Piraattipuolueen vaaliohjelma eduskuntavaaleissa 2019

Pir.pu

8

567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anonyymi_fNc

      kannattaisko pikkuporukoiden vaaliliittoutua tms?
      aiempien kausien vaaleilla menee kaikki äänet kankkulan kaivoon

    • SekoVatipäät

      "Sähkön- ja lämmöntuotannossa fossiiliset polttoaineet on korvattava vuoteen 2030 mennessä ydinvoimalla, aurinko ja tuulivoimalla sekä vähäpäästöisillä biopolttoaineilla "


      Vielä enemmän sekoja kuin Vihreät :-)))))))

      • Anonyymi

        No toi ydinvoima on suuri kysymysmerkki.

        Onkohan kaikilla tietoa, millainen laitos se ydinvoimala oikeesti on?

        Onko piraattipuolue ynnä muut ne puolueet, jotka kannattavat ydinvoimalaa tietoisia ydinvoiman vaaroista ja tuon voimalan jätteistä. Nyt puhutaan ihan sellaisista asioista, jotka ovat ihmisille hyvin vaarallisia, kunhan tietty raja on ylitetty. Syöpävaara on erittäin suuri, nimittäin vaikka kuinka kuorossa huudellaan kylille, niin se säteily on väistämätön tosiasia.

        Mitä enemmän ydinvoimaloita rakennetaan sen syöpäkeskeisemmäksi tämä yhteiskunta muuttuu.

        Myöskin. Miäli sattuisi esimerkiksi terroriteko yhteen suureen Euroopan ydinvoimalaan, siitä seuraisi karmeuksia monille miljoonille ihmisille. Oletteko ottaneet tällaisen asian huomioon???????? Terroriteot ovat tätä päivää. Valitettava tosiasia on.

        Myöskin ydinjätteet, vaikka ne haudataan säiliöissä syvälle maan uumeniin, kukaan ei tismalleen tiedä, milloin ja miten ne vuotavat ja säteilevät maan alla pohjavesiin ja kallioihin jne.

        Tietenkin ne, jotka sydänhermoihin asti kannattavat ydinvoimalaa, näkevät sen pelkästään ihanuutena ja parhaana ratkaisuna ajattelematta ydinvoimaloiden aiheuttamia haittoja.


    • näinmenee

      piraattien on syytä muistaa mikä pitää ja mikä ei

      betoni murtuu rauta ruostuu teräs taipuu hermo brakaa
      haho pitää
      googlaile
      Isis-Sanna Suomeen? kommentoi

    • ItseIhanaAine

      Eräs hiljattain rikastunut piraattipuolueen henkilön kaksoisolento hihhuloi tässä yhtenä päivänä kurvissa sen verran pelti kii, että jos sama meno jaktkuu, niin saattaa jäädä täysistunto jos toinenkin välistä.

    • kaisa_aa

      Piraatit vaikuttaa erittäin ajan tasalla olevalta puolueelta, ja voisin itsekin kuvitella äänestäväni puoluetta. Tulevaisuuden kannalta veikkaisin, että puolueen nimen muokkaus olisi paikallaan. Olen kuullut useammilta, etenkin vanhemmilta sukupolvilta, että puolueesta tulee olo, että olisi yhden asian huumoripuolue. Nimi Piraattipuolue ei ehkä ulkopuolisille avaudu ihan uskottavasti aina.
      Eli imagopreppaus niin kaikki eväät käsissä.

    • vastauksiakysymyksiin

      Ovatko piraatit ottaneet perustulon ohjelmaansa vain saadakseen ääniä? Miksi piraateilla ei ole omaa perustulo-ohjelmaa?

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      167
      4949
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1565
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1519
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1411
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1153
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1037
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      40
      967
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      925
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      151
      824
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      747
    Aihe