Henkilöauton muuttaminen pakettiautoksi

KatsastustaOotellessa

Olen rekisteröimässä farkkua pakettiautoksi, kun henkilökuljetuksille ei ole tarvetta ja veroissa säästäisi sievoisen summan. Muutama kysymys asiaan liittyen.

1. Trafin sivuilla kerrotaan, että käytännössä muita muutoksia ei tarvitsisi tehdä, kuin poistaa takapenkit ja estää penkkien kiinnityslenkkien käyttö. Ohjeena oli esim. hitsata peitelevyt kannatinten päälle.

Riittääkö tämä vai tarvitaanko jotain muuta (kuin muutoskatsastus)?

Löytyykö tuohon penkinkiinnitysten "tuhoamiseen" joku muu keino ja jos mennään hitsaamalla, niin löytyykö joko autokohtaisia tai yleismallisia valmiita suojalätkiä vai pitääkö itse värkätä pellit?

Mieluummin tekisin sillä tavalla, että purkaminen olisi suht helppoa, jos auton käyttötarve vielä muuttuu. Hitsaaminen (ja hitsien purkaminen rälläkällä) auton sisätiloissa ei kuulosta kovin paloturvalliselta. Kyllä ne kipinät aina tiensä johonkin palavaan löytää, vaikka kuinka suojaisi.


2. Sitten kun em. toimet on tehty, niin miten katsastus? Auto on katsastettu 6kk sitten ja viralliseen katsastukseen on vielä kolmisen kuukautta aikaa. Katsotaanko muutoskatsastuksessa vain nuo muutokset (eli käytännössä vain se, ettei penkkejä saa tuosta vain takaisin kiinni), vai syynätäänkö autosta uudestaan vuosikatsastuksenkin vaatimat asiat samalla?

Vuosikatsastuksen yhteydessä onnistuisi molemmat samalla kertaa vai onko muutoskatsastuskin erillinen käyntikerta erillisine maksuineen vai voiko katsastusasema tehdä muutoskatsastuksen vuosikatsastuksen yhteydessä? Toisinpäin ei varmaankaan onnistu, kun säädökset määrää sen 4kk:n haarukan ja etukäteen ei saa katsastaa?

1

1661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pulttien reikiin katkaistut pätkät riittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3382
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3192
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      2718
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2548
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1495
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe