seksuaalirikoksilta, vai onko niistä vaan vaiettu?
Onko Lieksa säästynyt alaikäisiin kohdistuneilta
arka-paikka
3490
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
On vaiettu.
Yhtään tapausta ei ole virallisesti kirjattu.
Ei ole virallisesti kirjattu vaikka teille on kyllä kerrottu ahdistelusta.
Lieksassa on vaikenemisen kulttuuri joka alkoi silloin kun ensimmäiset maahanmuuttokeskustelut käytiin.
Jos Lieksassa ei saa edelleenkään sanoa mitä on kokenut tai mitä mieltä on, niin onneksi tuolla muilla palstoilla ei sensuroida lieksalaisten kertomuksia. (viimepäivinä tullut lisää)
Vielä edelleen siellä muistellaan käytyä -tule keskustelemaan maahanmuutosta- tilaisuutta ja juuri alkutaipaleen keskustelun vaientaminen, rasistiksi leimaaminen ja pelottelu rikosilmoituksilla johti siihen että Lieksassa ei uskalla tai kokee turhaksi kertoa tapahtuneita asioita.
Sanonpahan vain että hävetkää hyysärit ja etenkin opettajat.
Lieksassa on vaiettu muidenkin paikkakuntien edestä. Mitäs, jos nämä..nyt nykyään naiset liittyvät metoo#?
LL ei ainkaan tuommoisista kirjoita. Jos olisi aikaa, kävisin tsekkaamassa oikeuden istunnot ja näkisin omin silmin... ei työssä käyvä jouda kyyläämään.
Juuri kerrottiin TV-uutisissa, ettei Pohjois-Karjalassa ole tullut esille alaikäisiin sekaantumistapauksia. Lieksahan kuuluu Pohjois-Karjalaan. Lieksan Lehteen ei ole luottamista missään asiassa. Kotouttaminen on kuulemma onnistunut hyvin.
Minä tarkoitin kotoutumista.
Nyt+demareiden+Antti+Lindman+haluaa+eduskuntaryhmät+koolle+Oulun+tapahtumien+vuoksi,+alkaa+suomut+varmaan+tippua+silmiltä+demareillakin.
Poliisi+julkisti+myös+uudet+tilastot+seksuaalirikoksista,+ja+Helsingissä+raiskauksesta+epäillyistä+54%+on+mamuja.
Oulun+ja+Helsingin+poliisien+tutkinnassa+olevien+lapsiin+kohdistuneiden+seksuaalirikostapausten+kohdalla+on+alettu+puhua+grooming-ilmiöstä.+Väestöliitosta+kerrotaan+Iltalehdelle,+että+ilmiö+on+ollut+Suomessa+jo+vuodesta+2006,+mutta+se+on+jatkuvasti+yleistynyt+digikanavien+myötä.
Olisipa vaalit joka vuosi, niin nähtäis "suomusilmättömiä" poliitikkojakin useammin =D
Demareilta ei suomut tipu. Kunhan vaalit on käyty haluavat lisää näitä, koska solidaalisuus kansainvälinen pakottaa. Mikään ei muutu.
Onkos näillä kulmilla enää paikkaakaan minne tytöt tällaisista asioista ilmoittaisi. Ouluunkin valtio laittaa 2 miljoonaa rahaa,että pystyisivät asioita viemään eteenpäin,vaikka on isommat rahkeet.
Hätäkeskukseenhan sellaisista asioista kaikkialla ilmoitetaan. Kyllä numero on kaikilla tiedossa.
Mitä se hyödyttää. Taitaa poliisikin olla hyyssäreiden juoksupoika.
Soittopaikka 112 on varmaan useimmilla tiedossa,mutta kuinka helposti lienee arkaluontoisiin asioihin avunsaanti.
Olisko samanlaista jos ambulannsi tulee paikalle ja sydänkohtaus on päällä, niin sanotaan että on närästystä vain! Avunsaanti saattaa olla vähän niin j näin ellei sitten olisi raiskattu verille!
Mitäs se enää siinä vaiheessa auttaa kun on lapsi tai nainen raiskattu ? Vahinko on jo tapahtunut ja traumat jäävät lopuksi ikää !! Nyt tarvitsee puuttua ongelmaan , eikä hoitaa jälkipyykkiä ! Eli matut laitokseen aitojen sisäpuolelle, tai maasta pois !!!!!
Pakko nyt tähän kommentoida että Lieksassa on hyvin pitkään ollut tapana olla puuttumatta ahdisteluun tai raiskauksiin, oli se sitten suomalaisen tai ulkomaalaisen tekemää. Uhreja syyllistetään niin paljon, ettei rikoksia enää edes vaivauduta ilmoittamaan, kun ei sitä apua kuitenkaan tule.
Pena on olluna linnassa nyt niin kauan sitä viimesestä raiskauksesta jotta eipä ou nykyjään tapahtuna mittää.
Yksi alaikäiseen kohdistunut seksirikos Lieksassa viime vuonna, kertoo IS. Oliko se se demari?
Ilta-Sanomissa on haastateltu kahta irakilaistaustaista naista, jotka sanookin suorat sanat kulttuurieroista.
Seida Sohrabi kokee, että pohjoismainen tasa-arvo ja vapaus ovat tehneet suomalaisista sinisilmäisiä.
– Eurooppa on edistynyt ihmisoikeuksissa ja tasa-arvossa niin pitkälle, että täällä on sokaistuttu sille, millainen tilanne muualla maailmassa on. Olemme sinisilmäisiä ajatellessamme, että iso määrä nuoria miehiä voidaan tuoda vieraasta kulttuurista ja istuttaa heihin heti länsimaisia arvoja.
Hyvään pitää pyrkiä, mutta sinisilmäinen ei saa olla.
Hän pohtii kuitenkin, että irakilaisten Suomessa tekemien seksuaalirikosten taustalla vaikuttaa Irakissa ja monissa muissa Lähi-Idän maissa vallitseva osin islaminuskoon perustuva patriarkaalinen kulttuuri, jossa naiset elävät isien, veljien ja aviomiesten vallan alla. Ja jossa heitä pitää suojella kunniansa vuoksi.
– Joissain yhteisöissä nainen on kuin aasin jälkeen tuleva henkilö, jolla ei ole mitään arvoa. Jos he eivät pysty naista suojelemaan, ja hän kulkee kaupungilla ilman huivia, niin on ajatus, että naiset ovat vapaata riistaa, ja heille voi tehdä mitä haluaa.
Sohrabi näkee, että Lähi-Idästä kotoisin olevat seksuaalirikokseen syyllistyvät miehet saattavat pitää kantasuomalaisia tyttöjä helpompina uhreina kuin oman kulttuurinsa tyttöjä, koska vastaavaa pelkoa ja häpeää ei ole kuin samantaustaiseen tyttöön kajoamisessa.
– Jos mies tekee omasta kulttuurista tulevalle tytölle jotain, niin hän on todella suurissa vaikeuksissa, koska perheet ja isät ovat niin vihaisia, että asiaa saatetaan ratkoa oman käden kautta.
Seida Sohrabi kokee, että pohjoismainen tasa-arvo ja vapaus ovat tehneet suomalaisista sinisilmäisiä.
– Eurooppa on edistynyt ihmisoikeuksissa ja tasa-arvossa niin pitkälle, että täällä on sokaistuttu sille, millainen tilanne muualla maailmassa on. Olemme sinisilmäisiä ajatellessamme, että iso määrä nuoria miehiä voidaan tuoda vieraasta kulttuurista ja istuttaa heihin heti länsimaisia arvoja.
Hyvään pitää pyrkiä, mutta sinisilmäinen ei saa olla.
Ja kun heitä kotoutettiin, heitä vietiin kouluhin, päiväkoteihin, tuotiin nuoria tutustumaan pakolaiskeskuksiin..
Juuri niin, ihan väärin mutta sitä vokkien suvakkitantat halusivat, luulivat tyhmät että sillä olisi jotain merkitystä kotoutumiseen.
Tässäpä noin seitsemän minsan kooste joka kuvaa hyvin tämän nykyhallituksemme maahanmuuttopolitiikkaa. On kyllä syytäkin istua hädällä.
https://www.youtube.com/watch?v=Ui7jeZSsgFs
Ihan samat ongelmat Lieksassakin on ollut, niitä on vain painettu villaisella.
Mitenkäs se menikään. Ihan tilastokeskuksen tietokannasta löytyi siihen aikaan kun mamut tulivat raaka raiskaus, tekijänä somali. Nyt ei pääse kansallisuuksia edes katselemaan. Sensuuri iski.
Kun vanhoja muistellaan. Ahdistelut painettiin villaisella. Poliisi Pena oli kylän suvakkien luottopoliisi. Vahti mamutilaisuuksissa eturivissä. ettei kukaan kysy mitään sopimatonta.
Entäs sitten tämä! Ei sallittu spontaaneja kysymyksiä. Kysymykset piti kirjoittaa ennen tilaisuutta. Sieltä sitten valittiin mitä valittiin.
Oliko perustuslain mukaista toimintaa Lieksassa?
Tuosta raiskauksesta joka on varma tapaus ei tullut silloin mitään tietoa julkisuuteen, ei lehtiin.
Melkoista menoa oli, kun vasemmisto halusi monikulttuuristaa Lieksan.
Monta tyttölasta jäi itkemään.
Ja taas on tuomio tullut mamulle kertoo Keskisuomalainen:
Kolmekymppinen mies tuomittiin liki viideksi vuodeksi vankilaan kahdeksan lapsen hyväksikäytöstä – sai yhteyden uhreihin sosiaalisessa mediassa
Kaikki uhrit ovat olleet 14–15 -vuotiaita tyttöjä.
Hedayatullah Safi, 32, oli onnistunut houkuttelemaan tapaamiseen uhreista kolme. Yhtä lapsista hän oli käyttänyt fyysisesti seksuaalisesti hyväkseen.
Tuhoavat omiensa sukuelimet, sitten kiimaisina hyökätään terveiden, turmelemattomien pimppien perään..
Onhan se faktaa, että kohta alkaa olla tyttölasten hyväksikäyttäjien vanhemmilla, sukulaisilla ja kavereilla syytä jokontua yhteen. Mitä myöhemmin tapahtuu, jää nähtäväksi..
Sitä ei voi enää estää, vakka tämäkin pohdiskelu taitaa poistua melko nopiaan..
Hallitus on nyt ryhtynyt "hätätoimiin".. Lapsiin kohdistunut seksuaalirikollisuus on nykyhallituksen aikana kasvanut voimakkaasti. Onkohan kasvulla yhteys pääministerin tunnustaman lestadiolaisliikkeen kanssa? Onko tämä askel kohti lapsiavioliittoja ja sitä mukaa suojaikärajan poistoa kohti?
Miksi sivuston ylläpitäjä sallii nämä sivut?
Täysin asiattomia, vai pitääkö ottaa poliisiin yhteys?
Olen itse ollut mukana Lieksan ammattioppilaitoksen (nyk Riveria) monikulttuurisuus-luennolla, kulttuurikeskuksella, 2000 luvun alkupuolella muistelisin. Kaikki opiskelijat oli pakotettu osallistumaan, luennolta ei saanut kävellä pois, henkilökunta kyyläsi ovilla. Monikultturisuuden ihanuutta oli demonstoimassa joku somalimies Etelä- Suomesta. Jossain vaiheessa sai esittää kysymyksiä: taisipa olla asuntolan hoitaja, joka suusanallisti jonkun opiskelijan kysymyksen. Hän kysyi, mitä tehdä, jos somalit seurailevat häiritsevästi tyttöjä. Somaliasiantuntijaa kysymys huvitti, eikä hän ottanut sitä vakavasti. Kyllä multikulti on ihanaa, kun sitä pitää väkisin kurkusta sisään kaataa.
Kuten tilastot osoittavat, Lieksan seksuaalirikokset ovat tippuneet vuodessa kolmanteen osaan. Viime vuonna niitä oli seitsemän. Poliisin tietojen mukaan yksikään niistä ei ole maahanmuuttajien tekemiä rikoksia.
Tätä ei pidä yleistää, mutta: tiedän yhden pienen suomalaisen paikkakunnan, johon perustettiin vastaanottokeskus vajaa kymmenen vuotta sitten. Ensimmäisen vuoden aikana oli pari ongelmaa, jota eivät kuitenkaan kohdistuneet alaikäisiin.
Mutta pienellä paikkakunnalla turvapaikanhakijat
1) kokevat hyvällä tavalla olevansa sosiaalisen kontrollin alaisena, mikä vähentää kaikenlaisia rikoksia ja
2) tutustuvat monipuolisesti paikkakunnan aikuisväestöön, ja joistain vanhemmista ihmisistä tulee heille "isiä ja äitejä".
Näistä kumpikin asia on ollut kohtalaisen hyvä suoja kaikenlaista rikollisuutta vastaan.
Edellä mainitun takia olen nykyään sitä mieltä, että vastaanottokeskuksia pitäisi perustaa ennemmin pienehköille paikkakunnille kuin suuriin kaupunkeihin. Suuremmissa kaupungeissa turvapaikanhakijat voivat helposti olla sosiaalisen valvonnan ulkopuolella, ja se voi olla monessa tapauksessa aika suuri riski. Se on sitten toinen asia, mitä tapahtuu, kun turvapaikan saaneet muuttavat parin kolmen vuoden jälkeen pieneltä paikkakunnalta suurempaan kaupunkiin, ja sosiaalinen valvonta pienenee. Mutta toistaiseksi en ole kuullut huonoja uutisia niistä kymmenistä ihmisistä, joihin vanhempani ovat tutustuneet omalla paikkakunnallaan, ja jotka ovat muuttaneet suurempiin kaupunkeihin.
Tietysti asian pitäisi mennä niin, että kukaan ei tee rikoksia, vaikka terve sosiaalinen valvonta puuttuisi! Mutta on ihmisiä, joista "tilaisuus tekee varkaan".