Historiallinen muutos

"Historiallinen muutos: Evankelis-luterilaiseen kirkkoon kuuluu enää alle 70 prosenttia kansasta"

"Suomen evankelis-luterilaiseen kirkkoon kuuluvien osuus putosi ensi kerran alle 70 prosenttiin suomalaisista. Kirkkoon kuului viime vuoden loppuun mennessä 3 848 035 ihmistä eli 69,7 prosenttia koko kansasta."

https://yle.fi/uutiset/3-10596566
23140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Ilosanomaa

Äänestä

Uutisessa ei ollut viime vuoden ero- ja liittymislukuja, eikä niitä ole vielä Kirkon tilastosivuillakaan.

Äänestä

Ihan kivaa nostetta eroihin tuli tästä uutisesta. Näitä uutisia saadaan lähivuosina paljon lisää, kun erilaiset rajat paukkuvat.

http://www.eroakirkosta.fi/

Äänestä

Lopullinen kirkkoonkuuluvuusprosentti pudonnee tuosta ennakosta vielä muutamalla kymmenyksellä.

Kastetut liittyneet - kuolleet jäsenet alkaa olla jo melko lähellä nollaa.

Jäsenmäärä putosi viime vuonna noin 56 000:lla, joka on melko tarkkaan sama kuin ek.fi:n kautta eronneiden määrä.

Muutama tuhat eroa ilmeisesti muuta kautta.

Äänestä

Tänään klo 17 Ylen radiouutisten lopulla oli uutinen, jossa kerrottiin, että kirkosta erosi viime vuonna lähes 60 000 jäsentä, ja liittyi noin 17 000. JA arkkipiispa Luoma esitti huolestumisensa, ja sanoi että tarttis tehrä jotain - kun vain tietäisi mitä. Jos tietäisi, niin olisi jo tehty, tuumasi hän.

Perinteisestihän liittymisluku on tästä ennakosta laskenut muutamalla sadalla, mikä hieman outoa. Luulisi, että kävisi pikemminkin toisin päin - että osa liittymisistä tulisi jälkijunassa tilastoihin.

Miten voi olla satoja 'haamuliittymisiä', joita ei sitten lopulta olekaan tapahtunut kun saadaan lopullinen luku lasketuksi ja varmistetuksi?

Äänestä
  • Olen miettinyt samaa.

    Voidaanko laskea jotenkin tuplana, jos vaikka Tampereen eteläisen seurakunnan alueella elävä käy liittymässä pohjoisen seurakunnan toimipisteellä? Tai jos ilmoittaa liittymishalusta joulukuussa mutta virallisesti kirjataan tammikuussa? Tai eroaa ja liittyy samana vuonna?

    Äänestä

  • Onhan liittyminen liittyminen vaikka eroaisi saman vuoden aikana. Mutta tuollaiset väliaikaiset liittymiset eivät lisää kirkon jäsenmäärää, kun tarkastellaan jäsenmäärän muutosta kalenterivuoden aikana. Eli olisihan se kohtuullista putsata tuollaiset liittymiset pois lopullisesta tilastosta.

    Äänestä

  • uoy kirjoitti:

    Onhan liittyminen liittyminen vaikka eroaisi saman vuoden aikana. Mutta tuollaiset väliaikaiset liittymiset eivät lisää kirkon jäsenmäärää, kun tarkastellaan jäsenmäärän muutosta kalenterivuoden aikana. Eli olisihan se kohtuullista putsata tuollaiset liittymiset pois lopullisesta tilastosta.

    No se vähän riippuu miten haluaa asiaa katsoa. Onhan käsittääkseni olemassa myös mt-potilaita jotka eroavat ja liittyvät melko tiheäänkin tahtiin joskus.

    Ja tietysti joku väistämättä näin isossa määrässä kuoleekin saman vuonna kun erosi tai liittyi, tai muuttaa pois maasta. Heidänkin tilastointinsa ei ole ihan itsestäänselvää.

    Äänestä

Nastaa pöhinää.

Äänestä

Kohta saa Luttersäätiö halavalla kirkkoja...

Äänestä

Kerrassaan+hienoja+uutisia+mediassa+70%+:n+aloitus+ja+Jorin+ja+Kajn+haastattelu.+Kerrankin+vastapuoli+oli+esillä+mediassa+eikä+vain+kirkko

2Äänestä

Tästä muuten ei ole mitään uutista evl.fi-sivulla. Ilmeisesti on kuitenkin pidetty tiedotustilaisuus?

Äänestä
  • Olisiko kirkko jo vihdoin oppinut aiemmista sekoiluistaan ja antaa nyt vasta lopulliset luvut. Se on ollut minusta ennen aivan älyvapaata antaa moneen kertaan hieman tarkennettuja lukuja viikon välein.

    Äänestä

  • 7584 kirjoitti:

    Olisiko kirkko jo vihdoin oppinut aiemmista sekoiluistaan ja antaa nyt vasta lopulliset luvut. Se on ollut minusta ennen aivan älyvapaata antaa moneen kertaan hieman tarkennettuja lukuja viikon välein.

    Kotimaa24:lle on kuitenkin kaivettu lukuja: "Viime vuonna kirkkoon liittyi ennakkotiedon mukaan 16 682 ihmistä, toissa vuonna määrä oli 16 492. Kirkosta eronneiden määrä kasvoi huomattavasti. Vuonna 2018 kirkosta erosi 58 338 ja toissa vuonna 52 296."

    Eli siis ainakin kolmeen kertaan lukuja nyt tulee, tämä oli toinen kerta.

    Äänestä

  • Pitää+piipahtaa+täällä+näin+tammikuussa,+ja+kysyä+Jorilta,+että+eikö+tuo+69,7%+ole+liian+suuri+osuus+kirkkoon+kuuluvista?+Antoiko+kirkon+valehtelukeskus,+taas+kerran+liian+suuren+luvun?

    Äänestä

  • karppaa2 kirjoitti:

    Pitää+piipahtaa+täällä+näin+tammikuussa,+ja+kysyä+Jorilta,+että+eikö+tuo+69,7%+ole+liian+suuri+osuus+kirkkoon+kuuluvista?+Antoiko+kirkon+valehtelukeskus,+taas+kerran+liian+suuren+luvun?

    Minusta+tuo+tuntuu+ihan+realistiselta+luvulta.+Se+70+%+oli+peräti+kumma+luku,+mutta+ei+nyt+kuitenkaan+tuon+kauempana+totuudesta.Tietysti+0,3+%-yksikköä+ei+paljon+tunnu,+kun+joka+tapauksessa+alaspäin+mennää+noin+1+%-yksikkö+vuodessa.

    Äänestä

Aika+paljon+kuuluu+kirkkoon,+Ruotsissa+heidän+kirkkoon+kuuluu+alle+60+%,.+Monet+haluavat+tulla+vihityiksi+kirkossa+jopa+homot,+nuoret+pitävät+rippikoululeireistä,+hautajaisissa+halutaan+pappi+siunaamaan,+puhumaan+ja+lohduttamaan+omaisia.+Jumalaan+uskominen+ei+ole+pääasiallinen+syy+kirkkoon+kuulumisessa.Homojen+vihkiminen+kirkossa+luultavasti+loppuu+kun+kirkko+ja+valtio+eroavat.+pappi+ei+enää+ole+toimittamassa+virkatehtävää,+kirkko+itse+päättää+ketä+vihitään.+Ennustan+että+kirkkoon+tulee+kuulumaan+noin+40+%+kansasta.

Äänestä
  • Niin,+20+vuoden+kuluttua+-+ja+sen+jälkeen+lasku+sen+kun+jatkuu.+Kirkkoon+kuulumiselle+ei+silloin+enää+ole+juuri+missään+voimakasta+sosiaalista+painetta+eikä+mummojejen+ja+vaarien+paheksunnastakaan+tarvitse+pelätä.+Joka+puolella+löytyy+kirkkoon+kuulumattomia+ja+kirkkoon+kuuluminen+leimaa,+eikä+vain+suurimmilla+paikkakunnilla,+kuulijan+melkoiseksi+friikiksi.Kirkon+tehtäväkenttä+on+silloin+jo+muuttunut+merkittävästi+eikä+lapsi-+ja+nuorisotoimintaan+satsata+kuin+silmälumeena+kun+varoja+ei+ole+ja+on+jo+kauan+tajuttu+ettei+noita+sinapinsiemeniä+kannata+yrittää+kasvattaa.+Jumalanpalveluelämä+on+ohentunut+tai+siirtynyt+nettiin.+Mene+joskus+katsomaan+mikä+ikäluokka+istuu+nykyään+kirkonpenkeissä+ja+arvaa+kuinka+moni+heistä+istuu+siellä+vielä+20+vuoden+kuluttua?+Todella+harva.+Eikä+uusia+käviöitä+tule+kuolleitten+tilalle+kuin+murto-osa.Kirkollisten+häitten+osuus+ei+ole+kovinkaan+paljon+yli+40%.+Revi+siitä!Riparileiri+on+todellakin+kirkon+vetävin+tuote+mutta+kyllä+kirkossa+tiedetään+ettei+sinne+tulla+uskonasioitten+takia,+vaan+lahjojen+ja+mukavan+yhdessäolon+takia+samanikäisten+kanssa.+Muutama+vuosi+ripareitten+jälkeen+eotaan+joukoittain.+Revi+siitä!Hautajaisiin+halutaan+todellakin+usein+pappi+puhumaan+ihan+siitä+syystä,+ei+vainaja+on+syntynyt+ajanjaksona+jolloin+uskonnollisuus+tarttui+huomattavasti+nykyistä+tehokkaammin.+Mutta+maallistumisen+edetessä+myös+tuossa+pappien+palvelumuodossa+tulee+tapahtumaan+voimakasta+laskua.Mitkä+indikaattorit+ovat+kirkon+kannalta+lupaavia?

    Äänestä

  • ghlpjftyh kirjoitti:

    Niin,+20+vuoden+kuluttua+-+ja+sen+jälkeen+lasku+sen+kun+jatkuu.+Kirkkoon+kuulumiselle+ei+silloin+enää+ole+juuri+missään+voimakasta+sosiaalista+painetta+eikä+mummojejen+ja+vaarien+paheksunnastakaan+tarvitse+pelätä.+Joka+puolella+löytyy+kirkkoon+kuulumattomia+ja+kirkkoon+kuuluminen+leimaa,+eikä+vain+suurimmilla+paikkakunnilla,+kuulijan+melkoiseksi+friikiksi.Kirkon+tehtäväkenttä+on+silloin+jo+muuttunut+merkittävästi+eikä+lapsi-+ja+nuorisotoimintaan+satsata+kuin+silmälumeena+kun+varoja+ei+ole+ja+on+jo+kauan+tajuttu+ettei+noita+sinapinsiemeniä+kannata+yrittää+kasvattaa.+Jumalanpalveluelämä+on+ohentunut+tai+siirtynyt+nettiin.+Mene+joskus+katsomaan+mikä+ikäluokka+istuu+nykyään+kirkonpenkeissä+ja+arvaa+kuinka+moni+heistä+istuu+siellä+vielä+20+vuoden+kuluttua?+Todella+harva.+Eikä+uusia+käviöitä+tule+kuolleitten+tilalle+kuin+murto-osa.Kirkollisten+häitten+osuus+ei+ole+kovinkaan+paljon+yli+40%.+Revi+siitä!Riparileiri+on+todellakin+kirkon+vetävin+tuote+mutta+kyllä+kirkossa+tiedetään+ettei+sinne+tulla+uskonasioitten+takia,+vaan+lahjojen+ja+mukavan+yhdessäolon+takia+samanikäisten+kanssa.+Muutama+vuosi+ripareitten+jälkeen+eotaan+joukoittain.+Revi+siitä!Hautajaisiin+halutaan+todellakin+usein+pappi+puhumaan+ihan+siitä+syystä,+ei+vainaja+on+syntynyt+ajanjaksona+jolloin+uskonnollisuus+tarttui+huomattavasti+nykyistä+tehokkaammin.+Mutta+maallistumisen+edetessä+myös+tuossa+pappien+palvelumuodossa+tulee+tapahtumaan+voimakasta+laskua.Mitkä+indikaattorit+ovat+kirkon+kannalta+lupaavia?

    Kirkosta+itsestään+riippuu+millainen+tulevaisuus+sillä+on,+tämä+kirkosta+eroaminen+saattaa+olla+parasta+mitä+kirkolle+on+tapahtunut.+Kirkon+jäsenistä+vain+27+%+uskoo+Jumalaan+kuten+kirkko+opettaa.+Kirkon+tulee+luopua+raamatun+kirjaimellisesta+tulkinnasta,+korostaa+lähimmäisenrakkautta+ja+muita+hyväksyttyjä+moraalisia+periaatteita.+Panostaa+tällaisiin-+kuolevien+saattohoidon+tuki-+ihmisten+yksinäisyyden+torjunta-+kriisiapu+onnettomuuksissa+ja+henkilökohtaisissa+kriiseissä-+ruoka-apu-+tarjota+nuorille+harrastuksia-+auttaa+nuorten+kehitystä+aikuisiksi-+jne....Kirkosta+voi+tietenkin+tulla+yksi+lahko+lisää+näihin+kaatumis-+ja+verikylpy+lahkoihin+kuten+Amerikassa+on+tapahtunut-

    Äänestä

  • Vielä kun muistetaan, että mihinkään tuossa yllä olevista ei tarvita kirkkoa. Julkinen sektori hoitaa kaiken tuon paremmin, ja ennen kaikkea paljon halvemmalla, kuin kirkko.

    Äänestä

  • Ruotsissa on paljon enemmän maahanmuuttajia, sekä määrällisesti että suhteellisesti, ja maahanmuuttajat aniharvoin liittyvät muuttamansa maan kirkkoon. Se selittää pitkälti miksi Ruotsissa kirkkoon kuulumisprosentti on 10 yksikköä Suomea alempi.

    Äänestä

  • kllk kirjoitti:

    Ruotsissa on paljon enemmän maahanmuuttajia, sekä määrällisesti että suhteellisesti, ja maahanmuuttajat aniharvoin liittyvät muuttamansa maan kirkkoon. Se selittää pitkälti miksi Ruotsissa kirkkoon kuulumisprosentti on 10 yksikköä Suomea alempi.

    Maahanmuuttajia+paljon+suurempi+selittäjä+Ruotsin+kirkon+Suomea+suurempaan+alamäkeen+on+kasteosuuden+rajumpi+lasku.+Vuonna+2017+Ruotsissa+kasteosuus+oli+vain+42,4%.https://fi.wikipedia.org/wiki/Ruotsi#Uskonto

    Äänestä

Kirkosta eronneet - kirkkoon liittyneet parivaljakon lisäksi kirkko on alkanut menettämään kiihtyvällä tahdilla jäseniä myös parivaljakon kirkosta kuolleet - kirkkoon kastetut johdosta.

kirkosta kuolleet - kirkkoon kastetut jäsenmenetyksen kehitys:
2013: 351
2014: 2 490
2015: 5 256
2016: 8 188
2017: 10 578
2018: 13 815

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SuuntaOnSelvä kirjoitti:

"Historiallinen muutos: Evankelis-luterilaiseen kirkkoon kuuluu enää alle 70 prosenttia kansasta"

"Suomen evankelis-luterilaiseen kirkkoon kuuluvien osuus putosi ensi kerran alle 70 prosenttiin suomalaisista. Kirkkoon kuului viime vuoden loppuun mennessä 3 848 035 ihmistä eli 69,7 prosenttia koko kansasta."

https://yle.fi/uutiset/3-10596566

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu