SOINI ON PAKOTETTAVA EHDOLLE!

Timo Soiniin henkilöityy koko meidän uusi puolueemme, Sininen tulevaisuus. On siis välttämätöntä, että hän osallistuu vaaleihin ja nostaa omalla henkilökohtaisella tunnettavuudellakaan puolueen äänisaalista. Tässä on kyse myös solidaarisuudesta puoluetovereita sekä SMP:n perintö kohtaan.

Ehdokashakemusten jättöpäivä on 5.3.2019 ja jos Soini tuohon päivämäärään mennessä ole asettunut vaaleissa ehdolle, niin puheenjohtaja Sampo Terho siirtää Soinin sivuun ulkoministerin tehtävistä. Rintamakarkureille ei ole puolueessamme sijaa ja tulevassa vaalitaistossa kaadutaan saappaat jalassa, jos niikseen tulee.
34<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Ei logiikkaa ulkoministerin vaihtamisessa vaivaiseksi kuukaudeksi, se olisi vain ihan turhaa häiriköintiä ja pelleilyä, mutta niin varmaan tekeekin.

Äänestä
  • kyllä lyllerölallerilla on isot hillotolpat kiikarissa. pyrkiessään eu mepiksi.

    Äänestä

  • Ei tietenkään mitään vaihtoa, ja Matinkin olisi jo hyvä laittaa korkki kiinni
    ja vetää viltti korville.

    Äänestä

  • Logiikka on kaukana silloin kun kyse on Torvisen tittelinkipeydestä,

    Äänestä

Soini sanoo, että ei tule vihervasemmistolaista hallitusta kun miehetkin vielä Suomessa äänestävät. Soini on sovinisti. Hän on sitä mieltä, että naisia voi raiskata ja jos tulee raskaaksi niin on pakko synnyttää. Ei saa tehdä aborttia.
Tässä sinisessä puolueessa on yksi kummajainen tuo Tiina Elovaara. hän käy läpi noita SDP:n ja vihreiden naisia, kuinka ovat päteviä. Onhan niillä sinisilläkin tuo Pirkko Mattila. Poikkeuksellisen vetämätön tyyppi. Tiina on väärässä puolueessa. Se nyt on selvää. Miksi ei puhu sinisten omista asioista. Sama vika Soinilla, puhuu vain perussuomalaisista. Soini on sellainen ihmisvastainen tyyppi. On sitä mieltä, että hänen puolue on varastettu häneltä. Onhan nuo siniset Soinin puolue, mutta niin vähäpatöinen, että se ei Soinille kelpaa. Soinin ihmisvastaisuus on sitä, että hän ei hyväksy puoluedemokratiaa. Hän ei hyväksy puolueen jäseniä, jotka äänestivät Halla-ahon johtoon. Ei tartte hyväksyä, kun eivät ole oikeita ihmisiä.

Äänestä

Kun Soini-loikkarit lähtivät, niin Tiina Elovaara leuhki lehdissä kuinka hänelle on useista puolueista tarjottu liittymistä heihin.
No, esim vihreät vaativat kirjallisena pitkän listan poliittisesta katumista ym ja näyttää olevan demareillakin sama suunta. Eli nuo puheet ovat todella osoittautunut täysin höpön, pöö ei muuta. aivan varmasti olisi jo loikannut, koska sinissä näyttää olvan niin passiivinen ei mitään kentällä näkynyt kuukausiin.
Soini-loikkareille tuulee vielä tuskaiset kuukaudet edessä, kun kaikki todellisuus realisoituu.

Äänestä

Puolueen ja Soinin kunto sama, nakkimukinkin kantamisesta tulee hiki.
Onnea vaaleihin.

Äänestä

SMP:eestä tämä tyyppi ei tiedä mitään

Äänestä

Siniset eivät ole sanoneet sanaakaan tästä veroparatiisiyhtiöiden järjestämästä vanhusten hoidon laiminlyönnistä.Siniset ovat kokoomuslaisempia kuin kokoomuslaiset itse. Sipilä vähättelee myös tätä vanhusten hoidon laiminlyöntiä. Tilanne karkaa käsistä, jos sote menee läpi.

1Äänestä
  • Sipilä syyttää kätevästi kuntia itse aiheuttamistaan ongelmista kuten taitamattomasti hoidetusta soteuudistuksesta joka päästi tilanteen vauhkoontumaan hallitsemattomaksi hallituksen kyvyttömyyden vuoksi

    1Äänestä

Ellun kanojen gallup laskentaa muutettuna paikoiksi 23.1.19 SDP 47 paikkaa, kok 40, kepu36, vihreät 22 ja perussuomalaiset 21. Siniset 0 paikkaa.
Eikö Soini lähde nostamaan sinisten kannatusta?

Äänestä

Noloa että populistisia mielipiteitäkin julistetaan vain silloin kun henk. koht. tarpeet on katkolla. Siniset lienee aika pihalla koska Soini ei ole aloittanut esitystään eivätkä tiedä miten kampanjoida?

Äänestä

Soinin ja muiden jotka ovat perussuomalaisten äänillä eduskuntaan päässeet, sen jälkeen pettäneet äänestäjänsä eroamalla puolueesta ja ovat näin ollen laittomasti eduskunnassa, luulisi ymmärtävän ettei kansa unohda. Vai luulevatko edelleen voivansa kohdella ihmisiä miten vain.

Äänestä

Ei varmaan lähde ,saa suojatyöpaikan hallituksen tärkeästä tukemisesta.

Äänestä

Hyvä keskustelun avaaja, tuo on oikeaa puhetta. Jonklnmoinen kuri se on ministeri Soinillakin oltava.
Hänhän on puolueenne rivimies nykyisin ?
Olisi kyllä syytä vaaleilla tutkia Soinin huulenheiton vaikutus muiden puolueiden äänestäjiin kun se ei 2017 vuoden jälkeen ole vedättänyt perussuomalaisia.

Äänestä

Varokaa tätä miestä se on haitallinen Siniselle aateliikkeelle

Äänestä

Soinihan sanoi lähtevänsä täysillä jos lähtee, eli esiintyminen sitä samaa tuttua suunsoittoa. Hän voisikin yllättäen saada Kultainen Venla -pystin.

Äänestä
  • Soini on jo muutamalla kierteisellä ilmaisulla ilmoittanut, että hän ei lähde ehdokkaaksi.
    Otan esiin muutaman.
    Plokissaan 31.1. 2019 hän kirjoittaa:
    " Silloin tällöin ihmettelen, että kuinka pässejä vallanpitäjät, eliitti ja median pösilöimmät kirjoittajat voivat olla ?"
    Tämä teksti on suunnattu sille vallassaolojoukolle, jonka kanssa hän työskentelee tässä hallituksessa.
    Viime viikkojen plokissaan hän myöskin toteaa:
    " Lauri Nurmen mukaan SDP:tä ei kannata nyt mollata. Ei tarvitse. He tekevät sen itse. Duunari ajaa dieselillä."
    Edellisellä kahdella kannanotolla hän on ilmaissut että hän ei lähde tulevaan hallitukseen, tuli se sitten oikealta, keskeltä tai vasemmalta. Ulkoministerinä hän on jo tottunut vallassaoloon ja vähäisempään hän ei ryhdy.
    Ainut mikä häneltä on negatiivisena JYTKYNÄ jäänyt suorittamatta on perussuomalaisuuden täydellinen tuhoaminen. Se jäi 2017 teatterissa pahasti kesken. Se on hänen lähitulevaisuutensa salainen haave. Usko tai älä.
    Ainut millä hänen kaavailemansa tulos on estettävissä on näissä vaaleissa J Y T K Y Halla-ahon perussuomalaisuudelle; vähintään yksi kansanedustajapaikka enemmän kuin ministeri Soinin aikana.
    Jos näin kävisi, on todettava, että Halla-aholta lähtevä kiitos äänestäjäkunnalle olisi jotain muuta kuin: Kiitos ääönestäjäkunnalle, kiitos vaaslityön tekijöille jne. MINÄ SEN TEKIN !
    Jos Halla-ahon jytky toteutuisi, olisi se vahva viesti äänestäjäkunalta tulevalle hallitukselle - tuli se sitten oikealta, vasemmalta tai siltä väliltä. Se olisi viesti päätöksentekijöille Pidämme kiinni vallastamme. mielipidettämme on syytä kuunnella ja noudattaa.

    Äänestä

Kyllä nyt alkaa näyttää selvältä, että Soini ei uskalla lähteä eduskuntavaaleihin...................

Äänestä

Soini lähtee ehdolle Uudellamaalla. Vistbacka lähtee ehdokkaaksi Vaasan vaalipiiriin. Vielä kun houkuteltaisiin Vennamon Pekka Turusta mukaan, niin ainakin kymmenen paikkaa olisi tulossa. Muista vaalipiireistä saataisiin vielä 5- 10 paikkaa. Eli tuleva eduskuntaryhmä on merkittävän kokoinen.

Äänestä
  • Perussuomalaisena on todettava, etten parhaalla tahdollanikaan usko, että Vistbacka lähtisi ehdokkaaksi. Kannatusluvut ovat kertoneet hänelle mitä poliittista teatteria hän tilanteessa esittäisi. Jos joku on nähnyt Hänet eduskunnassa, niin hän kaikkein todennäköisimmin on ollut hoitamassa apuatarvitsevien asioita Helsingin virastoissa ja käynyt ohessa vierailemassa elämänsä pitkäkestoisimmalla työpaikallaan.
    Mielestäni Hänen uraauurtava ja kunnioitettava työnsä on jo historiaa ja sitä on turha lähteä pilaamaan.
    Ministeri Soini taas on suoranainen rasite nykyiselle puolueelleen, minkä hän lienee tekstiensä mukaan jo itsekin ymmärtänyt.

    Äänestä

Soini panttaa päätöstä alhaisen kannatusluvun vuoksi, se on odottanut että kannatusluvut lähtisivät nousuun ja jos luvut olisivat korkeammalla niin Soini olisi tehnyt päätöksen jo Joulukuussa lähteä ehdolle. Soini ei asetu ehdolle sillä se tietää että Suomen suurinta takinkääntäjää ja hillotolpan nuolijaa ei hyvällä katsota ja Sininen tulevaisuus on kevään jälkeen Sininen menneisyys.

Äänestä
  • PS:n toimistoon on saatava lisää henkivartijoita

    Hulluista ei ikinä tiedä etukäteen

    Äänestä

  • Muurola häämöttää jo, mutta ei eduskunta, kieh.

    Äänestä

  • henkivartijoita--- kirjoitti:

    PS:n toimistoon on saatava lisää henkivartijoita

    Hulluista ei ikinä tiedä etukäteen

    Hullut huutelee Norjasta tulkaa täältä hakemaan

    Äänestä

Soinin ei tarvitse ilmoittautua ehdolle, jos ei aio alkaa ehdolle. Minkäänlaista ilmoittaumista ei tarvita sellaisessa tilanteessa jos ei aio alkaa ehdolle. lmoittatua tarvitsee vain niiden, jotka ilmoittautuvat ehdokkaiksi. käsittääkseni pitää olla myös puolueen suostumus, oma ilmoitus ei riitä.

Äänestä
  • Mielestäni olisi hauskaa jos Soini ilmoittautuisi ehdolle, saataisiin hyvää komiikkaa.

    Äänestä

  • Koomikoksi kirjoitti:

    Mielestäni olisi hauskaa jos Soini ilmoittautuisi ehdolle, saataisiin hyvää komiikkaa.

    Kyse on sentään elinikäisestä huijauksesta

    Äänestä

Hassu nimi teidän firmalla, kun ei sillä ole mitään tulevaisuutta.

Äänestä
  • Televisioon "Noin viikon tulevaisuus"

    Äänestä

Toisaalta nyt jos koskaan Soinin velvollisuus lähtä ehdokkaaksi ja punnittava äänestäjien edessä peräkontti-politiikka, kaikki epärehellisyys. on äänstäjien tyhmyyttä sitten jos äänstävät jatkoon? Epäilen vahvasti..............?

Äänestä

Soini taas kehuu itseään. Hänen mielestä kepu suunnitteli ottavansa itselleen hänen sloganin:"Tykkäät kuitenkin". Äärimmäisen itsekeskeinen tämä Soini. Kuuleman tiistaina suunta länteen. Joo, oisko se sitä virkapaikan varmistelua. Siniset eivät hyödy mitää Soinista enää. Alunpitäen peli on ollut toisin päin. Soini on hyötynyt sinisistä

Äänestä

Siirtyy Uutisvuotoon haukkumaan persuja

"Meiltähän tämä käyp"

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


LapinSiniset kirjoitti:

Timo Soiniin henkilöityy koko meidän uusi puolueemme, Sininen tulevaisuus. On siis välttämätöntä, että hän osallistuu vaaleihin ja nostaa omalla henkilökohtaisella tunnettavuudellakaan puolueen äänisaalista. Tässä on kyse myös solidaarisuudesta puoluetovereita sekä SMP:n perintö kohtaan.

Ehdokashakemusten jättöpäivä on 5.3.2019 ja jos Soini tuohon päivämäärään mennessä ole asettunut vaaleissa ehdolle, niin puheenjohtaja Sampo Terho siirtää Soinin sivuun ulkoministerin tehtävistä. Rintamakarkureille ei ole puolueessamme sijaa ja tulevassa vaalitaistossa kaadutaan saappaat jalassa, jos niikseen tulee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu