Sipilä , kuin vanhanajan merikapteeni

"Ennen oli miehet rautaa , laivat oli puuta , hiiohoi.. " . Merikapteenit olivat ennen yksinvaltiaita , dominoivia , jääräpäitä . Sipilä luotsaa omaa laivaansa samalla tavalla . Yksi hyvä puoli vertauksessa on . Vanhat merikapteenit hukkuivat laivansa mukana , haaksirikossa . Näin myös Sipilä on päättänyt upota laivansa mukana . Hyvä niin !

2

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aattelia

      Iltasanomissa: Asiantuntiat synkkänä sote-uudistuksesta . Sama, kuin KAPTEENI valitsisi väylän , jossa varmasti ajaisi karille ! Olipa kivaa , kun asiantuntijatkin vertaavat Sipilää tunarimerikapteeniin .

    • aattelia

      Ja kuinkas kävikään ! Sipilä toimi kuin Rotta , ja pakeni ensimmäisenä pelastusveneeseen . Puhemieskin sai tiedon erosta tekstarilla toista kautta . Iltapäivällä Sipilä käänteli jo takkiaan Prismoissa . Sipilän housut on täynnä VAUVAN KAKKAA ja koko Kepukavalkaadilla myös . Vanhanajan merikapteenista Sipilällä ei ole yhtäläisyyttä kuin Yksinvaltiaan , Jääräpään ja Dominoivan Narsistin oireet !
      ps. miksi sensuuri iskee , kaikki mitä kirjoitan on totta ! Kepun/Sipilän kannatusluvut tämän todistaa . Katsokaa Keput peiliin ennenkuin ilmiannatte !

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      94
      4155
    2. 66
      3413
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3054
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2529
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2336
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      199
      2105
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2051
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      860
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      72
      768
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      756
    Aihe