Tää Kontioniemen PerusS ehdokkaan vaalimotto on "Mies ennen maansa myy kun sanansa syö" Siis oikeesti?? :D Tää alkaa olla jo Kummeli vitsiä koko tarina ja paljon ennen vaaleja. Mitähän seuraavaksi?
Vastaukset 24
- Mikahiltunen
Ei mulla oo kuin puoli hehtaaria, mutta en mielellään siitä luopuisi. Eli siitä lähetään, että sana pitää.
- Käteisellä
Paljonko pyydät? Voisin ostaa.
- JPPo
Jos ei jopa muatallousministeriks ois mänössö.
- SinäSenSanoit
JPPo kirjoitti:
Jos ei jopa muatallousministeriks ois mänössö.
Tämä oli se vielä parempi vitsi kuten persujen hallitushaaveet ylipäätään.
Kukas tää ehdokas on?
Paperilleko on sanansa raapustanut ja ei pysty syömään?
Muutoin ei moton pitäminen onnistu.- muista.äänestää
Kuka seurasi eilistä välikysymyskeskustelua niin näki omin silmin että suomen tähänastiset valtapuolueet kokoomus ja kepu ovat ryssineet hommansa pahemman kerran. Demareilla ja vihreillä on taas liikaa tavallisen ihmisen normaalielämää vaikeuttavia hörhöilyjä, joten ainoa varteenotettava puolue on näköjään perussuomalaiset. Yksittäisiin ehdokkaisiin en ota kantaa, mutta eiköhän sieltä löydy ihan hyviä tyyppejä joita voi äänestää.
- Voitaivas
Voi taivas tätä ehdokasta. On niin aktiivinen olevinaan. Valtuutetuilta kyselin niin mittään ei puhu valtuustossa. Ja tuomittu oikeudessa. Ei nyt juupelis tällaista voi äänestää meitä edustamaan.
- sikx
Katellaanhan, nyt eletään ihmeiden aikaa. Pääasia on ääni persuille, jaetaan paikat sitten kun äänet on laskettu.
- tötterööjippijuu
Ennemmin vaikka Sanna Antikainen, kun tämä eläm koulu. Näitä tötterööö sutareita ei politiikka tarvitse enempää. Kirkkovaltuustoonkin toistamiseen päästävä, vaikka koskaan ollut edes paikalla. Siinä ahkera edustaja. Kansanedustajana ei saisi muuta aikaan , kuin kilometrikorvaukset.
- Äänestäkää
No höö! Onhan se nyt selvää että perussuomalaiset saavat nyt paljon ääniä, sehän se konalan kepuja nyt jurppii. Eduskuntaan joku persu täältä takuulla menee, jos ei toinenkin. Olkoot he sitten Antikainen tai Vihonen tai molemmat. Myös Hiltuselle annetut äänet hyödyttää yhteistä asiaa, vaikka itse henkilö ei eduskuntaan pääsisikään. Pääasia että äänet saa joku perussuomalainen.
- bibliantosixx
Mika Hiltunen Eduskuntaan saadaan vähän väriä edustuslaitokseen. Toivottavasti Perussuomalaiset sa ykköspaikan se olisi näpäytys kaikille maailmansosiaalitoimiston intoilioille.
- Persupena
ainaki apukolu joututaan perustamaan etuskunan takahuoneseen, jota nämä perussomalaiset osaa lukea laki§tekstiä, ymmärä ne ei sitä kutenkaan!
- Äänestäkää
Jokainen ääni persuille on ääni paremmalle Suomelle.
- Nyt_uurnille
Eipä tuo nippeli-insinööri Sipiläkään osannu perustuslakia lukea. Päin persettä valmisteli lain kun lain. Öykkärröimällä ja köyhiä kurittamalla muka sai suomen nousuun joka sekin on emävale.
Ennen koulussa ne jätkät jotka muilutti heikompia pantiin joukolla kuriin ja nyt on aika panna Sipilä kuriin antamalla ääni jollekkin muulle ihan sama kenelle kunhan vaan ei tuolle kyykyttäjälle ja heikko-osaisten sortajalle.
Ihmiset äänestäkääantamatta jätetty ääni on ääni Sipilälle.- kunnia.kenelle.se.kuuluu
En ole minkään puolueen jäsen, enkä aio edes äänestää, mutta yhdyn erään talousviisaan mielipiteeseen joka sanoi että Sipilää tulee vielä ikävä.
Kuka muu poliitikko olisi uskaltanut nousta ay-liikettä vastaan ja panemaan maan asioita tolalleen.
Monet hyvät hankkeet toteutuivat. Sote jäi onneksi matkan varrelle. Maakunta-uudistus ja sen mukana tuullut uusi hallintoporras olisi ollutkin turhake.
- persuteiosoolukkee
Kyllä näitä toisen taskussa olijoita riittää. Perustuslakiin vedoten ei mitään sada Suomessa päätettyä.
- SiksiPerusSuomalaiset
PerusSuomalaiset kun ovat läpileikkaus meistä tavallisesta kansasta, eivätkä yritäkään leikkiä mitään kermaperse-eliittiä kuten nämä Orpot Sipilät. Asiat hoituu paremmin kun ei ole moista esittämisen tarvetta ja maalaisjärki ja arjentuntemus on päätöksissä mukana.
Ruvetkaa vaan totuttelemaan muutokseen sillä se on nyt lähellä. - Anonyymi
SiksiPerusSuomalaiset kirjoitti:
PerusSuomalaiset kun ovat läpileikkaus meistä tavallisesta kansasta, eivätkä yritäkään leikkiä mitään kermaperse-eliittiä kuten nämä Orpot Sipilät. Asiat hoituu paremmin kun ei ole moista esittämisen tarvetta ja maalaisjärki ja arjentuntemus on päätöksissä mukana.
Ruvetkaa vaan totuttelemaan muutokseen sillä se on nyt lähellä.Niinhän ne oli ennen vaaleja,entäs nyt kun ovat päässeet eduskuntaan,hyi helkatti estävät hallituksen työnteon,jarruttavat kaikkea,että sellaisia koko kansan persuja,yhden asian puolue se on ainakin tullut selväksi..
- kansasäästikuluissa
hahahah. Kovat oli puheet läpi menosta. Siinäpä teille sinne koululle huisin hauskaa vaalivalvojaisia.
- Anonyymi
Kyllä sinne tarvittais talonpoikaisjärkee eikä mitään korkeakoulutuksen saaneita heillä kun tuppaa unohtumaan tavallinen elämä ja senmukaiset päätökset.
- Anonyymi
Kyllä täkäläisillä yleisönosastoille kirjoittavilla ja talonpoikaisjärkeä ja kansakoulupohjaa kehuvilla menisi sananmukaisesti huonot housuun kun pitäisi mennä ministerinä Brysseliin johtamaan jotain kansainvälitä kokousta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä täkäläisillä yleisönosastoille kirjoittavilla ja talonpoikaisjärkeä ja kansakoulupohjaa kehuvilla menisi sananmukaisesti huonot housuun kun pitäisi mennä ministerinä Brysseliin johtamaan jotain kansainvälitä kokousta.
Minkäs takia niitten yleisöosastokirjoittelijoiden pitäisi mennä Brysseliin johtamaan kokousta? Onko ne sitä esittäneet kirjoituksissaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä täkäläisillä yleisönosastoille kirjoittavilla ja talonpoikaisjärkeä ja kansakoulupohjaa kehuvilla menisi sananmukaisesti huonot housuun kun pitäisi mennä ministerinä Brysseliin johtamaan jotain kansainvälitä kokousta.
Eipä sitä varmaan heti ministeriks piäsikään. Riittää aluks kun osoo painoo oikeeta nappulloo mitä ryhmyri käsköö, niihän sitä tehään muissakii puoluveissa.
Puoluveet tarvihtoo massoja taakseen että voi niihen nojautuveen piänuapit jotka osoo kielii ja etustoo ja tehä järkevii piätöksii. Tavalliselle kansanetustajalle riittää kun vain on ja pitää turpasa kiinni. Sanna Antikainen se vuan ei malta olla suunapiänä vuan luuloo olovsa jotaa viisasta jonka tähen on myötääsä iänessä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2281409Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va249960- 89856
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48762Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan67753Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48703Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan80624- 24615
Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko68614- 81611
- 109589
- 49588
- 39569
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja303565Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34564Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27563Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47534Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94519Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64519