Lotto-Laasosen takinkääntö vaalilupauksille

Vaalilupaukset

Granh-Laasosen saatua Loton miljoonia maksavat lähetykset Ruotsalaisen yhtiön MTV-3:n tekemiksi, on hän taas puhunut omia tekoja vastaan.
Sanna Marin ihmettelee opetusministeri Sanni Grahn-Laasosen (kok.) lausuntoa Lahden lähihoitajaopiskelijoiden tilanteesta ja ammattiopetuksen puutteesta. Laasonen totesi, että 16-vuotiaat eivät ole valmiita yksinopiskeluun, vaan vaativat aikuisen läsnäoloa, opastusta, opetusta ja ohjausta.

– Ministeri Grahn-Laasonen, nyt peili käteen. Huomiosi on oikea, mutta lähes neljä vuotta myöhässä. Asia on juuri näin kuten sanoit. Mutta sitä kyllä syvästi ihmettelen, miksi ajoitte läpi jättimäiset säästöt, joilla nimenomaan vähennettiin aikuisten läsnäoloa, opastusta, opetusta ja ohjausta dramaattisesti? Puheenne ja tekonne ovat pahasti ristiriidassa, Marin huomauttaa tiedotteessaan.

3

<50

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MTV3 on muuttunu suomenruotsalaisten mainoskanavaksi. Uutisvuodossa ensi launtaina esimerkiksi, Peter Nyman, Janne Louhivuori, Reetta Räty, Lotta Backman ja Thure Borelius.
      Toinen vastaava ohjelma on Strömsö. No maikkari menettää rahaa, kun et katso.
      Yle valitettavasti toimii verorahoilla.

      Onneksi TV:lle on vaihtoehtoja. Voi katsoa vaikka maksukanavaa tai Netflixiä. On hyvä, että MTV lähettää ohjelmaa jonka aikana sitä ei tarvitse katsoa.

    • Törsätään.taas

      Petteri Orpo vingutti visaa Washingtonissa, Sanni Grahn-Laasonen yöpyi ökysviitissä – näin ministerit törsäsivät luottokorteillaan!
      Liikenne- ja viestintäministeri Anne Bernerin suurin yksittäinen kulu on kesäkuulta, kun ministeri nukkui 480 euron yön viiden tähden Le Royal -hotellissa Luxemburgissa.
      Oikeusministeri Antti Häkkänen (kok.) hyppäsi ministeri-Audin takapenkille viime vuoden keväänä. Sen jälkeen Antti on kunnostautunut luottokortin kanssa erityisesti taksimatkojen merkeissä. Toisin kuin muut ministerit, hän on käyttänyt pirssiä myös niin sanottuihin tavanomaisiin, parin kympin taksimatkoihin.

      Antti on nauttinut valtion piikkiin aterian professori Aulis Aarnion kanssa tamperelaisessa ravintola Henriksissä. Illallinen maksoi 84 euroa. Antin korttiostot 2018: 5 535 €

    • Kokoomuksen.tekoja

      Kokoomus on myös muuttanut koko Veikkauksen rahantekokoneeksi, jolla täytetään valtion urheilu- ja vapaa-ajanrahoitusta etelän seuroille ja yhdistyksille. Etenkin ruotsinkielisillä alueilla näitä rahoja on jaettu paljon.
      Lotostakin on tullut sellainen rahantekokone, että tuskin sieltä saa voittoihin edes puolta sinne maksetuista rahoista. Eihän Lotossa makseta enää korotettuja voittoja pienemmille voittoryhmille, jos päävoitto jää jakamatta.
      Kuka päättäjä voisi tarkastaa puolueettomasti Veikkauksen rahojen virrat? Onko asialle laitettava eduskunnan oikeusasiamies? Onhan Veikkaus suoraan Eduskunnan hallinnan alaisuudessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      147
      1013
    2. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      112
      950
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      748
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      547
    5. 42
      519
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      491
    7. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      463
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      22
      417
    9. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      13
      401
    10. Ulla Appelsin: Sari Essayahin kohtelu vs Nasima

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012205897.html Mutta vaikuttaa siltä, että kun kyse on kristinuskosta, samat säännöt
      Maailman menoa
      157
      375
    Aihe