Tuulivoimaloiden maisemavaikutukset

totuudenkornetti

Tuulivoimalat vaikuttavat maisemaan voimakkaasti. Vaikutukset näkyvät sekä lähi- että kaukovaikutuksina. Jostain syystä tuulivoimaloiden vaikutusta maisemiin ei ole paljon julkisuudessa noteerattu. Syytä voi vain arvailla. Yksi hyvä arvaus on se, että kun tunnustettaisiin se, että tuulivoimalat suorastaan tuhoavat maisemat, joihin ne vaikuttavat, tulisi erittäin vaikeaksi myös eettisesti rakentaa tuulivoimaloita paikkoihin, joissa ne näitä maisemahaittoja aiheuttavat. Periaatteena päättäjillä lienee, että kun teeskentelee, että jotain ongelmaa ei ole, niin se jää huomaamatta.

Maisemiin liittyen Maaseudun Tulevaisuudessa oli mielenkiintoinen juttu otsikolla "Hallinto-oikeus kumosi kausitunneliluvat Huittisissa". Lainaus tuosta artikkelista: "Turun hallinto-oikeus on ku- monnut marjanviljelytilalle Huittisissa myonnetyn muovis ten, tunnelimaisten kausihuo neiden rakennuslain mukaisen suunnittelutarveratkaisun ja poikkeamisluvan. Asian uutisoi Satakunnan Kansa. Päätöksen kumoamista haki 15 valittajaa MAISEMAHAITAN ja lahikiinteistojen mahdollisen arvonalennuksen vuoksi. Lisaksihallinto-oikeus perus teli kumoamispaatosta raken nuspaikan sijainnilla Karhiniemen kylassa VALTAKUNNALLISESTI ARVOKKAALLA MAISEMA-ALUEELLA.
Joki- ja peltomaisema on maaritelty Satakunnan maa kuntakaavassa valtakunnalli sesti merkittavaksi rakennetuk si kulttuuriymparistoksi, jonka sailyminen on suojeltava ko konaisuus. Satakunnan museo antoi myos kasvatushuoneita vastustavan lausunnon. "


Nyt kun sitten vertaa kasvihuoneiden aiheuttamaa maisemahaittaa jättimäisten tuulivoimaloiden aiheuttamaan maisemahaittaan, niin eihän ole kyseessä ollenkaan saman mittaluokan maisemahaitat. Totta kai tuulivoimaloiden aiheuttamat maisemahaitat ovat paljon suuremmat. Haitat eivät kohdistu pelkästään lähiympäristöön vaan myös kaukoympäristöön kymmenien kilometrien päähän.

Kalajokilaakso on isolta osin määritelty valtakunnallisesti arvokkaaksi maisema-alueeksi ja sen sivujokilaakso, Vääräjokilaakso on määritelty maakunnallisesti arvokkaaksi maisema-alueeksi. Silti näitä alueita surutta tuhotaan tuulivoimarakentamisella.

Mitä tästä kaikesta voi helposti pääteellä. Tuulivoimarakentaminen on hallintoviranomaisten erityisessä suojeluksessa, eikä sen aiheuttamia valtavia haittoja haluta tunnustaa.

Asia on kuitenkin niin vakava, että siihen pitäisi puuttua.

4

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kratoni

      Lisää tuulivoimaloita, ne ovat tehokkaita Persukarkoittimia!

      • esimerkiksi

        niin tuottaahan ne tuuliväkkärät suomessa käytetystä sähkösta vuodessa 2,20% osuuden sähköä, josta veronmaksajat maksaa tuulituki maksua tuuliyhtiöille 8c/kw, n4,5 milj/e


      • Kratoni

        Puhumattakaan räjähtelevistä lepakoista. Eikä ilmastonmuutostakaan ole olemassa kun juutuubissa on niin sanottu.
        Eläkeläis juntti on aina kaikkea vastaan vaikka ei esitä perusteltua vaihtoehtoakaan.


      • totuudenkornetti

        Ilmastonmuutos on olemassa, mutta pystyttämällä Suomeen jättimäisiä tuulivoimaloita ei asiaa ratkaista millin vertaa. Ja tiedätkö, että yhteen ainoaan tuulivoimalan betoniperustukseen menee noin 1 000 m3 betonia ja 1 00 000 kg terästä. Siis jo noista tulee valtava hiilijalanjälki. Ja tiedätkö mitä: Tuulivoimafirmat eivät välitä ilmastonmuutoksesta hevon kakkaa. Ne ovat täällä vaan kääriäkseen voitot hölmöiltä suomalaisilta.

        Tällä hetkellä ainoa järkevä vaihtoehto on ydinvoima. Ja niitä on alettu rakentaa eri puolilla maailmaa uudella innolla. Se on viisautta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      85
      3588
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2373
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      140
      2016
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      861
    5. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      780
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      43
      775
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      59
      722
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      3
      706
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      677
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      87
      666
    Aihe