Oletko hyvä ruoan

laittaja? Vai onko se enempi kunhan vatsan saa jotenkin täyteen vaikka einesruualla?
32<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

harvoin eineksiä harrastan, vaikka en ehkä kokkimestari olekaan.

Äänestä

Varmaan ihan hyvä, mutta voihan keittiössä tehdä muutakin mukavaa. ;D

Äänestä
  • Niin tiskata tietenkin astioita. Mutta siis mukavaa??? Onkohan se sittenkin jotain muuta??!! ;)

    Äänestä

  • Ei tietenkään tiskata. ;D Kokeilla vaikka jotain uusia juttuja. ;D

    Äänestä

  • Uusia tuulia. Se tekisi varmasti hyvää.

    Äänestä

  • Mitäs sitten jos liedellä on joku pannu? ;D

    Äänestä

  • Toivottavasti liesi ei ole ollut päällä. :D

    Äänestä

  • Kuumat paikat. ;D

    Äänestä

  • Entäs jos jotain on levällään pöydällä. Mitä siinä pystyy tekemään. ;D

    Äänestä

  • pimperoPom kirjoitti:

    Entäs jos jotain on levällään pöydällä. Mitä siinä pystyy tekemään. ;D

    Kaikki on pannut keittiössä.
    Oikeesti


    Mä itse haluaisin harrastaa seksia bussipysäkillä yleisellä paikalla

    Bussissa ois hieno istua sylissä kesällä mekossa stringit päällä ja vähän vetoketjua auki ja sit oltais sisäkkäin

    Uimarannalla yöllä pimeässä nurmikolla

    Äänestä

  • Se pitäisi nähdä miten levällään. ;D Nyt alkaa jo kohta puristaan muualtakin kuin päästä. :)

    Äänestä

  • pimperoPom kirjoitti:

    Entäs jos jotain on levällään pöydällä. Mitä siinä pystyy tekemään. ;D

    Pukukopissa kaupassa suihinotto
    Rappukäytävässä seinää vasten
    Alikulkutunnelissa seinää vasten
    Autossa

    Äänestä

  • No miksei sitten samantien keskellä toria? ;D

    Äänestä

  • pimperoPom kirjoitti:

    No miksei sitten samantien keskellä toria? ;D

    Olen harrastanutkin keskellä Tampereen Keskustoria aivan kirkkaana kesäpäivänä


    Minihametta vaan ylös ja takaa päin pikaset

    Äänestä

  • pimperoPom kirjoitti:

    No miksei sitten samantien keskellä toria? ;D

    Uimarannalla oon pannut kolmesti kirkkaan kesäpäivänä

    Pukukopissa kerran otin poskeen


    Auto nyt on Aika normisettiä

    Pyörävarasto sama juttu

    Hississä tuli pantua kerran


    Bussis otin suihin ja leffateatterissa kädellä tyydytin

    Äänestä

  • Hmm.. Tuohon pitäisi löytää aika villi mies. ;D

    Äänestä

  • pimperoPom kirjoitti:

    Hmm.. Tuohon pitäisi löytää aika villi mies. ;D

    Mulla oli. Se itseasiassa yllytti mut niihin

    Tein kaikkee tyhmää kun se yllytti

    Äänestä

en osaa soveltaa, enkä tykkää laittaa liian monimutkaisia ruokia. Teen vaan aina makkarasoossia, jauhelihasoossia, perunamuussia, makaroonilootaa, jauheliha, tai kanarisottoa tai paistan kanapihviä riisin kanssa, tai jotain keittoa. Eineksistä pidän eniten maksalaatikosta, tai siitä pakastealtaassa olevasta kiinalaisesta.

Äänestä

Osaan laittaa ruokaa ja varmaan aika hyvin.

Äänestä

Olen tosiaan hyvä kokkaa. Myös monipuolinen ja kiinnostusta riittää.

Äänestä

En varsinaisesti laita, mutta osaan. Vaimo laittaa meillä ruoat☻

Äänestä

Ruokaa pitää tehdä rakkaudella..
(Hyvä ruoka , parempi mieli)
En mielellää syö eineksiä.

Äänestä

Riippuu mikä on vertailukohta.
Perinteistä kotiruokaa osaan tehdä mutta en minä mikään 50 vuotta ravintolakokkina työskennelleen veroinen ole.

Kyllä sitä vähän hukassa on ilman reseptikirjaa jos mennään a la carte alueen ruokiin joita pitäis vaikkapa alkoholilla liekittää. Enkä kyllä ehkä uskaltais kokeilla kotioloissa sitä hommaa ennen kuin olen sammutuspeitteen ostanut kotioni.

Aina on parannettavaa ja aina oppii uutta! Opin niin toisilta kokeilta kuin ihan vain vanhoilta kotiäideiltäkin.

Olen myös oppinut ex-avomieheltäni. Se usein teki jotain sotkua joka muistutti munakokkelia mutta se siivutti sinne kaikkea mitä ikinä keksi.
Oikein muuta se ei osannutkaan sit tehdä mut opin siltä sen tavan et jos ei oo mitään ruokaa niin sotkee pannulle kananmunan kanssa kaikkea mitä löydät.



Ruuanlaiton oppii vain tekemällä ja kokeilemalla

Äänestä

silloinkin kun en käytä puolivalmisteita, niin ruokani on kyllä ihan syötävää ja toivottavasti myös terveyttä edistävää. Siihen ainakin tähtään. :)

Äänestä

En ole enää ollut moneen vuoteen. Ei kiinnosta laittaa ruokaa kuin harvoin. Ostan valmiina ja yleensä pakasteruokia.

Äänestä

Luulenpa, että jos olisin kamalasti hirveesti älyttömästi kiinnostunut pöperöinnistä, olisin hyvä. Mutta ikävänä tosiasiana myönnän aiheen huitelevan jossakin ihan muualla kuin omassa Kiinnostavat asiat top 10 -listassani. Kyllähän mä jonkin sortin sörsselssönejä väännän, mutta vain, koska on pakko. Toisaalta, koskaan ei kannata sanoa "ei koskaan". 😃

Äänestä

Teen hyvää MunaKasta

Äänestä

syön vain ajatuksella, että saan vatsaani täytettä. Tänäänkin tulee tapahtumaan niin, kun en ole käynyt neljään viikkoon kaupassa. Syön sitä, mitä pakkasesta löytyy ja aika täynnä ja hyvinvarusteltu tuo näyttikin olevan, vaikkei yhtään pizzaa näkynytkään. :D

Äänestä

Kyllä mä osaan tehdä, mutta ehdinkö aina on toinen asia

Äänestä

Teen tavallisia maukkaita kotiruokia monipuolisesti ja testailen uusi reseptejä. En tee gourmet-ruokia koska raaka-aineet maksavat mielestäni liikaa. Pitää olla ripaus sitä ja hyppysellinen tuota. Osaan leipoa melkein mitä vaan. Nuorempana harkitsin oman pitopalvelun perustamista mutta se jäi harkinnan asteelle.
Ainoa puute osaamisessani on riistaruuat. Tykkään ainoastaan riistakäristyksestä ja hirven paistista sekä hirvenlihakeitosta mutta kaikki muu, myös porot jää syömättä. Esimerkiksi lapinukonkeitto haisee mielestäni poron kuselle, enkä voi sietää koko keittoa. Jos mies metsästäisi niin saisi itse laitella riistaruuat. Voisin tietenkin opetella, mutta en niitä mielelläni edes syö.

Äänestä

jassooo :) Mun ruokia saa kyllä tulle maistelemaan, niin ei tarvi täällä kysellä.

Äänestä

Olipas hauska jakso taaskin Miami Vice -sarjassa jota katseskelen, Sonny Crockett sanoi että: tämä on jo auto kun meidän ferrarinkin päihittää mennentullen valoissakin, kiihdytyksessä :D

Joo itse tykkäilen ehdä erilaisia ruokajuttuja...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pienikysely kirjoitti:

laittaja? Vai onko se enempi kunhan vatsan saa jotenkin täyteen vaikka einesruualla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu