Kirkko on tänään 28.1.2019 julkaissut tilastot vuodelta 2018
Jack2018a
18131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kirkon+jäsenmäärä+3+848+191+(3+904+293)+eli+laskua+viime+vuonna+56+102.+Kuolleiden+ja+kastettujen+erotus+44+706+-+30+892,+kirkolle+tappiota+-13+814.+Eronneita+58+338+ja+liittyneitä+16+680.+Liittyneitä+enemmän+kuin+viime+vuonna+mutta+kuitenkin+vähemmän+kuon+vuonna+2016,+joten+se+siitä+Kirkon+mainostamasta+liittymisennätyksestä.+Erovuosi+2018+näillä+näkymin+neljänneksi+suurin,+koska+vuotta+2013+jäljessä+noin+600+erolla.+Muuttuuko+nämä+tilastot+vielä+lopullisiin+tilastoihin,+jotka+tulee+maaliskuussa?+
Huomenna+saadaan+Tilastokeskuksen+väkiluku+joulukuulta.+Kirkon+markkinaosuus+tulee+olemaan+69,6%+tai+69,7%.
Hyvältä näyttää. Käytännössä kaikki laskee. Kirkon jäsenosuus laskee. Kasteosuus laskee. Kirkollisten vihkimisten osuus laskee. Rippikoulun kävijöiden osuus laskee.
Jos+syntyneitä+olisi+47+563,+niin+kastettujen+osuus+syntyneistä+laskisi+juuri+ja+juuri+alle+65%:den,+eli+yhdellä+desimaalilla+pyöristyisi+64,9%:een.
Edellyttäisi+3+777+syntynyttä+joulukuulle,+jäänee+kuitenkin+johonkin+3+600:een.+Mutta+v.+2017+lopullinen+syntyneiden+määrä+nousi+182:lla+ennakkotiedosta.+Eli+tiukille+mennee+65%:n+alitus+-+sitten+kun+joskus+saadaan+lopulliset+luvut.
Kastetujen osuus syntyneistä tulee alittamaan 50 prosentin rajan 7 - 8 vuodessa. Alkaa näyttämään aika hyvältä.
Epäilen että 31.12.2018 tehtyjä eroilmoituksia on vielä jonossa. Lopullinen luku kai selviää joskus.
Liittyminen kääntyi taas kasvuun. Liekö maahanmuuttajia? Aikuiskasteiden määrästä tuon näkisi, mutta kirkontilastot.fi väittää ettei ketään aikuiskastettu. Tieto on tietysti väärä, mutta ei välttämättä kovin kaukana totuudesta.
Aikuiskasteiden määrä on salattu taulukossa (kolme pistettä), mutta sen voi laskea:
30 892 kastettua, joista 30 884 lasta.
Aikuiskasteita oli siis 8 kpl
Eihän tuo voi pitää paikkaansa. Noita on ollut kuitenkin aiemmin satoja, ja koko ajan enemmän on maassa kastamattomia -- niin maahanmuuttajia kuin kantaväestöä -- joten romahdus kahdeksaan(!!!) ei ole mitenkään mielekäs.
Liittyminen lisääntyi lähinnä syksyllä, joten pieni kasvu selittynee seurakuntavaaleilla: muutama liittyi antaakseen protestiäänen, selvästi suurempi joukko erosi vaalien aikaan. Veikkaan liittymisen kääntyvän jälleen laskuun tänä vuonna. Liittyjien määrä on joka tapauksessa melko mitätön, ja kohta kuolleiden ja kastettujen erotus kuittaa sen jo kokonaan.
Ikäryhmittäin eroja ollut enemmän kuin edellisenä vuotena_
Ikäryhm 2017 2018
10-19 3090 3708
20-29 12694 14702
30-39 7892 8981
40-49 6782 7090
Kirkon+vihkimisoikeudesta+ja+ilmaispalveluista+huolimatta+kirkon+jäsenistä+43,8+%+valitsee+siviilivihkimisen.
3+848+191+/+5+521+773+eli+Kirkon+alustava+markkinaosuus+vuodenvaihteessa+on+69,69%.++Kuolleiden+määrä+tavallisesti+nousee+ennakkotilastoista+parilla+sadalla,+ja+syntyneiden+määrä+vain+joillakin+kymmenillä.
Vrk:n etusivulla 'reaaliaikainen' Suomen väkiluku tällä hetkellä 5 531 305.
Tilastokeskuksen mukaan väkiluku kasvoi viime vuonna 8 643:lla 5 521 773:een.
Ja nyt siis olisi tammikuun aikana väkiluku kasvanut liki 10 000:llä.
Olisikohan kuitenkin väkiluku vuoden vaihteessa enemmän kuin 5 521 773?
Vrk:n etusivulla oleva väkilukukello on ollut jo monta vuotta tuhansia edellä Tilastokeskuksen lukuja. Sitä kelloa ei ilmeisesti ole päivitetty, vaan sen väkiluku kasvaa joka päivä keskimäärin sen määrän, jonka Suomen väkiluku kasvoi joskus viisi vuotta sitten. Suomen väkiluvun kasvu on hidastunut viimeisten vuosien aikana, koska kuolleiden määrä on ohittanut syntyneiden määrän 2016.
Kasteosuus+syntyneistä+65,3%.
Voisi+tuosta+vielä+tarkistuslaskennassa+kymmenyksellä+pudota.
Alle+2/3+joka+tapauksessa.+Merkkipaalu+sekin.
Tänään+Tilastokeskus+on+julkaissut+viime+vuoden+lopulliset+tilastot.+Kirkon+jäsenmäärä+31.12.2018+oli+3+853+106+(3+911+260)+joten+jäsenmäärä+putosi+viime+vuonna+58+154:llä.+Suomen+väkiluku+vuoden+vaihteessa+5+517+919+joten+kirkon+markkinaosuus+vuodenvaihteessa+69,83%.+Mielenkiintoista,+että+Kirkon+jäsenmäärä+nousi+Kirkon+alustavista+tilastoista+3+848+191+lähes+viidellä+tuhannella+Tilastokeskuksen+lopulliseen+tilastoon.+Osaisko+joku+sanoa+mistä+moinen+johtuu?+Yleensähän+Kirkko+on+pikemmin+paisutellut+tilastojaan+kuin+ilmoittanut+alakanttiin.
Mistä lie johtuu, mutta ihan samalla tavalla esimerkiksi vuoden 2017 jäsenmääräksi kirkko ilmoitti 3 904 293 ja Tilastokeskus 3 911 260. Lähes kaikkialla jäsenosuus väestöstä lasketaan kirkon ilmoittaman luvun perusteella. Tällöin kirkkoon kuuluvuudeksi tulee sama 69,7 prosenttia, joka jo vuoden alussa ilmoitettiin.
Tilastokeskus laskee mukaan pienet vauvat, joiden äiti kuuluu kirkkoon. Tarkkaa ikärajaa en muista.
Varsinkin aiemmin Tilastokeskuksen tapa on ollut minusta parempi. Nythän tilanne alkaa muuttua, kun jonkinlainen joukko kirkkoon kuuluvien äitien lapsia jää kastamatta, eikä tätä kompensoi kirkkoon kuuluvien isien ja kuulumattomien äitien lasten kasteet.