Eriseuran rakentaminen?

Aina ennen opetettiin avioliittoon aikovia solmimaan kristillinen avioliitto, jonka papin virkaan vihitty pappi suoritti: Jumalan kasvojen edessä ja tämän seurakunnan läsnäollessa.
Es.lest yhdistyksessä vihkiminen tapahtuu nykyään maistraatissa.
Kysynkin onko tämä kristillinen avioliitto, jonka on tuomari tai joku muu kuin pappi suorittanut?
Ennen ateistit vihittiin maistraatissa, eikä se ollut kristillinen vihkimys, eivätkä he sitä haluneetkaan.
Jumala on avioliiton pyhittänyt ja vihkimys on sen tärkein osio.
Kysyn vielä onko nämä uudet tuulet ja toimitukset eriseuran rakentamista?
27<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Maistraatissa on vain rekisteröityminen maallisia papereita varten. Sitten Jumalansanalla yhteen vihkiminen on se oikea vihkiminen, niissä häätilaisuuksissa. Samoin ,kuin Amerikassa, Ruotsissa, Norjassa, oma hengellinen pappi vihkii. Pian on tulossa muillekin , että maistraatti on vihkimispaikka kaikille. Odottele sitä aikaa rauhassa.

Äänestä
  • Maistraatissa vihitään muuten samoin, kuin kirkossa, mutta Jumalan Sanasta ei puhuta mitään.
    Tämä on virallinen vihkiminen, sen jälkeen rekisteröityminen vasta tapahtuu.Nyt kysymys kuuluu, toisen kerranko es.lest.yhdistysläiset vihkii rukoushuoneella?Ennen pidettiin hääjuhla vihitylle parille rukoushuoneella.
    Jos hengellinen pappi vihkii, miksi pitää silloin tuomarin vihkiä, eikö toimitus olekaan virallinen??
    Kaikki kirkossa vihityt avioliitot viedään rekisteriin, mutta ne toimittaa kirkon virkailija ja jatkossa voi olla, että aviopari toimittaa paperit rekisteriin itse.

    Äänestä

  • säilyköönpyhyys kirjoitti:

    Maistraatissa vihitään muuten samoin, kuin kirkossa, mutta Jumalan Sanasta ei puhuta mitään.
    Tämä on virallinen vihkiminen, sen jälkeen rekisteröityminen vasta tapahtuu.Nyt kysymys kuuluu, toisen kerranko es.lest.yhdistysläiset vihkii rukoushuoneella?Ennen pidettiin hääjuhla vihitylle parille rukoushuoneella.
    Jos hengellinen pappi vihkii, miksi pitää silloin tuomarin vihkiä, eikö toimitus olekaan virallinen??
    Kaikki kirkossa vihityt avioliitot viedään rekisteriin, mutta ne toimittaa kirkon virkailija ja jatkossa voi olla, että aviopari toimittaa paperit rekisteriin itse.

    "Jos hengellinen pappi vihkii, miksi pitää silloin tuomarin vihkiä, eikö toimitus olekaan virallinen??"
    Esikoislestadiolaisilla ei ole vihkimisoikeuksia. Lupaa pitää hakea tietystä paikasta ja sille, joka hoitaa vihkimisen on asetettu on tietyt ehdot. Se on hyvä tietää näiden uudella tavalla vihittävien uusien sääntöjen ( separatistien) kanssa vihittäessä . Rukoushuoneella on siunaus EI VIHKIMINEN, vaikka virheellisestä mielikuvaa luoden kuulutettiin reilu vuosi sitten , että vihkimiskaavat ovat nyt valmiit. Tämä on harhaanjohtamista tälläisilla mielikuvilla .

    Äänestä

Näin ne ajatukset vaihtuu ja takki kääntyy nopeasti. Ennen maistraattivihkimystä paheksuttiin kaikin tavoin ja kirkkohäät oli ainoa oikea. Nyt ei kirkkohäät kelpaa ja maallikot on alkanu leikkimään pappeja. Ollaan tultu niin omavaraisiksi, että mikään muu ei kelpaa. Varmaan on omat eväät taivaaseenkin mentäessä, ei tarvita ulkopuolelta mitään, kun omat suoritukset.

Äänestä
  • Ja lisätään sekin vielä, että nämät samat leikit on mukana lasten kastamisissa. Kirkko on kuollut, mutta kuitenkin näitä lapsia halutaan liittää maallikkokasteen jälkeen kirkkoon.

    Aikalailla hurskastelun makua. Muka pyhien yhteisö. Hah.

    Äänestä

  • Kristhitty kirjoitti:

    Ja lisätään sekin vielä, että nämät samat leikit on mukana lasten kastamisissa. Kirkko on kuollut, mutta kuitenkin näitä lapsia halutaan liittää maallikkokasteen jälkeen kirkkoon.

    Aikalailla hurskastelun makua. Muka pyhien yhteisö. Hah.

    koeta kestää,m ota vaikka nitroja

    Äänestä

Tuota tuota. ... Miksi Esikoislestadiolaiset ei ihan ensimmäiseksi hyväksynyt yhdistyslain mukaista laillista jäsenäänestystä liikkeen muuttamisesta itsenäiseksi kirkoksi, papistoineen ja sakramentteineen?

Vasta sen jälkeen, kun liike on itsenäinen kirkko, sillä on kirkolle kuuluvat toimitukset. Miten tuosta liikkeestä väännät kirkon? Koulutettu papisto puuttuu kokonaan, samoin asianmukainen rekisteri johon kastetut ja kirkkoon liittyneet rekisteröidään, - tamän kirkon jäseniksi.

Miksi tällainen maamme ja kirkkomme lakien vastainen, järjestäytymätön ja rekisteröimätön pelleily?

Ovathan muutkin vapaakirkot Suomessa rekisteröityneet maamme lakien mukaisesti!! Ja nykyisin vapaakirkotkin kouluttavat papistonsa teologeiksi omissa opistoissaan, hoitamaan papin tehtävät.

Esikoislestadiolaisuudessa kaikki toimii yhtä sekavasti, kun liikkeen ruotsalainen johto, joka sotkeutuu vaatimaan maamme lakien vastaista toimintaa suomalaisilta. Hölmö on hän, joka tuollaisia henkilöitä tottelee!

Äänestä

Esikoislestadiolaisuus, tai siis siellä julistettava sanoma on pahassa kriisisssä. Ja syynä on eriseuran rakentajat, jotka lähtivät paraantamaan oppia mielensä mukaiseksi. Motiivejaan voin vain arvailla.
Saattoi olla siunauksellista, että kävi niin kuin on käynyt.

Äänestä

Se kriisi on teillä! Koittakaa kestää ja syventyä niihin omiin valintoihin. Mistä tiedätte moniko kastettu lapsi ev.lutt. kirkkoon halutaan? En tiedä ketään. Viimeisellä tuomiolla ei kysytä olitko ev.lutt. kirkossa. Siellä on tärkeää että on Jeesuksen usko. Tärkeintä, että lamput syttyvät, kun ylkä tulee. Älkää kantako meistä murhetta. Kyllä Herra hoitaa omansa. Pappilat eivät meille edes tiloja anna, vaikkei niitä kaivatakkaan. Mutta kaikille muille syntisille on katto korkealla ja seinät levällään. Oma ehtoollinen opetuslasten tapaan, on suurin synti piispojen mielestä. Tämä on vain toteamus, eikä pyyntö tiloista . Ei maallikot ole viranhaltijoita, joita koskisi kirkon lait.

Äänestä
  • Eikö tähän väliin kuuluisi ottaa kitarat esiin..

    Äänestä

  • etteiunohdu kirjoitti:

    Eikö tähän väliin kuuluisi ottaa kitarat esiin..

    Olikohan ne siellä leipomon. Takahuoneessa?

    Äänestä

  • etteiunohdu kirjoitti:

    Eikö tähän väliin kuuluisi ottaa kitarat esiin..

    Ehdottomasti, kitarat esiin!

    Äänestä

  • Kuten huhheijaa todistaa, viimeisellä tuomiolla ei kysytä olitko EV.lut. -kirkossa. Mutta hän ehkä luulee, että silloin kysytään olitko esikoislestadiolaisessa lahkouskossa, jossa pidettiin kaikkia muita sen ulkopuolella olevia helvettiin joutuvina.

    Äänestä

Voi ahdistuksen aikaa Vai pitäisi Kristuksen kirkon perustaa eriseuran mieliksi joku uusi kirkko niinkö.? Siksikö kosta teitte tyhmän te mpun lähtiessänne ovet paukkuen Se oli Oikein Emä moka etten paremmin sano Jäitte nuolemaan toistenne... Sormia kun ette saaneet muuta kuin eriseuran leiman otsiinne

Äänestä
  • VoiMorjestaVaan

    Missä sun Kristuksen kirkkosi on? Kun sulla reppanalla ei ole hajuakaan Kristuksen kirkosta!

    Ihmetouhua kyllä, maan laeista ei välitetä mitään.
    Kirkkoa ei ole lain mukaisesti perustettu ja rekisteröity.
    Jumalan sanasta ei tarvitse välittää mitään, hölistään vain tyhjiä hölinöitä Kristuksen kirkosta, vaikka yhteydet maailmanlaajuiseen Kristuksen kirkkoon on katkaistu lopullisesti.
    Jeesuksen lähetyskäskyllä pyhitään pyllyä. Kristuksen koko maailmaa koskeva syntien sovitus kielletään. Jeesuksessa Kristuksessa Jumalan omiksi lunastettuja pilkataan, heistä valehdellaan estoitta ja heille irvistellään netissä. Jumalattomat eivät pärjää pilkanteossa esikoislestadiolaisille alkuunkaan!

    Neuvo: Puhukaa Kristuksen kirkosta sitten kun olette palanneet Kristuksen kirkon yhteyteen ja aloittaneet toiminnan maailmanlaajuisen Kristuksen kirkon kanssa, maailman evankelioimiseksi Kristukselle.

    Äänestä

Esikoislestadiolaisuus ei ole rikkonut yhtään maallista lakia. Mikään maallinen laki ei kiellä ihmisiä jakamasta ehtollista. Mikään kirkon laki ei koske saarnaajia, vain ja ainoastaan kirkon toimintaa. Kiekko itse toimii lakiansa vastaan koko ajan.

On helppo syyttää esikoislestadiolaisia lain rikkojiksi, mutta olisi hyvä jos edes yksi lainkohta laitettaisiin esimerkiksi.

Minä en ole kirkkolain alainen. Yksikään maallikko ei ole kirkkolain alainen.

Jo aikanaan lestadius toimi siten että kirkon miehet suuttuivat häneen ja syyttivät häntä.

Minä voin luterilaisen kirkon jösenenä alkaa jakaa kotonani ehtoollista jos haluan. Se ei kuulu kirkolle millään tavalla. En silloin rikkoisi mitään lakia vastaan.

Toinen asia on sitten se olisiko minulla uskovia ihmisiä jakamassa minun kanssani leipää.

Mutta kirkko on kuollut kapppale. Siellä ei ole elämää. Ja tätä asiaa esikoiset eivät huomaa. Miksi, koska heiltä puuttuu se elämä itseltään. He ovat rakentaneet uskonsa samalle harhalle kuin kirkko. Kuvitteelliselle Kristus uskolle. Sellaiselle Kristus-uskolle jossa kyllä puhutaan Jeesuksesta ja Jumalasta, mutta todellinen uudestisyntyminen ei ole tapahtunut.

Aikanaan Luther ja Lestadius molemmat taistelivat kuollutta jumalisuutta vastaan. Miksi lestadiuksen pirtissä
Alkoivat ihmiset kokoontumaan. Siksi koska kirkko ei ollut heidän kotinsa, vaan se seurakunta joka perustettiin suljettujen ovien takana.

Äänestä
  • Näin on aamenta päälle

    Äänestä

  • Ja kitarat esiin

    Äänestä

  • "Erkki626373
    24.1.2019 19:17
    Uusi
    Esikoislestadiolaisuus ei ole rikkonut yhtään maallista lakia. Mikään maallinen laki ei kiellä ihmisiä jakamasta ehtollista. Mikään kirkon laki ei koske saarnaajia, vain ja ainoastaan kirkon toimintaa. "

    Jos kuulut kirkkoon, niin kirkkolaki koskee sinua. Jos kuulut johonkin yhdistykseen, yhdistyksen säännöt koskevat sinua. Erkkipojan omatunto venyy kuin jenkkipurkka sääntöjen kohdalla.
    Eräs rikottu kirkkolain kohta on kirkkolain 5. luku 1§ Pappisvirka ja papiksivihkiminen.

    Ongelmaa ei olisi, jos olisi yhdistyksen omien sääntöjen mukaan alettu rakentaa vapaakirkkoa, sen jälkeen kirkkolaki ja -järjestys ei enää olisi esikoislestadiolaisia koskenut.
    Mutta venkoiltiin hengellisen hallituksen ym kanssa ja ei järjestetty äänestystä asiasta, eli yksinkertaisesti ohitettiin yhdistyksen jäsenet ja joku pieni klikki päätti muutoksesta.
    Ja tässä yhteydessä varmaankin voi mainita nimiä, mm SK, SP ja mikkelin mies, jotkaolivat päällepäsmäreinä tässä temppuilussa

    Äänestä

  • Erkki hyvä, haukkumalla kirkkoa tai esikoisia kuolleiksi ja uhoamalla tietäväsi kuka on uudestisyntynyt ja kuka ei, et tee oikein, etkä paranna omaa uskoasi Kristukseen yhtään. Uskosi esikoislestadiolaisten siunattuun kristillisyyteen vain saa vahvistusta.

    Mutta ymmärrän sinua. Olet niin syvällä esikoislestadiolaisen saarnaperinteen sinulle luomassa harhauskossa, jossa pidetään täysin oikeutettuna jopa toivottuna jakaa kristityt vuohiin ja lampaisiin ja kertoa tuomio näille.

    Äänestä

  • Lmknjbb kirjoitti:

    Ja kitarat esiin

    Ei kristityillä ole kitaraa, ainoastaan hml rukoushuoneella on kitaran rämpytys joskus kuulunut, mutta ei sielläkään enää..

    Äänestä

Aamen!

Äänestä

Luterilainen kirkko EI ole edes takaovi siihen että ihminen pääsee sovintoon Jumalansa kanssa !

Kirkolla Ei ole minkäänlaista ovenvartijan virkaa, koittakaa jo sisäistää tämä ykisinkertainen totuus.

Jeesus EI perustanut luterilaista kirkkoa, ei paavin laitosta eikä mitään muutakaan kirkkoa, ne ovat kaikki ihmisten kyhäelmiä.

Jeesus perusti nasaretilaisen lahkon eli itsensä seuraajien seurakunnan, ja sen työ ei ole ole isännöidä kenenkään ehtoollisia eikä mitään muutakaan, vaan pitää esillä elämän sanaa eri tavoin.
Jos minä tahdon viettää ehtoollista, tarvisinko siihen mukamas jonkun papin antaman suuhuni tipan alkoa ja murun leipomon tavaraa, hah en tarvitse, se on aina ehtoollinen kun siunaan ateriani ja pidän sitä kuoleman muiston hetkenä itselleni.
aiemmin oli periaate, kenen maa sen uskonto, eli jokainen hasllitsija tahtoi määrätä jokisen alamaisensa uskomisen tavan ja tyylin unohtamatta ottaa heiltä varsinkin rahat pois, sekö oli mukamas jotain kristillisyyttä, ei hyvänen aika !
Sekö oli kirkon tehtävä tässäkin maassa karkottaa kotimaastaan pois varmaan ja melko varmaan kuolemaan monta kymmentä ihmistä aikanaan, vain siksi etteivät löytäneet Raamatustaan kirkon oppia, sekö oli Raamatunmukaista kristillisyyttä häh !?

Äänestä
  • Mites nyt suu pannaan eskari erikoiset?

    Äänestä

herätkääjoviimeinkin 24.1.2019 21:44

Kirkoista ja niiden perustamisesta et tiedä mitään. Alappa ottaa selvää kirkon syntyhistorioista ja eri kirkkokunnista.

Kaltaisesi valehtelijatko kristinuskon olisivat maailmanlaajuiseksi saattaneet? Jumala on tarkkaan johtanut kirkkoansa, aina siitä saakka kun Jeesus seurakuntansa perusti.

Äänestä
  • Ev lut kirkko on aikapäivää sitten kuollut

    Äänestä

Ei lestadiolaisuus ole koskaan evankelisluterilaisesta kirkosta eronnut, eikä Kristus seurakuntaansa lukittujen ovien takana ole perustanut. Yhden valtataistelun seurasuksena syntyneen suunnan lopinoita tuollaiset. Miksi uskotte valheisiin, ettekä ota selvää kristinuskosta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


säilyköönpyhyys kirjoitti:

Aina ennen opetettiin avioliittoon aikovia solmimaan kristillinen avioliitto, jonka papin virkaan vihitty pappi suoritti: Jumalan kasvojen edessä ja tämän seurakunnan läsnäollessa.
Es.lest yhdistyksessä vihkiminen tapahtuu nykyään maistraatissa.
Kysynkin onko tämä kristillinen avioliitto, jonka on tuomari tai joku muu kuin pappi suorittanut?
Ennen ateistit vihittiin maistraatissa, eikä se ollut kristillinen vihkimys, eivätkä he sitä haluneetkaan.
Jumala on avioliiton pyhittänyt ja vihkimys on sen tärkein osio.
Kysyn vielä onko nämä uudet tuulet ja toimitukset eriseuran rakentamista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu