Kaasuautovaroitus

Audi-aina_menee_pieleen

Milloin on Seatin vuoro.

NO VOI RÄHMÄ, NYT SE VASTA MYRKYN LYKKÄS

Palstalla on keskusteltu tiiviisti jo vuosien ajan tankkauksen aikana räjähtelevistä maakaasu-Volkkarien ruosteisista kaasutankeista. Konserni onkin ottanut opikseen ja tankit ovatkin nykyisin muovi/hiilikuituvahvisteista ”lasikuitua”. Tämäkään ei näköjään ole auttanut vaan nyt räjähti Audi A3:n tankki samanlaisin seurauksin kuin terästankkien räjähtäessä. Onnea oli taas kerran matkassa sillä vieressä ollut Land Rover Discovery vaurioitui myös pahoin mutta kaikki matkustajat (5-henkinen perhe) olivat huoltamon sisällä räjähdyksen tapahtuessa. Audin omistaja loukkaantui sen sijaan vakavasti kasvoihin ja jalkoihin. Onko kyse taas huolimattomuudesta tai huonosta tuurista, on vielä tutkinnan alla. Toisaalta herää kysymys, pilaako Vw-konserni kaasuautojenkin maineen samalla tavalla kuin dieselautojenkin.

6

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aasialainenKusetus

      Ja sitten linkki perään?
      Yhtään Toyotaa ei ole palanut koskaan.

      • Krstykjak

        Rumaa jälkeä taas, aivan kuin Volkkareiden räjähdyksissä.


      • deutschkenner

        Luin. Uutisen mukaan kyseistä autoa oli aiemmin rytätty parkkihallissa takaosastaan ja jouduttu korjaamaan sen jäljiltä. Nyt sitten takapään pellit lensivät lopullisesti tiehensä tankkauksen yhteydessä kun yli tuplaten täyttöpaineelle eli 500 barin paineelle asti speksattu säiliö petti. Veikkaan, että aiemmalla ruttauksella tai sen jälkihoidolla on osuutta asiaan.


    • Anonyymi

      Bensa autoja palaa enemmin ?

    • Anonyymi

      valtava kehitys

    • Anonyymi

      pilaa

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2252
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      222
      2127
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      119
      1441
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      17
      1196
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1061
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe