Aina se vaan kirvelee

Luottamukseni petti kerralla kolme
joka on aivan liikaa edellisten päälle
En tiedä miten pystyn enää tästä selviää. Sen tiedän että he eivät pääse enää lähelleni milloinkaan ja jos yrittävät vedän turpaan mutta en tiedä miten jatkan omaa elämääni

Sadat kerrat olen miettinyt että mitä jos vain tapan itseni. En kestä enempää.. enkä haluakaan kestää
19<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Me ihmiset olemme pahoja. Tarvitsetko vielä todisteita? Jeesus kuoli sen takia ristillä, että me voisimme saada anteeksi. Maksat pahalle palkkaa jos päätät päiväsi. Älä päätä siis. Lue Evankeliumit. Ne kolme, sinä ja me kaikki olemme auttamattomasti hukassa ilman Jeesusta.

Äänestä
  • Suurin virhe on luottaa

    1Äänestä

  • Petettyluottamus kirjoitti:

    Suurin virhe on luottaa

    Me ihmiset ei olla luotettavia. Itsellänikin on todella vaikeaa tuo luottaminen. Jumala on luotettava. Hän lupasi Juutalaisille pelastajan ja pelastaja tuli (Jeesus). Hän lupasi (yli 2000 vuotta sitten) että Israel tulee olemaan vielä valtio ja nyt se on. Hän lupasi ollessaan Jeesus, että jokainen joka tunnustaa omat syntinsä Hänelle ja uskoo Häneen saa ikuisen elämän.
    Jumala on antanut paljon muitakin lupauksia. Osa niistä on täyttynyt ja osa mahdollisesti pian täyttymässä. Osa yksilöille osa kansakunnille.

    Minä voin olla väärässä ja tämä kaikki hulluutta, mutta maailma on joka tapauksessa hullu ja mieletön. Itse olen laittanut luottamukseni Häneen. Jumalaa vastaan on paljon vastaväitteitä, mutta vastaukset niihin saa etsimällä (uskon saaneeni vastauksia myös pyytämällä Häneltä).

    Raamattua voi lukea netistä esimerkiksi: www.bible.com , sieltä valitsee suomen kielisen version ja aloittaa vaikka Matteuksen evankeliumista. Jos Jeesuksen sanat puhuttelevat sinua tiedät olevasi Hänen lampaansa, ja että Hän on sinun paimenesi.

    Äänestä

Jospa ottaisit itsesi suhteen tuumaustauon ja jättäisit sellaiset ihmissuhdepelit tyystin, jotka vain satuttaa sua ihmisenä ja vie omaa itseluottamustasi negatiivisen puolelle. Kannattaa miettiä mikä tarve sulla on sellaiseen toimintaan, joka ei tee hyvää sulle ihmisenä ja saa sut miettimään jopa itsetuhoisia. Elämä on elämisen arvoista, kun tajuaa mikä tekee hyvää ja mikä ei, mitä sitä todella haluaa ja mitä ei, mikä on tervettä itseä kohtaan ja mikä ei. Et sä siihen kuole, jos tallustelet tässä elämässä hetken itsekseen ja opettelet nauttimaan omasta elämästä ilman mitään ihmissuhdesotkuja ja löydät terveen suhteen itseesi. Opi

1Äänestä

Kirvelee hetken mutta kohta jatkat jo eteenpäin. Elämä jatkuu pettymyksistä huolimatta. Opettele päästämään niistä irti. Kasvamista ja kehittymistä se on. Suurin osa ihmisiä on kuitenkin ihan hyviä, erheellisiä, mutta silti hyvää tarkoittavia.

1Äänestä

kenenkään luottamusta tahalleen petetään. Jos vain huomasivat minkälainen pelaaja olet. Pelaat vain omaksi eduksesi.

Äänestä
  • Mua pelattiin


    Haukuttiin
    Naurettiin
    Puhuttiin pahaa selän takana
    Ujutettiin itsensä seuraani jotta sai haukkua minua

    Opetettiin luottamaan jotta saisi satuttaa

    Syytä en tiedä

    En luokseni kutsunut
    He tuli

    1Äänestä

  • Höpöhöö taas

    Äänestä

  • Pelaamonopoliavälillä kirjoitti:

    Höpöhöö taas

    Tää oli noharvoin nimimerkille

    Äänestä

No, huh huh. Olipa paljon kirjottajia, jotka pitivät kiusaamista hyväksyttävänä ja opettavana jollekin. Munusta ainakin aloitus kuvasi kiusaamista ihan selkeästi. Vastaajat lienee niitä kiusaamisen vastaisen kampanjan vastustajia.

Äänestä
  • Ollaan sillai et "hei! mä oon sun ystävä.... IIiihihihihihihihihiiiiiii enpäs ookkaa!"

    OIKEESTI MITÄ VITTUA!!!

    Niin ja tietenkin ensi alkuun vähän manipuloidaan toista jotta saadaan se uskomaan minun olevan luotettava.

    Hohhoijaa.

    Äänestä

Ap:lle: Onhan se niinkin, että jos itse on ilkeä ja kyylää toisia, epäilee että toiset käyttäytyvät kuin itse on käyttäytynyt.

Äänestä
  • Taidat olla ap:n kiusaaja?

    Onko kivaa jatkaa?

    Olet vissiin narsisti ?


    Simppeli kysymys:

    Jos kumppani loukkaa sinua tai ei tee miten tahdot onko sinulla oikeus pettää häntä ?

    Jos olet narsisti vastaat kyllä

    Äänestä

  • Niin sinulta.

    Äänestä

Kylläpä vähästä menee pohja. Nyt jotain taisteluhenkeä!

Äänestä

Siis joisenkin kierojen ihmisparkojen takia aiot itseäsi vahingoittaa ?
Eiks se ole hieman erikoinen ja absurdi ajatus vai mitä mieltä ja puolta ?

Äänestä
  • Aloittajan pitäisi mennä vetämään korville noita kaikkia jotka ovat häntä noin kohdelleet.

    Äänestä

No voi, eikö oikeen lähteny pelit ja leikit toimimaan, on se harmi kun ei edes kolme rosvoa juokse asioilla

1Äänestä

Joo nyt ei ole aivankaan BMW-autojen päästötkään kohdillaan, kirjoitappa johonkin youtubeen: "mukava musiikki"... timpulilei tulee ja ohoh, moottorivika...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Petettyluottamus kirjoitti:

Luottamukseni petti kerralla kolme
joka on aivan liikaa edellisten päälle
En tiedä miten pystyn enää tästä selviää. Sen tiedän että he eivät pääse enää lähelleni milloinkaan ja jos yrittävät vedän turpaan mutta en tiedä miten jatkan omaa elämääni

Sadat kerrat olen miettinyt että mitä jos vain tapan itseni. En kestä enempää.. enkä haluakaan kestää

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu