Retee meno, lähiökapakat, kaljaa, sankka tupakansavu, humalaisten puheensorina, jukeboksista iskelmää tai karaokelaulua, juoppoja naisia. Siinä ympäristö josta Irwin Goodman tykkäsi ja josta lauloi.
Itse olen samanmoinen, rentojen lähiökapakoiden ystävä. Työviikon jaksan vitutuksen keskellä hankkia leipäni, ja loput viikonloppuisin kapakkaelämään. Mikään ei voita kylmää isoa kaljaa, nousuhumalaa ja iloista menoa.
Itse olen samanmoinen, rentojen lähiökapakoiden ystävä. Työviikon jaksan vitutuksen keskellä hankkia leipäni, ja loput viikonloppuisin kapakkaelämään. Mikään ei voita kylmää isoa kaljaa, nousuhumalaa ja iloista menoa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Viranomaiset aikovat siivota nämä juottolat tupakkalailla pois yhteiskunnasta, vain ruoka ja tanssiravintolat jossa vain raittiit saavat elvistellä, sallitaan!
Toisin kuin monesta muusta artistista Irwinistä voi sanoa sen, että hän oli rehellinen. Vexi Salmen sanoittamat laulut kertoivat Irwinistä itsestään. Voihan joku Martti Syrjä aina laulaa ryyppäämisestä, vaikka tuskin on koskaan edes kokenutkaan kunnon kankkusta. Irwin sitä vastoin lauloi siitä, mitä hän oli. Irwin ei esittänyt mitään.
Irwin ei koskaan kasvanut aikuiseksi - hyväsydäminen hän varmasti oli, mutta ei hallinnut elämäänsä. Tuskin osasi vastuuta kantaa, kun ei hyväksynyt rajoja.
Vilpitön kaikessa sinisilmäisessä tyhmyydessään?
Sellaisista ihmisistä jotka aina noudattavat kaikkia rajoja ei tule koskaa ikinä mitään. Ollakseen erinomainen täytyy olla rohkea ja mennä yli niistä rajoista joita lampaat eivät uskalla ylittää. En ole silti mikään kiven kova Irwin fani, enkä elä elämääni kuten hän. Mutta kova jätkä Irwin oli, eikä mikään vellihousu.
Mukava joskus istua, itse en tosin viihdy joka viikonloppu, enemmän viihdyn yökerhoissa tms pintaliitopaikoissa. Mutta välillä on mukava mennä vain istumaan rehtiin kapakkaan, mieluiten vielä vaikka lauantai iltapäivällä ja viettää siellä koko ilta. Vaikka menisi ihan outoon paikkaan niin loppuillassa alkaa olemaan kavereita ja naisiakin löytyy, toista kuin juppipaikoissa joissa täytyy jo etukäteen tuntea porukkaa että pääsee juttuun...