Siinäpä kaksikko, ihmisten asioiden työmiehiä, vapaaehtoisesti jatkokaudella kuntapolitiikassa.
Kaksi vanhaa, myös nykyvaltuustossa virkaiältään, he ovat eläneet menestyksen ja tappion vaihteluvälejä ja jopa tuurionneakin kokenutta luottamusmiestä?
Kaikinpuolin verrannollisia keskenään.
Tarvitsemme kuntalaisina heidän kokemustaan, vai onko aika ajanut heidän omaksumiensa mänööveriensä ohi?
Voimme olla tietenkin joko paljossa väärässä tai paljossa oikeassa, keskustelemalla asiallisesti, oletan että löydämme edes muutamia tunnustuksia, mihin voimme yhtyä?
Kumman miehen määräykset, isännän sana painaa hallinnon sisällä loppupelissä sujuvuudessa tahi sujumattomuudessa, kumpaa miestä kunnioitetaan sanoistaan enemmän?
Kumpi puheenjohtajista pystyi vaalien jälkeen parantamaan johtamistapojansa edellisestä kaudesta siten, etteivät vanhat käytännöt olisi pääosassa ja pitäisi itsekästä valtaa meneillään olevassa valtuustokaudessa ?
Antakaa oma osallisuutenne kyvykkäiden luottomiehien arvioon, mitään suuremmin säästämättä, mutta asialliseen tyyliin, ja vetoan maalaisjärkeen pysymään päivänpolitiikassa sekä arvioinnissa vaalikausien tekojen mukaan, ei henkilökohtaisuuksilla.
katsotaan, onko meistä suomi24 kirjoittelijoilla, rakentavaan keskusteluun hyvällä maulla vai sortuuko ketjun kommentit äänestyskoppansa tyyppivikoihin.
Aivan kuten missä tahansa "yrityksessä" arvioitaisiin ja arvioidaan työnsaldoa, tulosten valossa työntekijästä puhuttaessa, normaalisti kuuluvin sanankääntein.
Kuulumisiin!
Kaksi vanhaa, myös nykyvaltuustossa virkaiältään, he ovat eläneet menestyksen ja tappion vaihteluvälejä ja jopa tuurionneakin kokenutta luottamusmiestä?
Kaikinpuolin verrannollisia keskenään.
Tarvitsemme kuntalaisina heidän kokemustaan, vai onko aika ajanut heidän omaksumiensa mänööveriensä ohi?
Voimme olla tietenkin joko paljossa väärässä tai paljossa oikeassa, keskustelemalla asiallisesti, oletan että löydämme edes muutamia tunnustuksia, mihin voimme yhtyä?
Kumman miehen määräykset, isännän sana painaa hallinnon sisällä loppupelissä sujuvuudessa tahi sujumattomuudessa, kumpaa miestä kunnioitetaan sanoistaan enemmän?
Kumpi puheenjohtajista pystyi vaalien jälkeen parantamaan johtamistapojansa edellisestä kaudesta siten, etteivät vanhat käytännöt olisi pääosassa ja pitäisi itsekästä valtaa meneillään olevassa valtuustokaudessa ?
Antakaa oma osallisuutenne kyvykkäiden luottomiehien arvioon, mitään suuremmin säästämättä, mutta asialliseen tyyliin, ja vetoan maalaisjärkeen pysymään päivänpolitiikassa sekä arvioinnissa vaalikausien tekojen mukaan, ei henkilökohtaisuuksilla.
katsotaan, onko meistä suomi24 kirjoittelijoilla, rakentavaan keskusteluun hyvällä maulla vai sortuuko ketjun kommentit äänestyskoppansa tyyppivikoihin.
Aivan kuten missä tahansa "yrityksessä" arvioitaisiin ja arvioidaan työnsaldoa, tulosten valossa työntekijästä puhuttaessa, normaalisti kuuluvin sanankääntein.
Kuulumisiin!
Vastaukset 64
Vanhimmat
Pyhäjärvi on nyt hyvissä käsissä, kun ongelmatapaukset niin virkamiesjohdossa kun valtuustostakin ovat tippuneet kuvioista pois.
Ongelmat jäivät. Pysähtyneisyyden tila jatkuu pahimmoillaan. Työttömiä näyttää tulevan. Menee viimeisetkin lantit viruvalkian myötä.
Heti aamusta alkaa tuo paskan suoltaminen eikö säätänä ole parempaa tekemistä sinulla luojan mieliharmilla?Sama juuttaan tollukka nimmaria vaihtaen itkee samaa pätöasiaa vuodesta toiseen vaikka kauppalassa asiat on tosi hyvin vettä ja leipää riittää jokaiselle kuutiopäälle säätänä.Nyr tee elämäsi parhain asia avaa se juuttaan vintin verho ja katso ulos mitä näkyy?Sitten voit jo vetää tuulipuvun päälle ja hiipiä syömään äiteen tekemää kakrapuuroo ja tässä vaiheessa pitäsisi kuutiopäässä jo jotain raksuttaa muutakin kuin itkuvirsiä.Kun olet puuron tunkenut lärviisi sitten tumput hentoihin kätösiin ja komusaappaat porstuasta nilkkoihin ja ulos raittiiseen ilmaan.Suuntaa sitten raitille ja mieti miten hyvin kauppalassa menee ja ennen kailkkee suurin kiitos juha sipilälle siitä,että suomessa pyyhkii toddella hyvin.
Sinä säätänän aivolohko painunut kasaan, kun samaa bittivirttä veisaat. Ei kumpaakaa äijää, muuhun kuin rautakangen heittokisaan.
Miten näin kokeneiden miesten aikana voi tornitalon räystäiltä roikkua jääpuikot ja sairaalaan jalkakäytävillä on lunta?
Älä muuta virka. Ei oo ehtinehet jalkautua. Tippuräystäistä tulis hyvvää votkan lisukeainetta. Ei ku ämpäri alle ja siinä se. Ai niin, se lumien köllykkäkasat, niitähän ne vois lapioida kuntoillakseen.
Missähän komerossa kommentoija klo 8.48 on kirjoittamansa , siis keskustelu"sivistyksensä" julkituoneena itseensä imeneet?
Onko yksi ja sama komero? Se komero, missä ei ole tuuletusta?
Ihan kahveetunnilla tässä ollaan,entäs säätänä?
Katsotaan kellosta, kuinka pitkä on kahvituntisi. Vertailu aiempiin ( peukutus on tunnisteena) l. ulostuloihisi, antaa viitteen, että mikään työ ei etene, ja kahvinkin pummaat joko äiditäsi tahi "työkavereilta".
Tottakai pummaan ei ole kiellettyä mitäs sinulle nuorelle eläukolle kuuluu?
Aloituksessa tehtyyn eli otsikon kysymykseen, vastaan Tikanmäen tie.
Uusinta uutta! Maria Lohela, ex-puheenjohtaja eduskunnasta, karttaa myös kokoomuksen ja kepun sote-mallia. Kepu ajaa maakuntamallia omaan pussiin. Kumpikin on tuo viheliänen yksityisyyden malli. Nyt Pyhäjärvellä näkyy jo Attendo. Yksityinen, joka rahastaa köyhän kunnan, köyhät asukkaat. Mafiosomalli ryöstäytynyt pikkuhiljaa kuntien sisälle. Rahavirta sukeltaa pikkuhiljaa ulos. Veroeurot eivät jää kuntalaisten hyväksi. Katsokaa ihmiset, ketä äänestätte. Lohela teki viisaan liikkeen.
Pyhäjärvellä jo Atte häärii ja rahat käärii.
Vanhuksia kuolee..........
Näin saapi nopeamman asukasluvun laskun ja enemmistövallan palautettua keskustalle takaisin,jollekka see kiiluukin.
Jukka on tolokun mies ja sipilä myös!
Niin, tolkku pois kummaltakin.
On on. Tollon todistamana tolokunmiehiä. Kahvituntisi muuten on säädytön, ei perustu tosiasiallisuuteen, ei se mitään, se on linjassa mielipiteittesi kanssa. Minä juon kahvia.
Tikanmäen tie ei vie Karjun alle ja se vastoin aloittajan haavemaailmaa.
pervenssi;
Käyt kerta toisensa jälkeen alleviivaamassa arvomaailmaasi, valtuusto on siis LÄTTI ja siellä on karjuja joko yksikössä tahi monikossa, en tiedä, oletan, ei ole muuta mahdollisuutta.
Aloittaja pyysi asiallisuutta, luitko sen? Onko sinun kommettisi sinne suuntaan, asiallisuuteen, jota viljelette kehitysympyröissänne? Tai komerossa, missä ei ole tuulettamismahdollisuuta.
Nimittäin, siitähän se puhe mistä puute, vedä johtopäätös omasta puheestasi.
On asiallinen, koska on aloittajan suuntaan eli lättiin.
Siitä puute mistä puhe ja vastoin päin. Sinulla on siis puute vallasta ja kähminnästä, kun aina siitä valehtelet. Eikö kyvyt riitä?
Sääli, sinulla oli mahdollisuus kohentaa valtuuston arvoa, ja valtuutettujen arvostamista, mitä teit?
Häpeällisesti vielä todistat takaisin " vallasta ja kähminnästä", joten siinäpä lipsahti pitkäksi, hyvin pitkäksi todisteluksi hallinnon ylläpitämä agenda, siellä toteutaan valtakirjalla kähmintää.
Aivan oikein, niin he ovat ajassa epäiltyinä.
Onko.uskottavalle heräsikö job"kylän tollo oikeela käellä ylös,kun noin ahistaa parraaseen työaikaan häpiä!!
Ja taas, maanööverisi saa jatkoa, nappaat toisen käyttämän nimimerkin käyttöösi, viitta Jobkylään ja tuttua maniaa "parraaseen työaikaan".
Oi joi miten pähkinöinä olet.
Pysy asiassa, siinä minkä itse aloitit;
" Tikanmäen tie ei vie Karjun alle ja se vastoin aloittajan haavemaailmaa."
sekä "On asiallinen, koska on aloittajan suuntaan eli lättiin.
Siitä puute mistä puhe ja vastoin päin. Sinulla on siis puute vallasta ja kähminnästä, kun aina siitä valehtelet. Eikö kyvyt riitä? "
---------------------------------
Pelkurikin vielä, kaiken muun lisäksi.
Pyhäjärven kantatie27 on numerona sama, kuin mitä on kaupunginvaltuutettujen määrä.
Ohiajotielle työmiesten muistolle epävirallisesti
Kaurasentie itään päin ja Tikanmäentie länteen.
Olisko ok?
Auringonnousu ja auringonlasku.
Pimeys räjähtää, ilman nousua tai laskua. Tornitalo kaatuu ja jäät sulaa. Meret ja järvet vesineen nousee. Kaurahalmeet katoaa, eikä tikanpojat ehdi pesäpuulleen.
Nooh,+mukavia+seuramiehiä+molemmat.+kantatielle+ehdottamasi+nimi+on+messevää+ajattelua,+noinhan+se+aika+kuluu+ja+tupakkia+palaa,+aurinko+nousee+ja+aurinko+laskee+ja+kumpaakaan+miestä+ei+siitä+voi+kiittää+eikä+liioin+haukkua.+Auringolla+on+eri++voimat.
Surkeeta+silti+vahvistaa,+että+se+mikä+on+kunnassa+tapahtunut+viimevuosina,+nämä+miehet+ovat+olleet+osallisia+100%+ja+mikä+on+jäänyt+toteutumatta,+työllisyydeen+eteen+petraamiset,+ko.+miesten+osuus+on+ainakin+50%+ja+se+toinen+50%+on+yritysten+itsensä+laihaa+halutonta+toteumaa.
+Ja+tämmöisenä+hullujen+aikojen+meiningissä,+säästämisen+eteen+pakkotekoset+on+kuin+poikasten+leikkiä,+puolustuskyvyttömiltä+otetaan+pois+ja+annetaan+niille+,+jotka+kykenevät+tarvittaessa+vaikka+itse+maksamaan+palvelukset+ja+tilavuokrat.
"Keskipohjanmaa 17.1.2019
PYHÄJÄRVI (KP)
Pyhäjärviselle yrittäjälle langetettu ehdollinen vankeusrangaistus säilyi voimassa hovioikeuden käsittelyssä.
Mies tuomittiin lokakuussa 2017 Ylivieska-Raahen käräjäoikeudessa törkeästä kirjanpitorikoksesta ja törkeästä veropetoksesta 7 kuukaudeksi ehdolliseen vankeusrangaistukseen sekä 30 päiväsakkoon, määrältään 1650 euroa. Rovaniemen hovioikeus ei muuttanut tuomiota tuoreessa ratkaisussaan.
Tuomion mukaan oli tullut näytetyksi, että yrittäjä oli jättänyt veroilmoituksen verohallinnolle, jossa hän ei ollut ilmoittanut jälleenhankintavarauksen tulouttamisesta aiheutunutta 210 000 euron määräistä tuloa yhtiön tulona. Tällä tavoin hän oikeuden mukaan oli välttänyt yli 50 000 tuloveron. Syyksilukeminen perustui kirjalliseen todisteluun ja vastaajan kertomukseen. Tuomioistuimen mukaan syyllisyydestä ei jäänyt varteenotettavaa epäilyä. Mies oli tekohetkellä yrityksen toimitusjohtaja ja ainoa varsinainen hallituksen jäsen.
Hovioikeuteen valittanut yrittäjä katsoi, että jälleenhankintavaraus oli ollut kirjanpidossa aina näkyvillä, jonka vuoksi yrittäjä kertoi käsittäneensä, että verottaja verottaa siitä silloin, kun parhaaksi näkee. Lisäksi hän toteaa oikeudelle, että hän on luottanut siihen, että jälleenhankintavarauksen mainitseminen verottajan lomakkeella 62 ja yhtiön taseessa on riittävä tieto."
------
sitä minä vaan, että tässä on yrittäjä joka ainakin yritti.
jäikö yrittäjä 48350e voitolle?
kuka
Tuumaan aloittajan kysymykseen, kumpi kauranen vai tikanmäki on isäntä talossa, sen että ei kummassakaan ole isäntäainesta? Ei taida olla kokemusta, onnistuneesta ainakaan, isäntänä olemisesta meinaan.
Herroja he ovat, milloin imartelusta maireana lupaavat yhdeksän hyvää ja kahdeksan kaunista, ja sitt tiukoille joutuessaan vastuukysmyksissä, oliko esim. tietoinen, kieltävät seitsemän kertaa seitsemän, kiistävät jyrkästi olleensa edes siellä päin, missä nk. savua nähtiin.
Olisihan se toinenkin puntaroitava parivaljakko , leskinen ja sarkkinen- Että miten oli suoria ja luotettavan jäljen piirtäneitä kunnanpäämiesten piuhat silloin, kun nämä miehet lankoja piteli?
Kauhian yskän sain. Velj ol vartijana veljen. Kirstun vartijat, kuin varkaat, väentuvan kuppeineen tyhjiin imas. Jäi hirsi poikittain, ylle kynnyksen, "ken tästä käy, saa kaiken toivon heittää". Jäi kansa mättähälle makaamaan. Tuli halla, vilu, nälkä. Aika mustas hirren värin. Jätti jäljen synkän, kuolo kävi ylle kylän. Tuhos veljesparin synkän, ahneus ja elon kurjuus. Taittoi niskan jäykän. Tauti kuittas, herraa hyvää kiittäkäämme.
Pyhäjärvellä on hyviä päättäjiä. Huonot ovat tippuneet vaaleissa.
Voip olla niin, voip olla toisinnii. Onko huonot sisällä ja hyvät ulkona, vai oisko onnettomasti sittenkin toisin? Meinaan vaan, jotta riippuu katsooko alaorrelta ylöspäin vai yläorrelta alaspäin?
Hyppy tahi putoaminen voi olla vahingoksi yläorsilta.
Ylhäällä istuvat paskakasansa päällä, ei oo kilpailua ei vasemalla ei oikealla , mutta yksin siellä ollaan jatkuvassa hädässä, pitää itse paskoa lisää, että pysyy pylly lämpimänä.
Alhaalla olevat voivat sen sijaan hypätä helposti tasamaalle ja hakeutua ihan oikeisiin, rehellisiin hommiin, ymmärrätkö kuten ylempänä joku tollomestari totesi "pois vallasta ja kähminnästä".
Meillähän taitaa olla "Kaurapolku" ja "Ohrapolku". Ei vielä liene "Tikanmäen tie"- nimistä katuosuutta tai katua. Pääväyläksi tuskin tulee muita kuin tuo Ollintie, nääs väki vähenee, pidot paranee!!
Voi ei, koko päivä on asian vierestä näköjään pidetty hmm jutustelua..?
Miten ette ottaneet kantaa ajatuksin aloitukseeni?
Paljon porua, vähän villoja.
Aloitus oli niin tyhmä! Kokeile uutta!
Ei jaksa sen jälkeen kun samaa paskaa olette jauhaneet jo tuhansien avauksien voimin samalla lopputuloksella missä haukut kommentoijat järjestelmällisesti.
Tässäkö ne pääsyylliset vuodesta 2013- alkaneeseen päähävikkiin kaupungintalouden nykytilanteeseen? Palkaton virkavapaa ei riitä selittämään sitä. Eihän?
Syyllisiä on mukava etsiä kun itse sai yhden äänen vaaleissa eikä pääse päättämään mitään tärkeätä!
Tämähän on niitä ent. johtavia päättäjiä. Valtuustosalissa päätökset teemalla "Katse oikeaan päin"
Joten siinäpä sitä taas käväsit oksentamassa , että valtuustossa toimii sikala, virallisen stauksen suojissa lättienlätti. Hyi hyi, kuinka iljettävää elostelua.
oli kumpi miehistä tahansa, eivät he enää pysty tekemään mitään muuta, kuin hallaa pyhäjärvisille. niin pitkään kuin he mätänevät julkishallinnon piikkipaikoilla, niin pitkään seisoo paikoillaan uudistuskykyinen ja tavoitteellinen tulevaisuus.
Luitko Irja muistilehtiöstä?
niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin totta.
Pyhäjärvellä ei ole juuri kunnon poliittisia kykyjä. Ei missään puolueessa. Mutta tämänhän ymmärtää, kun katsoo kunnan kehitystä viimeisten 30:n vuoden aikana. Jatkuvaa alamäkeä ja jatkuva väestön väheneminen. Vähäisestä väkimäärästä on suoraan sanoen paha nyhjästä kunnon osaajia. Tyhjästä on paha nyhjäistä. Näin voi todeta, kun katsoo kunnan kehitystä viime vuosien aikana.
Sääliksi käy kuntalaisia. Poliitikkojen olisi pitänyt pystyä nykyistä paljon parempiin otteisiin.
Oman kuppinsa täyttäjiä. Oman pussin kilistäjiä. Niitä riittää. Osaajia ei. Valtatyhjiö, ollutjo vuosia.
Aarnen ja Raijan hallituksella oli meininkiä. Mutta, se piti tuhota.
Hyvät Kauranen ja Tikanmäki, te ette millään tavalla hallitse kokemuksellanne asioita, joten älkää käyttäkö toiste itserakasta osaamis- sanaa. Puhukaa jatkossa haparoivasta hallinnoinnista, joka on tosin myös minun juoksevien asioiden hoitamista ja johon teidätkin on "palkattu."
Toisekseen, älkää huutako muita apuun kun olette tunnetujen piiriveljienne kanssa huonolla hallinnoinnilla sössineet kunnan asiat niin, että tyytymätön kansa tarvitsee "keltaisia liivejä".
Tosin minun utareet vaativat suojapeitteen ja ison.
Aarne oli mies paikallaan. Osasi neuvotella palkattoman virkavapaa. Mutta sitten jotkut tollot sotkivat senkin.
Onhan oivasti todettu, mainitut miehet eivät enää täytä edes omia saappaitaan. Kyllä kunnan tilanne on liian haastava kelle vaan, mutta näille kahdelle se on suorastaan mahdoton.
Sivuun vaan, esim Koski hallituksen pj ja joku sellainen valt pj, joka osaa ensiksi aukaista nettilähetysnappulan. Jukka ei edes sitä osaa.
Mahan yli ei nää nappulaa.
"Tekoa on myös kokonaisuudessaan arvostellen pidettävä törkeänä ottaen huomioon ,että Tikanmäellä on katsottava olevan laaja-alainen kokemus kunnalliselämässä" syyttäjä Ilpo Lehto, Liittyy Rinnevaaran laittomaan irtisanomiseen ym ym
Sosiopaatin irtisanominen oli isänmaallinen teko. Hän on saanut potkut jokaisesta työpaikasta.
Asko 1 jukka 0 !"" Edelleen Tikanmäen on katsottava toimineen suunnitelmallisesti ja häikeilömästi""tästä johtuneet oikeus prosessit ovat taasen aiheuttaneet Pyhäjärven kaupungille merkittävää taloudellista vahinkoa ja sen maksettavaksi tulleiden korvausten ja oikeuden käynti kulujen muodossa ."Syyttäjä Ilpo Lehto
Eikös sille valtuuston nykyiselle Pj:lle tullut tuomio virkarikoksesta viime keväällä? Vai miten se oikein meni??
Veikkausta; kauanko kestää kahdeksikon vaikeneminen "kenen ansiosta sopimusmenettelyyn suostuivat? Hiljaisuuden vuosihinnat ovat nyt summina 10 000 e per sopija" sekä oikeudenkäyntikulut päälle. Se on varmaankin arvattavissa, että heidän keskinäinen kaplakkansa on ennemmin tai myöhemmin edessä, liian monta "hyvää ihmistä" pilattiin maineeltaan tekemällä tehdyn vihollisen takia. Kannattiko yhteishankkeella vääntää totuus vääräksi, jossa monesta tyylikkäästä ihmisestä tuli päätöksentekijöinä lähes aivottomia torsoja?
Taustoistusta ja käsitystä "miksi piti" toiminnalle tultaneen puimaan niin kauan kuin Pyhäjärvellä yksikin osallinen on mukana päätöksenteossa.
Yhä eespäin käy ovelan ketun juoksu.
Näin kommentoi Sivistymätön keskustapuoluelainen!Pelko tulevaisuudesta panee herjaamaan totuuden puhujaa!
Sammoo mieltä!
Onko tuo tie ollut hurmioksi vai turmioksi Pyhäjärvellä? Todennäköisesti enemmän turmioksi, kun nämä herrat on puikoissa. Ei mitään hyvää ole tapahtunut kaupungin kehityksen suhteen viime vuosikymmeninä eikä vuosina.
Vai olenko täysin väärässä, kun en näe kunnan kehityksessä viime vuosina ja vuosikymmeninä juuri mitään hyvää, vaikka kuinka yritän katsoa asioista myönteisten silmälasien kautta. Mutta mistä paremmat päättäjät. Sellaiset päättäjät millainen kanssa. Negatiivisten asioiden määrä on huomattava ja positiivisia uutisia paikkakunnalta ei juurikaan ole eikä niitä ole kyllä myöskään mistään löydettävissä.
vaan luojan kiitos, negatiivista meiltä piisaa kuntarajojen yli ja kauemmas. kyllä se vaan niin tullee olemaan, että ainakin kaurasta, tikanmäkeä ja muita puoluekingjejä seuranneet sekä heitä kaiken jälkeenkin äänestäneet tarviivat häpeää aiheuttaneena painumisen maanalle..ja siihen kaivos leikkifeikkiprojektien karttapaikka, on sopiva ja riitäävän syvä.
maanalaisena armeijana voivat siellä työskennellä pottutunnelissa, hyönteisten pyydystäjinä haavilla ja nopeakinttuisemmat sek terävänäköiset voivat etsiä hiukkasta kiihtyneessä tilassa.
maanpinnalle paluun he voivat varmistaa vain tunnustamalla ja allekirjoittamalla vastuunsa kunnan negatiivisuuskuvan vaalimiseksi ja ylläpitämisessä.
myöntävät puhuneensa 30 vuotta täyttä potaskaa, levittäneensä 30 vuotta juorunjuuria ja syöneensä 30 vuotta enemmän kuin ovat tienanneet.
Vai mahanalaista kaivutta himoitset.
sitä sitä puhun kun oon puutteessa ja ikää lähes 70 ja silti yhä neitsyt, jos ymmärrät sen