Haluaisin kysyä mielipiteitä tämän forumin keskustelutaitoiselta abortinvastajalta (-jilta) mielipiteitä vastutuksessa käytettävistä argumenteista ja niiden totuudenmukaisuudesta. Keskustelua on, että esitetään kysymys, jonka jälkeen siihen tulee vastaus. Sitten voidaan esittää vastakysymys ja jatkaa siitä. Näin keskustelu etenee ja saamme kaikki jotain ajatuksia herättävää, eikös niin?
Haluaisin kommentoida rapakon takaa meille tullutta oikeuselämään -yhdistystä ja heidän jakamaansa "tietoon" ehkäisystä ja abortista. Jotta pidetään asia hyvin jäsenneltynä niin otetaan vain yksi väite kerrallaan käsittelyyn, sopiikos tämä?
Ensimmäinen kohta (suora lainaus oikeuselämään.org:ista kirjoitusvirheineen). Katumuspillerillä tarkoitetaan ilmeisesti jälkiehkäisyä, kuten sitä yleisesti on nimitetty muuallakin.
"Katumuspilleri vaikuttaa ensimmäisen 9 raskausviikkojen aikana, tappen sikiön ja tuoden muita haitallisia sivuvaikutuksia, (enintään 44 päivää) ”tappajalle” eli äidille. Vaarana on saada vakavaa verenvuotoa, sydänkohtauksia, verihyytymiä ja aivohalvauksia. Se aiheuttaa myös teräviä supistuksia kolme päivää tai enemmän, prostaglandiinien vaikutuksesta."
Mitä mieltä tämän väitteen tieteellisestä relevanssista?
Abortinvastustus ja totuudessa pysyminen
1
<50
Vastaukset
Tällaiset tekstit ovat varmastikin ongelmallisia joillekin. Vastata ei voi, koska samalla tulisi kritisoineeksi "oikealla asialla olevia" - eli on siis pysyttävä hiljaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun684735KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1713655- 1703211
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?723104Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502839- 251964
- 241891
- 301666
- 1741660
- 421372