Maaseudun puhdistajaksi.
Kaupungit likaavat.
Metsät ja pellot sitovat hiilidioksin.
Kaupunkilaisille voisi myydä
henkilökohtaisia päästöoikeuksia
jotka kompensoidaan maasudulla.
Kaupungit likaavat.
Metsät ja pellot sitovat hiilidioksin.
Kaupunkilaisille voisi myydä
henkilökohtaisia päästöoikeuksia
jotka kompensoidaan maasudulla.
Vastaukset 6
Vanhimmat
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/ympäristö/tutkijat-maatalous-kiistatta-itämeren-suurin-kuormittaja-1.159250
"Koko Itämeren ravinnekuormitus on alentunut 1980-luvun puolivälistä lähtien johtuen valtaosin teollisuuden ja yhdyskuntien jätevesien puhdistuksen tehostumisesta.
Sen sijaan maatalouden ravinnekuormitus ei ole ratkaisevasti alentunut. Sen osuus rannikkovesiimme tulevasta ihmistoiminnasta johtuvasta fosforikuormituksesta on vaihdellut eri merialueilla viime vuosina 64–82 prosentin välillä."
Palstapankkolestalla on varmaan metaanivapaita lehmiä ja lampaitakin tallissaan...
https://yle.fi/uutiset/3-5277901
"Yhdysvalloissa karjantuottajat ovat säikähtäneet tietoja, joiden mukaan karjatalous aiheuttaa yhtä paljon ilmastoa lämmittäviä päästöjä kuin autoliikenne yhteensä."
Nyt pitää kysyä, miten lehmä voi tuottaa enemmän hiilipäästöjä kuin mitä se syö?
Jos tavallisen maatilan lehmä syö kesät laitumella sinne kasvanutta nurmea, ja talvella pelloilta kesän aikana talteen kerättyä rehua, niin mistä ihmeestä se päästö syntyy, kas kun se nurmi ja säilörehu ovat sitoneet sen hiilen ilmasta keväällä kasvun aloitetuaan. Ei se lehmä tyhjästä sitä hiiltä kehitä, ja osa syödystä rehustakin muuttuu lihaksi tai maidoksi. Ja paskaksi, joka taas ajetaan takaisin sinne peltoon.
Kerroppa nyt mistä ne hurjat päästöt syntyvät. Minua viisaampi kun olet.
Ei nuo ilmastouskovaiset osaa vastata.
Kas kun tuo lehmien päästely on heille opetettu uskonkappale, liturgia, niin sitä pitää vaan toistaa
No niin avaaja;
Maatalous on Suomessa yksi pahimpia paskojia, maalaiset elää kui houkat.
Metsät on täynnä ongelmajätettä , romua, talojen pihat on pahemman näköisiä, kuin suurten kaupunkien kaatopaikat.
Ja suurin, esteettinen saastuttaja on maalaisörvelö, joka on revästy riihenseinästä, nostettu jaloilleen ja saastutta luonnon olemuksen läsnäololla.
Minä ja muut maaliset pitääpistää turkinhihaan ja nussittaa pässillä uuvestaan.
Onko teillä Pietarissa paremmin?
Soita Esko Aholle siellähän se istuu Putinin oikealla puolella ja kinuu vaalirahaa kepulle.
Kepu on tämän maan venäjämielisin puolue ja kukas ne maansa on suomessa myynyt venäläisille no kepulaiset tietysti.