Suomessa tyhmimmät kansanedustajat Historiastamme

Abrahamm

, ei ole enää Otto Ville Kuusisen veroista ja rokeaa itsenäisyyden ajajajaa !?
Otto kävi Musiikkiopistonkin 3kk läpi, vaikka se oli2 vuotinen !?

Oton kansaneduston istuntoja seurattiin, jopa kuuluisuuksienkin tahoilta !?

9

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Abrahamm

      Ei ne rassukat tiedä kuka oli rohkein Suomem itsenäistäjä ja rauhanomaisesti !?
      Oli toisena laatimassa Valtiosääntöä ja Perustuslakia !?

      Viron rauhanomainen itsenäistäjä 1917-8 sai maksaa hengellää 1922 (Viktor Siep...)

    • Abrahamm

      Kansanedustajilla ei ole edes perustietoja kansantalouden perusmerkeistä,joita itse muodollisesti edustavat,vain julkinen peilikuva johtotähtenä !? Suomen itsenäisyyshistoriasta ovat täysin uunoja !?

      • Ketääänestät

        Kaikkein vähiten talouden osaamista on yhden asian puolue persuilla, jotka osaavat vain jankuttaa mamuista.

        Ja tokihan sinäkin äänestät persuja tai jotakin muuta äärioikeiston pelleä, joka uhoaa laittavansa mamut, homot ja vasemmistolaiset keskitysleiriin.


    • tod.suivaantunut

      Tyhmyydestä en tiedä, mutta pahin oli Ahon hallitus ja Viinanen oli valtiovarainministerinä. Kumpi mahtoi keksiä kiinteistöveron, suorastaan vi...aa. Kuinkahan monta kertaa ja missä muodossa pitää maksaa valtiolle, että saa asua omassa talossaan ilmaiseksi. On myös ostettu ja velaton kesämökki, mutta aina vaan pitää kummankin meistä maksaa.

      Milloin tulee kissavero....saa--na?

    • Abrahamm

      Kun edes kansanedustajat tietäis minkälaista puoluetta edustaa ja tietääkö edes yhteiskunnasta hölynpöläystä !?

    • Quatermash

      Onhan meillä Rätti & lumppukauppias.. Berneri.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000005979468.html

    • Abrahamm

      Jää käsitys että ne pelkää ja vielä enemmän totuutta, kun raukkoja ovat !?

      Toimittajat on kuin samastapuusta veistettyjä !?

    • anonyymi_vYh

      Muista äänestää vasemmistoliittolaista ensi vaaleissa. Se on rehellisin eduskuntapuolue.

      Menneisyyttä ei kannata liian tiukasti tuijottaa ja analysoida. Se on vain jälkiviisautta.

      Aito viisaus on tulevaisuuteen katsomista ja uuden luomista.

      Työelämä on murroksessa mm. digitalisaation ja lisääntyneiden pätkätöiden takia. Onko Abrahammilla jotain ratkaisuja esittää uusiin työelämän ongelmiin? Mitä mieltä olet perustulosta ja mikä mahdollisesti on paras perustulomalli?

    • Kentänäänikunniaan

      Otsikkoon liittyen haluaisin nostaa tikun nokkaan Sampsa Katajan. Tämä katajaisen kansan entinen kahden kauden kokoomuslainen edustaja Satakunnasta on nyt ilmoittanut ryhtyvänsä ehdokkaaksi. Polleana jäi pois 4 vuotta sitten omien sanojensa mukaan huonon palkan takia. No, ryhtyipä herra asianajaksi Poriin suuren kansainvälisen ketjun osakkaana. No, kävi niin että ovi Sampsan asianajotoimistolla kävi arkisin vain kerran aamulla ja kerran illalla. Kuvaan mukaan tuli ihan Sampsan omin sanoin myös arkkivihollinen - alkoholi ja hänen mukaansa "väärät valinnat". Niinpä tuo tuli, sillä perhe lähti. Sampsa on nykyään sinkku. Suuri kansainvälinen asianajofirma pisti samalla koko toimiston kiinni. Se siitä asianajourasta...

      Kysymys kuuluu? Tarvitseeko suomen kansa entisen kansanedustajan takaisin, joka tunnetaan parhaiten eduskunnan täysituntojen poissaolokuninkaana, taksien suurkäyttäjänä eduskunnan piikkiin tai pikkujoulujen ylivoimaisena kasvojen menettäjänä? Lista on loputon. Sampsa ei 8 vuoden aikana saanut oikeastaan mitään aikaiseksi, mitä nyt ajautui omassa puolueessa sankarista luuseriksi. Emme kentällä halua ehdokkaiksi valmiiksi kielteisiä otsikoita aikaansaavia henkilöitä. Taustat on tarkistettava jokaiselta ja varsinkin jos menneisyys on avoimesti kovin karikkoinen, lienee syytä jättää kyseinen ehdokkaaksi pyrkivä rannalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      80
      6932
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6513
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6303
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4112
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2492
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2409
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      58
      2179
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1509
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1492
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1230
    Aihe