Ajattelin laittaa vanhan 4G-kännykän laajakaistamodeemiksi DNA:n 4G-datayhteyteen. Onkohan ratkaisussa jotain ongelmia tiedossa?
Vanha kännykkä 4G-modeemiksi?
7
397
Vastaukset
- kylsepitäspelata
Ehkä kuumenemisen takia kantsii sammuttaa puhelin kun nettiä ei käytetä. Itse olen käyttänyt puhelinta vain satunnaisesti 4G modeeemina wlan jako päällä, en ole huomannut mitään ongelmia.
- Jesus.Angel.Garcia
Entäs jos pissin puhelimen päälle, riittääkö jäähdykkeeksi?
- Micce52__
Kesällä on veneessä jaettu nettiä 4G kännykällä koko loman ajan putkeen. Hyvin toimii, joskin tuo edellisen kommentin kuumeneminen kannataa huomioida.
Meillä on ollut joskus kännykässä myös GPS päällä ja jaettu kavereille paikkatieto netissä. Puhelin ihan kuuma ja jumittaa silloin.
Kaikenlaiset ylimääräiset suojakuoret ja lomakkokotelot kannattaa ottaa pois ja muutenkin netin jakamiseen käytetty puhelin laittaa sellaiseen paikkaan, jossa ilma pääsee kiertämään puhelimen ympärillä. - Hitas
Huippunopeudet vaativat uuden kännykän
Uudet tukiasemat tarjoavat jopa 450 Mbit/s nopeuden, mutta kumpikaan operaattoreista ei vielä tarjoa tällaista nopeutta hyödyntävää liittymää. Taajamissa nopeudeksi luvataan 300 Mbit/s ja taajamien ulkopuolella 150 Mbit/s.
– Kaikki vanhat päätelaitteet toimivat verkossa, mutta jos haluaa käyttää nopeimpia yhteyksiä, on hankittava tänä tai viime vuonna markkinoille tullut puhelin, sanoo Suomen Yritysverkko Oy:n toimitusjohtaja Antti Jokinen.
Uusi verkko perustuu LTE Advanced 4G-tekniikkaan, jota vanhemmat päätelaitteet eivät pysty hyödyntämään kokonaan.
– Tässä on useampikertainen taajuuskapasiteetti käytössä, käytännössä kolme LTE-kantoaaltoa eli kolminkertainen määrä kapasiteettia vanhaan 4G-tekniikkaan verrattuna.- Anonyymi
Mulla 3G puhelin ja siitä saa läpi reilut 2mbit/s dataa. Kyllä sillä youtube:t yms. netti tv:t katsoo vielä. HD-taso vaatii sitten enemmän. Nuo on hauskoja nuo usean sadan megan lukemat, koska kyseessä on jaettu media. Tukiasemaa kohti voi olla jopa 8000 käyttäjää. Kaikki eivät tietenkään yhtä aikaa aktiivisena ja kiertävät taajuudelta toiselle eli välillä kaistaa on enemmän ja välillä vähemmän. Teoriassa saat siis oman siivun tuosta huippunopeudesta ja riippuu minkälaiseen tarpeeseen se menee, että millä nopeudella siivu on.
Maksimi kai on n. puolet maksiminopeudesta ja 20ms ajan. Seuraava 20ms siivu menee sitten seuraavalle käyttäjälle tai jaetaan pienempiin osiin, mikäli käyttäjä tarvitsee vähemmän kaistaa.
Se toinen puoli jaetaan taas kahtia ja nyt jaossa on siis 1/4 maksimista 20ms aikana. Se toinen puoli pistetään taas kahtia ja 1/8 voi saada joku. jne. kunnes saavutetaan miniminopeus, jota tuetaan. Ja sekunnissa on 20ms pätkiä 50 kpl. Käyttäjälle eli luurille vaan kerrotaan, että mihin slotiin se tämän kertainen data on saatu pakattua ja sieltä sen voi sitten hakea käyttöönsä. Käyttäjää kai siirretään n. 5 sekunnin välein tilanteen mukaan eri nopeuksisille kanaville, mitä vaan on kuuloalueella eli taajuudetkin voi siinä sivussa vaihtua. Tuo yllä oleva on vaan esimerkki, mutta perusajatus on ett nopeita kanavia on vähän ja niitä kierrätetään paljon. Hidasta vakiovirtaa sen sijaan on melko paljon ja niitä tarvitsee kierrättää harvoin paitsi jos käyttäjän datavirta äkisti kasvaa. Käytön mukaan päätyy siis jollekin tasolle ja pätkökset johtuu siitä, että kapasiteetti on jossakin kohdassa vähissä, tai yo. algoritmi epäonnistuu jostain syystä, esim. huonon kuuluvuuden takia.
- Anonyymi
Mitä mä teen kaistapäällä G-miehellä, kun pian tulee vika piste.. Aauts
- Anonyymi
Noin vuoden kokemus puhelimen käytöstä nettijakona wifin kanssa ja kyllä siitä akku sippaa! Rakensin kuitenkin itse virtalähteen akun tilalle (4.2V/5W) ja tämän jälkeen eroa pöytä-modeemiin ei ole huomannut. Nopeudet ovat identtiset.
Yhteyden hyvyyden muuten tuntee ottamalla puhelimen käteen: Jos se on lämmin, on yhteydessä jotain ongelmia. Voi riittää, että siirtää puhelimen kohtaan, jossa se saa eniten tolppia ruudulle. Ulkoinen antenni viimekädessä ratkaisee kaikki ongelmat ja puhelin pysyy viileänä.
Akun hajoamisen huomasi siitä, ettei puhelin enää pysynyt päällä vajaalla akulla ja välillä ruudulle tuli teksti "puhelin on ylikuumentunut, sammutetaanko?". Netti myös alkoi katkeilla 2-3 kertaa/ilta ja jossain kohdassa piti pitää netin käytössä akun lataustauko vaikka töpseli seinässä olikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1013751
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se482681- 1142519
24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä
Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣392008Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi
Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu301787Mulla tulee vaan niin
Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et221561- 271542
- 221348
Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi
Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?701285Olikohan se
Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi81281