Silloin, kun Keltakankaan päivystys loppui ja siirtyi POKSiin niin jokainen tiesi ettei POKS yksin pysty vetämään kaikkia Kouvolan alueen päivystys potilaita. Vuosia on kulunut eikä se asia ole vielä päättäjille valjennut. Ihme natinaa vuodesta toiseen. Ei se toivomalla parane.
POKS päivystys
Vedätystä
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olen kanssasi samaa mieltä. Pari kertaa viety Ambulanssilla, kysyin lääkäriä, vastattiin noin viisi tuntia kun odota niin ehkä kerkeää.
Kuntaliitoksen jälkeen vanhan Kouvolan kyläpoliitikot halusivat että sairaala pitää lopettaa kun on Kuusankosken alueella ja edetään pystyhoidolla. Ja näin toimittiin. Päätös oli tietysti selvä tiedotus lääkäreille ja sairaanhoitajille, täällä ei tulevaisuudessa töitä ole. Taisi vielä joku vanhan Kouvola kyläpoliitikko kehua kuinka monta kymmentä miljoonaa säästetään vuosittain työvomakustannukissa. Jokainen lääkäri ja sairaanhoitaja tekee työtään suurelta osin palkan vuoksi jolla itsensä ja ehkä perheensäkin elättää, ei vaikea päätellä miksi he hakeutuvat sinne missä palkka juoksee.
Tämä nykyinen tulevana oli jo aikoja sitten tiedossa, turha sitä nyt enää on jeesustella kun paskat housuissa ihan omien päätöksien vuoksi. Kaikkien kaveri Lindström ja kaikesta tästä hyötyvä Pakkanen hoiti lopullisesti asian ettei varmasti kukaan lääkäri tai sairaanhoitaja edes mieti tulevaisuuttaan tänne.
On se kumma ettei lääkäreitä ja hoitajia saada niin että päivystys toimii niinkuin sen pitää.
Jos päätetään että nuo palvelut loppuu, niin ei kai kukaan sellainen tule joka ajattelee omaa tulevaisuuttaan.
Oli aika toinenkin ennen kuin asemakylän kateelliset kyyrät tuhosi kaiken ulkopuolisen joka oli yli oman reviirin ja linnoittuivat puolustamaan ja rakentamaan omaa nyt kaikkien hylkäämää Manskia. Oli valtakunnan tehokkain ja menestyvin aluesairaala ja paljon muuta, mutta ehkä kuntaliitoksen jälkeen väärässä paikassa.
https://www.youtube.com/watch?v=OonXbgVsFnQ&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2W9UxI4krY1XNQ6mn3gWtUu2h42npHFPWYGJiRa9ZtRRJT9Kc2Gm99JzI