Taksimatkatkin maksetaan vasta matkan jälkeen, kun on varmistettu että kuljetus vastasi pyydettyä. Miksi ihmeessä bussimatkat pitää maksaa etukäteen? Sehän on hirveä riski matkaajalle, koska ei tiedä saako rahoilleen vastinetta.
Missä postpaid-bussit?
Maximilian.Pekkanen
867
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Niin, hyvässä hotellissakin maksu peritään vasta lähtiessä eikä etukäteen.
Hyvään bussimatkaan kuuluu myös aamupalatarjoilu.
Tuo aamplalatarjouilu kuuluu muutenkin hyviin tapoihin ja aikaoinaan hurjassa nuoruudessani sain aamulla putkasta päästesäni laskun majoituksesta sakkolapun muodossa niin kysyin kuuluuko aamiainen huoneen hintaan. En voi kirjoittaa sitä tähän mitä "portsari" vastasi 😁
Ikävää ettei ”portsari” antanut sinulle vähän ”vanhaan malliin” vastaukseksi idioottimaiseen kysymykseesi.
Siinähän olisit sitten mökeltänyt nahka sinisenä pampun iskuista
Totta aloittaja turisee. Sivistysmaissa matkat maksetaan aina jälkeenpäin. Viimeksi kun olin Thaimaan matkalla koneen laskeuduttua lentoemännät haastattelivat matkustajat, ja matkaan tyytyväiset saivat maksaa matkansa, ne joilla oli jotakin huomauttamista, saivat anteeksipyynnön kera ilmaisen matkan lähtömaahansa. Tämä ei toki tapahtunut Suomessa, vaan sivistysmaassa.
Karibian-risteilylläkään ei asiassa ollut kuin yksi ongelma. Laivasta poistuminen kesti yli kaksitoista tuntia haastatteluineen ja maksuineen.
Höh. Jos matkustajat maksaisivat vasta poistumisvaiheessa, niin eipä enää voisi käyttää takaovea eikä keskiovea. Kaikki poistuisivat etuovesta. Ja asiaan liittyy melkoinen riski: Sitä maksua ei tulisi kaikilta, mutta kaikenlaisia selittelyjä kyllä riittäisi. Siis ehdottomasti olen sitä mieltä, että matkustajan on maksettava kyytiin tullessaan.
Sama kait kummin päin siellä bussin sisällä edetään. Bussiin nousu käy nopeammin, kun kyytiin pääsee taka- ja keskiovesta. Pois lähdettäisiin sitten etuoven kautta. Tasarahan ehtii kaivaa matkan aikana valmiiksi. Matkanteko nopeutuu.
Bussiin noustaan etu ovesta poislukien pääkaupunkiseudun jokeri linjoilla ja matkan maksaminen tapahtuu kyytiin tullessa, ei poistuessa.