Silmälääkärin tutkimus-hoito meiltä puuttuu!

Rekkakuskit käyvät pikakierroksella näppäämässä näkökenttäämme. Mistä apu puutteeseen? Ei silmälääkäreitä, ei optikoita, ei mitään. Väestö vanhenee. Meillä liian pitkät vaellusmatkat silmientutkimuksiin, hoidoista puhumattakaan. Silmälasiliikkeiden optikot ja toteen näytetty, että silmälääkärin tutkimusmääritys ei pidä aina paikkaansa. Onko liian heikot tutkimusvälineet? Pyhäjärvelle saatava silmälääkäri ja kunnon välineet diagnoosin määritykseen. Emme jaksa vaeltaa satoja kilometriä. Kaihin ja muiden ongelmien takia, liikaa vaadittu tuo vaellus. Mersua ei ole kaikilla.
7118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tosiaan silmälääkäri puuttuu, harmi, että meiltä lopetti optikkoliike ja samalla silmälääkärin palveut loppui.
Meillä on iso hieno sairaala, väljät tilat . Eikö sieltä löytyisi nurkkausta erilaisten yksityislääkärien käyttöön, vai onko koko talo täynnä ?
Pyhäjärvelle tarvittaisiin silmälääkäri, gynekologi, yleislääkäri ainakin. Miksi ihmeessä meidän pitää nekin palvelut käydä ostamassa Haapajärveltä.
Pyhäjärven valtaa pitävät. Tyhjentäkää joku osa sairaalasta yksityisen lääkärikeskuksen käyttöön. Hankkikaa tänne yksityinen lääkäriasema.
Olen monesti miettinyt sairaalan arkkitehtuuria ja tilajakoa.
Vastaanotolle tulevat asiakkaat odottelevat käytävällä seisovillaan, tietämättä oikein itsekkään missä pitäisi olla. (surkea paikka odotella ) Suuren SUURET portaat täyttää puoli aulaa.
Kahvio on iso, käytävämäinen ja epäviihtyisä. Ei houkuttele kahvittelemaan.
Laboratorion vast.ottohuoneeseen lihavamman pitää mennä kihnuttelemalla.
Sopiiko pyörätuolia käyttävät asiakkaat sisälle, vai onko heille järjestetty johonkin isompi tila? Miten on ?
Nämä äkkiseltään nähtyinä ja koetuina.

Äänestä

Ihmetystä herättää todellakin se, että meidän terveyskeskuksen ulkoseinällä lukee sairaala. Eihän meillä ole sairaalaa. Aivan oikein tuo tyhjän tilan tuntu odotusaulassa. Siinä tuntee todellakin itsensä vähintään pöllöksi. Ikävä paikka odotella. Kahviotila tarpeeton, noin isona. Julkinen palvelu toimimaan tiloihin, muidenkin lääkäreiden osalta. Turhaa, tuottamatonta tilaa. Palveluita lisättävä. Rahat jää kotikuntaan. Tehostamatonta koko touhu. Onko vallanhalulla ja politikoinnilla pilattu, kohtalaisen kokoinen rakennuskompleksi. Ei kalliita taksiajoja, ei kalliita lääkäreitä satojenkilometrien päästä. Jossain on pahasti vikaa?

Äänestä

No niin säätänä taas joku joutilas keksi pätöasian laittakaa herbapullon pohjat linsseiksi niin ladakin näättää mersulle säätänä!!Mitään silmalasi käärmeitä emme kaipaa kauppalaan säätänä..

Äänestä

Pyhäjärven virkamieskunta hankkii rakennus,-kaava,-tiesuunnitelmat ostopalveluna toimistoilta, näiltä paikkakunnan olosuhteista tietämättömiltä.
ostopalvelujen käyttö on valitettavasti tullut käytännöksi meidän korkeamoraalisten puheenjohtajien tuella, kyvyttömänä on parasta olla selän takana olla vain onnellinen virkamies ja älyttömänä nyökytellä vierellä seisten.
Ai se piti todeta, että kun korkealla sisätilalla olevaa pytingiä taas kisutellaan kuntaan, niin oikeastaan tämä on huvittavaa; mitä vähäisemmät ovat taidot organisaatossa, seuraa matalampi moraali.
ja missäs sen huomaa? No siitä että ylevää korkeutta olla pitää "muistomerkeissä", sairaalan kahvio-aula, tornitalo, ja voi veljet odottakaas, kun kultturitalo, auditorio, liikuntasali, kirjasto saadaan pystyyn..
On kuulkaas näköä ja kokoa, korkeutta, leveyttä ja syvyyttä...velkaakin niin että nämä päättäjät ja virkamiehet ehtivät olla mullan alla ylösnousemuksen aamuun saakka ennen kuin on nolla euroa viivan alla.

Äänestä
  • sehän on vanhastaan aina ollut, että köyhä taloonsa pitkät räystäät tekee!

    Äänestä

  • En ymmärrä, lieneekö vitsiksi tarkoitettu, vai mitä tarkoittaa köyhän vitsi? No, joka tapauksessa, ostopalvelut ovat rapauttaneet osaltaan kunnan taloutta. Juoksulääkärit tuplasti kalliimpia. Lisäksi lääkäripalvelut eivät ole toimivia. Vain tavallisia, osa lähes vastavalmistuneita, jotka juoksentelee ympäri Suomea. Ei tuollainen toiminta anna lääkärille osaamista, paneutumista asioihin. Siksi kai virheitä tapahtuu nykyisin, aivan liian paljon.

    Äänestä

Ei herbaa ole enää myynnissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mersuttomat kirjoitti:

Rekkakuskit käyvät pikakierroksella näppäämässä näkökenttäämme. Mistä apu puutteeseen? Ei silmälääkäreitä, ei optikoita, ei mitään. Väestö vanhenee. Meillä liian pitkät vaellusmatkat silmientutkimuksiin, hoidoista puhumattakaan. Silmälasiliikkeiden optikot ja toteen näytetty, että silmälääkärin tutkimusmääritys ei pidä aina paikkaansa. Onko liian heikot tutkimusvälineet? Pyhäjärvelle saatava silmälääkäri ja kunnon välineet diagnoosin määritykseen. Emme jaksa vaeltaa satoja kilometriä. Kaihin ja muiden ongelmien takia, liikaa vaadittu tuo vaellus. Mersua ei ole kaikilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu