Joutui pakosti lopettamaan hallintosulun, mutta ei kuitenkaan saanut muurirahojaan.
70-vuotias lapsonen sai taas pikku muistutuksen, että se kiukuttelu ei koskaan kannata.
70-vuotias lapsonen sai taas pikku muistutuksen, että se kiukuttelu ei koskaan kannata.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Trumpin suurin ongelma on demokratia, sama mikä oli jo muinaisen Neuvostoliitonkin ongelma ja mitä Putler pelkää.
Ollessaan yritystensä johdossa Trumputtaja saattoi MÄÄRÄTÄ muut tekemään kuten hän sanoo tai ulko-ovi alkoi lähestyä. Nyt demokratian johtajanakin on kuunneltava muita ja sitä on vanhana vaikeaa oppia. Sanotaanhan, tai ainakin sanottiin jottei vanha koira opi istumaan, sama totuus ollee myös ihmisiin liitettävissä.
Amerikan persu kompastui omiin jalkoihinsa. Niin kävi aikoinaan Rytillekin kun ei kuunnellut järjen ääntä vaan alisti kansan natsien vasalliksi.
En punanatsina puhuisi natseista mitään!
Saksalaiset pelastivat meidät kommunismin ikeeltä ja se mitä Ryti teki oli hyvä päätös koska sen tulosten avulla saimme punarosvoarmeijan pysäytettyä. Kiitos siitä Rytille.
Sen sijaan komuloiset eli punanatsit eivät ole saaneet muuta aikaan kuin kaaosta ja kurjuutta sekä kaataneet Suuren ja Mahtavankin.
Sosialismit kaikkiaan ovat pelkkää ihmisten kurjuutusta vai voitko tuoda esiin sosialistisen hyvinvointivaltion joka ei käytä kapitalismin keinoja vaurautensa eteen?
Jenkeissä demokraattien vitutus ei ota laantuakseen. Clintonin valintaahan uudeksi Usan presssaksi pidettiin täysin varmana, ja kun Trump sitten menikin oikealta ohi niin demokraatit yrittävät kaikkensa vastustaakseen kaikkea mitä Trump nyt tekee.
Amerikka todellakin tarvitsee nyt sen muurin Meksikon vastaiselle rajalleen estämään El Chapojen johtamien jengien huumekauppaa vastaan. Huumerahoilla voidaan voidella myös politikkoja joten muurin vastustajien motiivit joutuvat nyt todella outoon valoon.
Et sitten uskaltanut tai kyennyt jatkamaan aiheesta vaan lähdit komuloistyyliin ajamaan sivu siitä mistä aita mielestäsi oli matalin.
Ainahan vanhan miehen nuorta mielitekee eli v-tuttaa mutta enää sellainen kuin 50 vuotta sitten osuu kohdalle ja se se vasta v-tuttaa, kun kerran kysyit!
Ei se Berliinin muurikaan mitään pelastanut, muurit ovat aina olleet kiertämistä varten, alta kulkemiseen tai yli hyppäämiseen.
Käsittääkseni nyt tämän keskusteluketjunn avaaja kirjoittaa avauksessaan että Trump sai turpaansa. Vai olenko minä nyt muka jotenkin väärässä kyseisen asian suhteen?
Ja minä kun nyt kirjoitan sitten aina pelkästään vain keskustelun avaajan aloittaman otsikon perusteella vastauksia palstalle.
Huomasitko sinä muuten nyt ettei nyt kukaan muu kuin sinä itse kirjoitellut jostain natseista, sosialismista tai kommareista yhtään mitään.
Joten kukahan se nyt yrittää lipsua tämän keskusteluketjun avaajaan avaamasta keskustelunaiheesta? En ainakaan minä.
Onko Paroni ExTyökkäri ja Vastaavat rs:n AATERYVÄS se sama Ihantola, jota kuvaavat sanat RASCISMUS et FASCISMUS siis ns. HAKARISTIAATE?
Onhan nyt Arvoisat Paronit ja Porvarit syytä huomata jotain sellaista, että on olemassa COMMUNISMUS ja SOZIALISMUS rs:ää moneen junaan ja varavaunut päälle. Nyt Paroni ja Porvari ExTyökkäri ja Vastaavat tarkoittivat varmaankin Sosialismi-asialla ns Saksalainen Kansallissosialismi eli PÄÄKALLOAATE rs:ää, kun nyt taas NL-kuvioissa ei ollut olemassa niin sanottua PÄÄKALLOAATE rs:ää Arjalaiseen tapaan ja keinoin vaan todellakin ns. NEUVOSTOSOSIALISMI rs Työläisluokkaperusteisena.
Nyt on sitten kuitenkin olemassa sellainen KUVIOKELLUNTA, joka kertoo KOTI USKONTO PUOLUESANKARIT rs:stä varmaankin jotain ihmeellistä siis sitä, että mitä kaikkea Työväenluokka voisikaan tarkoittaa tässä ja nyt. Onkohan nyt todella kyseessä ns TYÖLÄISLUOKKA perinteelliseen malliin vai vähän samaan malliin kuin on ns Saksalainen Työläisluokka eli toisin sanoin Arjalainen Herrakansa?
Nythän tällä hetkellä Paroni ja Porvari ExTyökkäri rs väittää olevansa myös ns TYÖLÄINEN tai paremminkin TYÖELÄKELÄINEN, mutta HYVÄ KYSYMYS on nyt se asia, että minkälaista ns Ruumiillinen TYÖ rs:ää on nyt Paroni ja Porvari ExTyökkäri voinut tehdä. Niin ja nyt esimerkiksi niin sanotut SIJOITTAJAHERRAT eivät ehkä parhaimmillaankaan tee aherrusmielessä kuin korkeintaan soittavat NORDEA-PANKKI tai jopa BANCO ATLAS rs:ään kerran tai kaksi puolessa vuodessa tai ehkä vain kerran yhdessä vuodessa.
PS Me KOMUT ja SOSSUT ihmettelemme sitä asiaa todellakin, että miksi nyt myös VALKOKAARTI rs:n jäsenkunnan mielestä sana TYÖLÄINEN on kovimmassa mahdollisessa kunniassa tällä hetkellä. Nyt todellakin Eräs Kulkuri ja Katunarri ihmettelee todellakin tätä Työläinen tai Työläisasiaa, sillä ei siitäkään asiasta ole pitkää aikaa, jos joku epämääräinen Henkilö olisi väittänyt, että nyt myös OMISTAJAT-yhteisön jäsenet ovat TYÖLÄISIÄ, niin näiden siis OMISTAJAT eli VALKOKAARTI rs:n jäsenistön mielestä heitä ei olisi ainakaan heidän omasta mieelstään voinut pahemmalla tavalla loukata kuin kutsua heitä TYÖLÄINEN-sanalla.
PS Miksi nyt TYÖLÄINEN-SANA on kunniassa Teidän OMISTAJAT-yhteisön jäsenten mielestä, vaikka yleensä OMISTAJAT-yhteisö koostuu ainakin heidän omasta mieelstään Kansakunnan Ritaristo rs:stä, kun taas ainakin RIVITYÖLÄINEN on jotain sellaista kuin KOMU- tai SOSSU-PASKOT rs:ää.
Jos alkaa amerikan persusta niin ei voi muuta olla kuin punanatsi!
Jos minulta kysyt niin ynohda niin paronit kuin porvaritkin ja tyydy kuten minäkin työeläkeläiseen koska se on faktaa nuo muut ovat vain harhojasi!
Taidat nyt olla jonkilainen säälittävä juutalainen kun noin kovasti näytät noita natseja pelkäävän ja vihaavan.
Sinähän se olet rotusorron kannattaja jos juutalainen on säälittävä. Olen aikoinaan työni vuoksi ollut -60 luvulla Israelissa kahteen otteeseen muutaman viikon enkä pidä juutalaisia alkuunkaan säälittävinä mutta arabeista ei samaa voi sanoa.
Minä en natseja enkä punanatseja pelkää koska ne ovat vain muisto siitä kurjasta porukasta jotka II maailmansodan alkoivat Molo - Rippe sopimuksellaan!
Ahaa. Teidän mielestänne arabit ovat kauttaaltaan natseja!
Kun Neuvostoliitto pelasti Suomen Rytin natsikaappauksesta niin Mannerheim auttoi siinä tavallista kansaa.
Kuka tai mikä pelastaa Yhdysvallat Trumpilta ja muilta porvareilta? Yhdysvaltain työväenluokka luonnollisesti.
Oletteko äsken tavannut torilla pikkutyttöjä?
USA se suunnittelee nyt vain selkeästi sotilaallista invaasiota Venezuelaan. Nukkehallitsijakin on jo täysin etukäteen sinne nimitetty Usan hallinnon toimesta.
EU se vain myötäilee asiassa USAaa ja siten myös Suomikin!!
Sinä kirjoitit, että arabit ovat natseja, minä en! Ymmärryksesi lienee hakusassa!
Neuvostoliitto ei ole koskaan ketään pelastanut mutta useita maita alistanut ja riistänyt tyhäksi. Ryti oli MIES ja sai apua saksalaisilta jolla avulla saimme komuinvaasion punarosvoarmeijan voimin pysäytettyä ja siten säilytimme osan itsenäisyydestämme. Meidän ei siis käynyt kuten balttien, puolalaisten ja monen muun jotka Neuvostoliittosi alisti ja ryösti. Siitä SUURI KIITOS RYTILLE!!
Ei jenkeissä mitään porvareita ole enempää kuin täälläkään muualla kuin komuloisten harhoissa. Jenkeissä kuten meilläkin on vain työläisiä joilla on monen sortin tehtäviä tsupparista pääjohtajiin, ovivahdeista presidenttiin, pullonkerääjistä sijoittajiin jne.
Kaikki ihmiset ovat työväenluokkaa, joko nykyisiä, tulevia kuten opiskelijat ja koululaiset tai entisiä kuten työeläkeläiset. Muita "luokkia" ei ole kuin kouluissa joissa niissäkin vissiin niist' aletaan luopumaan.
Käyn perin harvoin toreilla, joskus vappuisin ja yleensä siellä on kaiken ikäistä väkeä läsnä silloin.
Lisään tuohon vielä vihjeeksi, kommunismi on kadonnut käytännössä sivistyneestä maailmasta kuten muutkin sosialismit! Joissain deekumaissa saattaa esiintyä mutta se häipyy kun kansa alkaa sivistymään ja varsinkin jos se onnistuu vaurastumaan.
Venäjähän sinne Venezuelaan on jo suorittanut invaasion, olisiko siis ihme jos demokratian merkeissä jenkit auttaisivat vastapuolta kun venäjän suosikki ei demokratiaan usko Putleria enempää?
Venezuelan ympärille pitää nyt kiireesti rakentaa muuri, niin kuin täällä vapaassa läntisessä maailmassa on nykyään tapana tehdä.:-)))
Mihinhän se rakennetaan? Onko vapaa länsi sama kuin DDR aikoineen joka sen ehkä Kiinanmuurin jälkeen kuuluisimman muurin rakensi?
Sinua varmaan kyrsii kun kaikki komumuurit on kaadettu, en kuitekaan usko teoriaasi Venezuelan muurista jos ei pyrkimys demokratiaan ole mielessäsi muurin rakennusta.
"Mihinhän se rakennetaan?"
Eiköös nyt tuolla Yhdysvaltojen eteläpäässä siellä Meksikon rajan tuntumassaole kova tarve rakentaa muuri valtioiden väliselle rajalle?
Vai olenko minä nyt muka jotenkin väärässä kyseisen asian suhteen?
Mitä sillä on Venezuelan tilanteen kanssa tekemistä? Matkaahan on tuhansia kilometrejä. Tuo sinun logikkasi on samaa luokkaa kuin jos haluaisit lähteä Rooman osuuskaupasta ostamaan tarjous sikanauta jauheliraa!
Eikä sen Meksikon aidankaan rakentaminen ole kirkossa kuulutettua, sehän on vain Trumputtajan märkä päiväuni joka tuskin toteutuu.
Asia todellisuudessa lienee siten, että sinulle naurettaisiin muutoin ellei moinen typeryys olisi itkettävää koska se kertoo ihmissuvun degeneraatiosta.
Muurin rakentamisestahan tässä nyt on vain kyse. Ei mistään muusta
Ja näyttää nyt sinun suureksi harmiksi siltä, että tuolla kapitalismin kehdossa eli Yhdysvalloissa rakennetaan muureja rajoille ihmisten kulkemisen estämiseksi.
Ja tarkennan nyt hiukan. sinullehan tässä nyt aina vain nauretaan ihan päin naamaa. Ei kenellekkään muulle.
"vaktaa" siirsi aiheen Venezuelaan ja siihen otin kantaa mutta tuo sosialismin viimeinen haiseva tunkio taisi olla sinulle liikaa.
Jos ihminen kulkee omavaraisesti niin veikkaan ettei moissia muureja rakenneta jotta ne paljoa häntä haittaisivat. Jos kansalainen haluaa lähteä USA:sta niin muuri häntä tuskin rajoittaa kuten aikoinaan sosialismista lähtöä.
Muuri on Trumputtajan idea joka ei oikein taida saada ilmaa siipiensä alle joten siitä ei vielä hirveästi kannata ääntä pitää. Vasta kun se on valmis ja kun nähdään mitä vaikutuksia sillä on muutaman vuoden sisällä niin asiaan voidaan palata.
Ovat tainneet ne komumuurit ja rautaesiriput paljolti enemmän vaikuttaa ihmisten kulkemiseen kuin mihin tuo Meksikon muuri, jos se siis joskus rakentuu, koskaan kykenee.
Usan hallinto on nyt kumminkin ihan täysin todistettavasi maailmassa se ainoa insatanssi joka nyt jopa muureja rakentamalla haluaa rajoittaa ja heikentää ihmisten kulkemista vapaasti.
Ei laillista kulkemista! Se säilyy eikä sitä muuriakaan sinne tule!
Laillinen kulkeminen tulee jatkumaan normaalisti vastoin kuin aikoinaan rautaesiripun ylitse, siellähän laillista oli minimaalisen vähän.
Kyllähän nyt tuolla Usan ja Meksikon rajalla on ollut jo raja-aita muurina kymmeniä vuosia.
https://www.aamulehti.fi/maailma/yhdysvallat-on-aidannut-meksikon-rajaansa-jo-1000-kilometria-seurasimme-muuria-merelta-eramaahan-24255346
Nyt vain Trump haluaa vahvistaa tuota rajamuuria.
Näytti ainakin kuvassa aidalta, ei muurilta! Olen nähnyt museopalan Bewrliinin muurista ja se näyttikin ihan muurilta!
Miksikähän puhutaan muureista kun tarkoitetaan aitaa? Tuntuuko sana muuri vakuuttavammalta aitaan verraten?
Yhdysvallat on aidannut Meksikon-rajaansa muurilla jo 1000 kilometriä mereltä erämaahan
Muuri on siis osittain täysin jo olemassa. Sitä täytyy vain hiukan jatkaa.
Tuolta löytyy muurin kuvia.
https://www.google.com/search?q=berliinin muuri&client=firefox-b&sa=N&biw=1503&bih=887&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=vmcdj6a6SnNOIM:,a3WMS23hwXFKrM,_&usg=AI4_-kR1S6TnwmV9dTiJtSQgrxOT18WBfg&ved=2ahUKEwjv9ILUwY7gAhUShqYKHYxgDYo4ChD1ATADegQIBRAG#imgrc=vmcdj6a6SnNOIM:
Meksikossa on kuvista päätellen vain aitaa jota joku mainostaja on alkanut muuriksi nimittää jotta kuulostaa paremmalta.
EnnenMeksikon rajamuurin muurin pystyi tässä kohden kiertämään kahlaamalla. Vuonna 2012 sitä jatkettiin 300 jalkaa mereen.
Sisämaassakin muuri jakaa kyliä ja kaupunkeja, mutta rajaseutua lukuun ottamatta moni Yhdysvalloissa ei tunnu tietävän siitä.
Sen rakentaminen ja vahvistaminen alkoi toden teolla samoihin aikoihin, kun me eurooppalaiset revimme alas oman rautaesirippumme. Viimeksi sitä rakensi tarmokkaasti presidentti George W. Bush, jonka hallinnon aikana muuri piteni satoja maileja. Bushin hallinnon peruna sitä rakennettiin lisää vielä Barack Obaman aikana.
Eihän laiton maahantulo liene täällä Euroopassakaan kovin suuressa suosiossa kaikkien korvien välissä. Voit kokeilla miten käy jos lähdet jossain itärajalla kävelemään kohti Uralia. Saattaa olla ettet selviä pelkällä saikan juomisella rajavartioiden vitsejä kuunnellen.
On tietysti ehkä ikävää, että ihmiset ovat nykyisen yhteiskunnan rakentaneet eivätkä elä kuin lampaat laitumella vapaasti minne sitten sattuvatkin vaeltamaan kuten ne ainakin osassa Norjaa tekevät.
Vapaatahan täällä Euroopassa on liikkuminen kun sen itse kustantaa, tai anoo pääsystä siirtolaiseksi jo lähtömaassaan. Jos kyseessä olisi vain vainottujen kulkue joka tänne tulee sekin varmaan saataisiin kohtuudella hoidettua mutta pääosa noista tulijoista niin täällä kuin USA - Meksiko rajalla lienee elintasopakolaisia joka taas on eri asia kuin suojeluntarpeessa olevien tulo.
Enemmän pitäisi kansainvälisessä toiminnassa keskittyä diktatuurien kaatamiseen kuten Putlerin ja muiden öykkäreiden. Demokratiaa pitäisi suosia ja kauppapolitiikka saattaisi olla siihen hyvä keino varsinkin nyt kun öljykin alkaa olla maailmanlopun kiihdyttäjä.
Ei se jenkki muuri Meksikon rajalla haitanne suuresti laillista liikennettä joka kulkee tullien kautta mutta hallitsematon liike rajojen yli ei yleensäkään ole suotavaa. Ei meilläkään pohjoismaissa taida olla suositeltavaa suorittaa rajanylityksiä erämaita pitkin vaan suositaan virallisia ylityspaikkoja.
Nolointa taisi olla se, että Trumpille näpäytyksen antoi 78-vuotias "täti" Nancy Pelosi.
Maailman kaikissa ns.öljyvaltioissa tuo demokratia on ollut USAssa aina lähellä sydäntä paitsi, Saudi-Arabiassa, Kuwaitissa jne., joissa onkin nukkehallitsijat. Libyassa, Syyriassa, Irakissa demokratian levitys oli taas lähellä USAn sydäntä, mutta nehän eivät olleetkaan Esson, Shellin jne talutusnuorassa. Demokratia on kovin outo asia USAssa, välistä se on suotavaa, välistä todella tuomittavaa.
Trumpissa on ihailtavaa, että hän sentään yrittää pitää vaalilupauksensa. Jos samalla innolla Sipilä olisi hoitanut pestinsä, Suomessa olisi maailman tehokkain ja paras perus-, ammatti- ja yliopistokoulutus ja tutkimus, kukaan ei olisi ruokajonossa, kaikilla olisi asunto, ilmasto olisi pelastettu ja Itämerisekä järvet kirkaat, veroja ei kenenkään pitäisi maksaa ja jos maksaisi niin varakkaimmat. Mutta kun Sipilä ei pidä kiinni siitä mitä lupaa vaan kaikki kääntyy päälaellen, meillä ei ole opetusta ja tutkijat pakenevat kolmansiin maihin, ruokajonot pitenevät ja kiertävät kaksikertaa korttelin ympäri, ilmasto lämpenee ja kepun metsänielut vaan supistuvat, veroja maksaa köyhät saman kuin varaklkaat. Trumpin kalatainen henkilö olisi Suomen pelastus, lupaa minkä pitää ja pitää minkä lupasi. Kepulisteja ei kukaan kaipaa.
Ei saanut turpaansa. Tätä temppua missä trump on osallisena on valmisteltu 15 vuoden ajan. Yllätys ja tuho on tulossa ymmärtämättömille puun takaa.
Ryti julisti 25.6.1941: Yhdessä saksalaisen fasismin asevoimien kanssa pystytämme fasistisen Euroopan.
Neuvostoliitto, Englanti ja USA sanoivat: Ei käy.
Neuvostoliitto liittoutuneiden osapuolena pelasti Suomen fasistisoitumasta lopullisesti. Sodan aikana suomalainen porvaristo piti fasismia luonnollisena asiana. Valloitettua Itä-Karjalaa fasistisoitiin vauhdilla. Sotapapit saarnasivat fasismin voiton puolesta Jeesuksen apuun vedoten.
Sodan jälkeen Mannerheim presidenttinä asettui fasismin aatteen poispurkamisen takaajaksi. Fasistimme painuivat muutamaksi vuodeksi maan alle. Nousivat esiin 1950 luvulla erinäisten kerhojen nimissä. Kerhot tekevät hiljaista työtä fasismin aatteen puolesta. Usein sitä tehdään toisen maailmansodan voittajien mollaamisen nimissä.
Trump edustaa äärimmäisen oikeiston arvoja. Samankaltaisia ihmisyyden vastaisia näkemyksiä kuin suomalaiset persut.
https://www.aamulehti.fi/maailma/yhdysvallat-on-aidannut-meksikon-rajaansa-jo-1000-kilometria-seurasimme-muuria-merelta-eramaahan-24255346
Samaan aikaan kun Berliinin muuri kaatui USA alkoi rakentaa muuria Meksikon vastaiselle rajalle. Sekä demokraatit että republikaanit ovat tukeneet muurin rakentamista. Muuri on tuhat kilometriä pitkä ja ulottuu satoja metrejä merelle estämään kahlaamalla maasta poistumisen että sisään saapumisen.
Muurin juurella on kuollut tuhansia. Satoja on ammuttu USA;:n toimesta. Muuri jakaa lähisukulaisia muurin eri puolille.
Tällaista on USA:ssa maahanmuuttopolitiikka. Trump olettaa, että lisämuurin rakentaminen (ehkä Atlantilta Tyynelle Valtamerelle) on ratkaisu maahanmuutolle. USA:n sotien synnyttämät miljoonat pakolaiset ja sadattuhannet tapetut eivät merkitsisi mitään syytä pakolaisvyöryille. Nälkäpakolaisuus myöskin torjutaan kurjaliston ilkeäksi juoneksi.
Onko Demokraattipuolue tosissaan muurin lisärakentamista vastaan. Jos on muuttunut inhimillisemmäksi niin heidän tulisi vaatia rakennetun purkamista.
Muurin juurelle on tapettu jo tuhansia ihmisiä. Ihmisoikeusjärjestöt ovat pitäneet ihmeellisen vähän melua aiheesta.
Trumpin Amerikka on naurunalainen hyypiö maailman silmissä.
Mainitsemiesi muurien tarkoitus vain on aivan erilainen.
Kun Berliinin muurilla haluttiin estää kansalaisia pakenemasta eli muuttamasta naapurimaahan niin Meksikon muurilla siihen ei pyritä vaan sillä pyritään hillitsemään laitonta toimintaa, lähinnä ihmisten ja erilaisten tavaroiden salakuljetusta USA:han. Laittomuuksien estäminen ei liene yhtä tuomittavaa kuin ihmisten pitäminen vankeina omassa maassaankaan.
Kunpaakaan muuria ei olisi tarvittu jos ihmiset olisivat järkeviä. DDR pakotti kansalaisensa kurjuuteen eikä USA halua elättää kaikkia Ameriikan 3:n mantereen köyhiä. DDR:n toiminta ei ole lainkaan hyväksyttävää mutta laittoman maahantulon estoa voitaneen pitää hyvänäkin syynä erilaisíin yrityksiin sen estämiseksi.
Eivät kaikki maat Euroopassakaan katso hyvällä tänne vyöryviä siirtolaislaumoja joista suurin osa on elintasopakolaisia jotka pyrkivät käyttämään väärin pakolais statusta.
Pelosi pyyhki Trumpilla lattioita - on se kova muija.
Yhdysvaltain ongelma on miljardöörioligarkit. Tavallisen työläisen on mahdoton päästä kongressiin. Raha ratkaisee. Raha ratkaisee demokratian.
Äänestäkää Juha Sipilää!
Berliinin ja Meksikon muureilla on täsmälleen sama tarkoitus. Se on estää vapaa matkustus.
Meksikon vastaisen rajan muuri pyrkii aitaamaan kurjat USA:n ulkopuolelle
Meksikon muurilla on tapettu moninkertaisesti ihmisiä ja lyhyemmässä ajassa kuin Berliinin muurin kohdalla.
Ps. Yhdysvalloissa on lukematon joukko aidoilla varustettuja rikkaiden asumalähiöitä.
USA on ottanut mallia sotilastukikohdastaan Israelista. Israel on aidattu ympäriinsä muurilla, Kansa asuu omatekoisessa vankilassa. Muurin molemmin puolin vallitsee porvarilliset valtiot.
Unkari on rakentanut muurin Serbian vastaiselle rajalle.
Useissa Välimeren maissa ei oteta vastaan pakolaislaivoja. Ei edes merestä pelastettuja. Politiikka on sama kuin rajalla olisi muuri.
Kapitalismi on kulkemassa outoon suuntaan. Venezuelan ympärille rakennetaan taloudellista saartoa, muuria, kun maa tarvitsisi tukea.