan tasalla olevalta puolueelta, ja voisin itsekin kuvitella äänestäväni puoluetta. Tulevaisuuden kannalta veikkaisin, että puolueen nimen muokkaus olisi paikallaan. Olen kuullut useammilta, etenkin vanhemmilta sukupolvilta, että puolueesta tulee olo, että olisi yhden asian huumoripuolue. Nimi Piraattipuolue ei ehkä ulkopuolisille avaudu ihan uskottavasti aina.
Eli imagopreppaus niin kaikki eväät käsissä. - vastauksiakysymyksiin
Ovatko piraatit ottaneet perustulon ohjelmaansa vain saadakseen ääniä? Miksi piraateilla ei ole omaa perustulo-ohjelmaa?
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.905459Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.493625Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j612995Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin462201Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.611966Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2961856- 471616
- 961501
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress451395Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.91353