Kepun omienkin arvioiden mukaan on fifty-sixty mahdollisuus että sote tulee :
"Eilisissä Kymmenen uutisissa haastateltiin keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kaikkosta. Kaikkonen heitti haastattelussa toimittajan kysymyksen sotesta vitsiksi ja naureskeli, että sote tulee ”fiftysixty”.
– Kaikkosen vitsailu kesken vakavan asian paljasti sen, että hallitus ei enää itsekään usko tuotokseensa. Hallitus naureskelee kuin velkainen isäntä tälle vakavalle asialle. Hallituksen on aika todeta, että soteuudistuksen joutsenlaulu on alkanut. Vetäkää esitys pois ja valmistelkaa se siten uudelleen, että tiedämme konkreettisesti mitä tuleman pitää.
Ydinkysymys on lääkärille pääsyn nopeutuminen ihan oikeasti. Lääkärille pääsyn vaikeus on suurin ongelma suomalaisessa sosiaali- ja terveydenhuollossa, Juvonen muistuttaa."
https://www.suomenuutiset.fi/juvonen-soten-joutsenlaulu-alkoi-vetakaa-esitys-pois-laittakaa-laakarille-paasy-kuntoon/
"Eilisissä Kymmenen uutisissa haastateltiin keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kaikkosta. Kaikkonen heitti haastattelussa toimittajan kysymyksen sotesta vitsiksi ja naureskeli, että sote tulee ”fiftysixty”.
– Kaikkosen vitsailu kesken vakavan asian paljasti sen, että hallitus ei enää itsekään usko tuotokseensa. Hallitus naureskelee kuin velkainen isäntä tälle vakavalle asialle. Hallituksen on aika todeta, että soteuudistuksen joutsenlaulu on alkanut. Vetäkää esitys pois ja valmistelkaa se siten uudelleen, että tiedämme konkreettisesti mitä tuleman pitää.
Ydinkysymys on lääkärille pääsyn nopeutuminen ihan oikeasti. Lääkärille pääsyn vaikeus on suurin ongelma suomalaisessa sosiaali- ja terveydenhuollossa, Juvonen muistuttaa."
https://www.suomenuutiset.fi/juvonen-soten-joutsenlaulu-alkoi-vetakaa-esitys-pois-laittakaa-laakarille-paasy-kuntoon/
Vastaukset 18
Vanhimmat
Sipilä itse on vitsi ja saatanan huono vitsi onkin.
https://www.paivanlehti.fi/sekava-sote-kaavio-naurattaa-somessa-onko-tassa-hallituksen-esittama-kustannustehokas-hallinto/
Onko persuilla jo oma sote-ehdotus vaalitaistelua varten? Sellaista kaipaavat jo sote-vaaleihin valmistautuvat puolueen kansanedustajaehdokkaatkin. Vaalitenteissäkään ei riitä vastaus, että ohjelmamme mukaan lääkärille pääsyä on nopeutettava.
Persut nyt on persuja, niistä koskaan tiedä. Mene persupalstalle kyselemään, kuinka luja usko niillä sivarinatottaja Halla-ahoonsa on.
Persut lumoutui 2015 Soinin puheista.
Soini erotti ne jotka esittivät kritiikkiä hillttömästä matuvyörystä. Soinihan oli lumoutunut vain omasta hillotolpastaan.
Halla-aho on ollut itse hyväksymässä nykyistä maahanmuuttopolitiikkaa. Nyt hän on sitä vastaan. Ja hölmöillä valuu kuola suupielistä, kun Halla-aho nieleksii sanojaan. Eivät kai he muuten persuja olisikaan. Antavat jymäyttää itseään jälleen.
Kuinka muuten piti kutinsa Soinin lupaukset kreikkapakettien suhteen edellytyksellä, että persut pääsee hallitukseen? Jokainen persu äänesti kreikkapakettien puolesta, kun persut pääsi hallitukseen. Jokainen.
Oletkos muuten huomannut Halla-ahon kannanottoja viime aikoina? Alkaa puheet pehmetä, joten varaudu siihen, että tilaisuuden tullen Halla-ahokin tekee "soinit".
Sipilä ja Orpo ilmoittivat Halla-aholle että he eivät voi noudattaa hallitusohjelman kirjauksia eikä hallitusyhteistyötä voida jatkaa. Halla-aho ei siis vaatinut hallitusohjelmaan mitään muutoksia ainoastaan hallitusohjelman noudattamista.
Kas kun ei persut sitä hillotolppalumoutumista huomanneet äänestäessään persuja 2015.
Vai lumoutuiko persujen äänestäjät Soinin retoriikasta, jossa hän mielellään tuota hillotolppa-ilmaisua käytti muista puhuessaan?
Ei sinänsä asia minua koske, sillä minua ei ole koskaan persut pettäneet, koska en ole koskaan heihin luottanutkaan. Enkä luota edelleenkään.
Niin? Se asia ei muuta Halla-ahon nykyisiä puheita, joissa on jo osviittaa siiihen, että hänkin alkaa liukua pakolaisasiaoissa pehmeämmälle linjalle.
Mutta persujen asiat ei tälle palstalle kuulu, joten lopetan persuiluni tähän.
Menkää Natoon siviilipalvelusmies Halla-ahon mukana ja huutakaa ryssää mennessänne.
Teuvo mukaan!
https://www.suomenmaa.fi/paakirjoitus/jussi-hallaaho-unohtaa-oman-vastuunsa-6.23.460762.cbae461214?utm_campaign=shareaholic&utm_medium=twitter&utm_source=socialnetwork
.
Jii Koo Paasikivi on sanonut Suomen kansan olevan poliittisesti valveutumatonta.
Lisäisin siihen, että etenkin persut ovat sitä. Niille riittää, kun joku mölisee tarpeeksi populistisesti. Silloin ei tarvitse edes itse ajatella asioita ja silti tuntuu kuin olisi kovinkin fiksu ja samalla on helppo kuulua isompaan samanlaisten mölisijöiden joukkoon, joka tuntee ihan samoin. Kimpassa on kiva olla olevinaan fiksuja ja mölistä typeryyksiä.
Sinänsä populismikäsitettä käytetään joskus väärinkin luomalla sille tarkoituksellisesti negatiivinen määrite.
Voi hyvinkin käydä niin, että joku kannatettavakin ajatus tyrmätään leimaamalla se populismiksi sellaisten taholta, jotka syystä tai toisesta ovat eri mieltä. Populismista on tullut lyhyt sana, jolla mitätöidään mielipiteitä, jos ei juuri muuta osata vastata. Toinen tapa tietysti on revetä hillittömään raivoon, joka tosin ei ole kovin fiksua. Paitsi tietysti kiihkopersujen keskuudessa sellainenkin käytös voidaan katsoa fiksuksi, sillä ovathan persut syyllisiä vähäjärkisessä yltiöpopulismissaan siihenkin, että termillä populismi on ns. bad sign.
:D
"– Pääministeri ilmoitti hetki sitten, että maahanmuuttoa koskevien kirjausten nykyistä tarkempi noudattaminen ei ole mahdollista, ja ettei edellytyksiä hallitusyhteistyön jatkumiselle ole, Halla-aho kirjoittaa."
https://yle.fi/uutiset/3-9664959
Halla-ahon näkemys asiasta suotakoon julkituoda.
Persut ei myy persettä.
Joistakin (tahallaan?) harhaanjohtavista tiedoista poiketen kukaan ei vaatinut muutoksia hallitusohjelmaan :
Halla-aholta kipakka vastaus Sipilälle: Kukaan ei ole vaatinut neuvotteluja hallitusohjelmasta
"Halla-aho korosti, että kukaan ei ole vaatinut hallitusohjelman neuvottelemista uudelleen.
– Hyvä alku olisi, että noudatetaan hallitusohjelmaa. Siellä ei esimerkiksi ole sellaista kirjausta, että houkutellaan Suomeen 30 000 irakilaista lupaamalla näille omakotitalo Kempeleestä, Halla-aho sivalsi Facebook-seinällään.
– Sen sijaan siellä on esimerkiksi kirjaus perheenyhdistämislainsäädännön kiristämisestä EU-direktiivin puitteissa. Siellä on myös kirjaus siitä, että Suomi vastustaa sitovaa taakanjakomekanismia.
Kirjauksesta huolimatta tuolloinen sisäministeri Orpo ei äänestänyt mekanismia vastaan ministerineuvostossa, Halla-aho kirjoittaa."
https://yle.fi/uutiset/3-9635390
Kirjasta luin, että sinä olet minun. Voi toki monet olla kepun vailla lukemistakin.