kenelle kuuluu vastuu kerrostalojen PELASTUSTEIDEN kunnossapito??? Hienosti laitetaan kylttejä, mutta kasataan lunta niihin kohtiin!!!! Länsipuolella!
PELASTUSTIET KERROSTALOALUEELLA
turvallisuutta
2197
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Viranomaisen näkökulmasta vastuu kuuluu taloyhtiölle ja taloyhtiön (sopimuksen) näkökulmasta huoltofirmalle.
Jos noin huolissaan pelastusteiden lumitilanteesta niin yhteys isännöitsijään tai sanoa suoraan talkkarille. Juhannuksena tilanne melkeimpä eri.
Ei auta. Huoltoyhtiön auto ajelee eikä ole huomannut??? Kasataan lunta esteiden eteen ja yksi huoltomies raapii lumia, noin klo 14aikaan pääsee vasta viimeisen talon kohdalle lapionsa kanssa!
Nooh jos jotain tapahtuu niin sitten setvitään.
Jos isännöitsijää ei kiinnosta, niin taloyhtiön hallitusta luulisi kiinnostavan. Isännöitsijä kannattaa vaihtaa osaavaan.
Saitko mitään muuta aikaiseksi kun tuon tekstin? Lumikasat edelleen pelastustiellä?
Kirjoittele heippalappuja ja iske ne kepeillä kiinni lumikasoihin.
Kello 11.eikä rappuja lakaistu,ei ns.talkkaria ole näkynyt lapionsa kanssa???? Taloyhtiötä hoitaa kiinteistöpalvelu! Ei kannata soittaa huoltoyhtiöön, eiapua siéltä?
En päässyt auťoon, kun lunta polveenasti!!! klo 13ikä LKP ole téhnyt mitään???? Misťä mksetanHH auto tukki sišäänménon?!
Alan ymmärtää, missä se varsinainen ongelma on.
On vanhusten kamala kulkea umpihangessa ja on maksettu huoltoyhtiölle. laittais edes lapioita, että asukkaat vois lapioida. Pelastusteistä puhumattakaan.
Nykyään ihmiset luulee että kesäkelit kuuluu olla talvellakin. Tämmöset poikkeukselliset lumisateet mitä nyt sattu oleen niin kova jäpitys heti. Kyllä nykyajan ihmisiltä on kadonnu se maalaisjärki.
Siinä on sotien ja muiden oikeiden kurjuuksien funktio, palauttaa todellisuudentaju ja terveellinen nöyryys.
Kelle kuulu kaatunut iso puu kerros talon takana leinolassa kuka korjaa pois vai mätääneekö se vaan maahan pelastustie kulkee ihan lähellä ja nythän ne kaikki polut on latuja täynnä miksi jätetään puut mätänemään maahan ruman näköistä iso paksu puu. Hyvä että ei myrskyssä ole kaatunut kerros talon päälle.pari viikkoa aikaa.oli kaatunut yöllä kova myrsky silloin.
Kyllä luonto korjaa kaatuneet puut.
Luonto ruman näkönen lahonneet rumat puut ..
Lunta kun tulee niin eihän huoltomiehet tuosta vaan repeä moneen paikkaan,ottakaa itse lumikola esille ja puhdistakaa pelastustiet eikä kurkita sieltä verhon takaa ja kitistä joka prkl asiasta. Päin naamaa ei uskalleta sanoa mitään ettei tule leimaa valittaja.
Osaketalossa hallituksen puheenjohtajan tehtävä on setviä huoltoyhtiön kanssa joku pelastien auraaminen eikä tuollaiten niinkuin joku riita kyseessä.
Kyllä se on inhottava jos tolasta isoa puuta ollenkaa raivata on melkein kaatunut kerrostalon päälle muutama metri väliä.kaiki lahonneet puut pitäs kaata pois ettei tule vahinkoa puut tiellä vaan ja kaataa kaikki puut jotka on huonoja estää näkyvyyttä suurinosa.
Ei tässä pelastustiestä ole puhetta vaan isosta puusta joka on tiellä ihmiset kulkee tässä ja koululaiset joka päivä kouluun joko meni perille.minun puolesta ei haittaa olkon puu siinä .
Ei täällä kukaan tee mitään tamperella on vaan itsepäisiä porukkaa ja mykkiä ei ne kehtaa aikaa menee jos jotain meinataan tehdä .annetaan kaikki vaan olla ..????