Muistaako tai tietääkö joku muutoksista, joita on tapahtunut kunnan keskustassa 1960-luvulta alkaen?
Asuttiin syrjäkylällä ja käytiin keskustassa ani harvoin. Tätä nykyä tulee mieleen ennen kaikkea keskusta tavaratalo D.Ikonen. Se näkyy hävinneen. Sen entisissä tiloissa taitaa olla muutama pieni yritys, mutta en ole tästä varma.
Keskusten kylällä oli mys osuuskauppa, mutta sen sijainti ei nyt tule mieleen.
Jokin mukava tanssipaikkakin oli, mutta ei tule nyt mieleen. Suurin kokoontumispaikka taisi olla Työväentalo.
Pitäisi kai käydä jälleen K-niemellä.
kunnan keskustaa menneinä vuosikymmeninä
3
169
Vastaukset
- kuppilan.ajattelija
Ainakin 1950-luvulla keskustassa oli D.Ikosen kauppa, joka oli kunnon vanhan ajan sekatavarakauppa. Muistelen että sieltä saattoi ostaa niin hevosenkenkiä kuin muikkujakin. Ei tainnut kuulua edes K-ryhmään.
Kylillä oli useita pikkukauppoja, mm. Vihavella. Kauppilan kylältä tosin mentiin ostoksille naapurikuntaan Hankasalmelle.
Sellainen mielikuva on, että suurin piirtein nykyisen S-marketin paikalla oli osuuskauppa.
Pankinkonttoreita oli, mutta sijainti ei tule mieleen. - Anonyymi
Keskustan liepeillä lienee ollut tanssilava - ennen Syvälahden lavaa - mutta tarkempaa tietoa ei ole.
Palstalla ei yleensäkään näy liikkuvan sellaisia, jotka olisivat seuranneet elämänmenoa täällä 40-luvulla, sotien jälkeen.
Kaupat ovat vähentyneet , koulut ovat vähentyneet, väestö on vähentynyt. - Anonyymi
Aloittaja tarkoittanee muutoksia keskustan rakennuskannassa.
Viime vuosikymmeninä tänne on rakennettu Kangasniemi-talo ja S-market.
Muuta ei tule mieleen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1433958Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3593064Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142008Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101705Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41139Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69975- 71974
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23851- 71839
- 44794