Tämän päivän Oulun turvallisuusinfon tekstiversiossa Iltalehdessä luki moinen väittämä.
Eihän tuollainen voine pitää paikkaansa - mitä mamujen (lue: nuorten sällien) vierailuilla, joita Vuolle-Opisto onkin ahkerasi järjestänyt - siis mitä niillä on tekemistä mamujen "kotouttamisen" kanssa?? Ei yksinkertaisesti mitään!
Vuolle-Opiston sivuilla on myös maininta tuosta "kotouttamisen" lajista.
Näitä vierailuja ei kuulemma toistaiseksi järjestetä.
Muutenkin ko. turvallisuusinfo sisällön perusteella oli yhtä liirum laarum höpinää. Mitä esim. perheväkivallalla - jota sitäkin sivuttiin - on tekemistä Oulun kaupungin turvallisuuden kanssa. Ei yhtään mitään!!
Vanhan sananlasku sanoo: " Kun yksi puhuu aidasta, niin toinen puhuukin aidan seipäästä".
Vanhemmat "toivoneet" mamujen vierailuja päiväkoteihin???
14
<50
Vastaukset
- TaksienBoikotointia
Ovatko taksit turvallisia Oulussa?
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/oulu-ei-ole-talla-hetkella-turvallinen-kaikille-lapsiperheille-huudellaan-taksikyyteja-hylataan/7259208- tg3y
Nyt kun saa valita uuden lain mukaan auton itse. niin otan aina taksin missä on suomalainen kuljettaja.
- 8e8t9t9t90
Tuo on varmasti totta, turha sitä on epäillä. Kyllä täällä Oulussa on aivan riittävästi näitä vihreitä ja vasemmistolaisia, jotka ovat oikeasti tuota mieltä. On myös paljon SPR:n naisia, jotka puoluekannasta riippumatta rakastavat noita maahanmuuttajia ja toivovat heitä joka paikkaan lasten kavereiksi.
- ouluntautia
Silkkaa valehtelua että vanhemmat olisivat toivoneet vierailuja.Jonkun yksittäisen islamiin hurahtaneen toimittajan ideasta lähtenyt eräskin kampanja liikkeelle ja suvakit tätä säestäneet vailla järkeä.
- Äksynä
Lasten vanhemmat. Vaatikaa, ettei lapsenne osallistu tuohon hulluuteen.
Onko budhalaisia, hinduja jne käytetty kouluissa ja päiväkodeissa vierailulla?
minkä ihmeen takia vanhemmat olisivat toivoneet vierailuja päiväkoteihin? tai kouluihin ylipäänsä, eikös kotouttamista onnistuisi toteuttaa muutenkin.
kyllä suomessa esim. tekemätöntä työtä löytyy, tekemistä muualtakin kuin kouluista ja päiväkodeista.
tämä vaan mun mielipide.- Palle-Hermanni
Kyllä persuöyhöttäjän pitää saada pitää perheensä kurissa ja nuhteessa vaikka siihen vähän nyrkkiä tarvittaisiinkin. Matun ei sovi sitä tehdä. Suomi ensin.
- Palle-fani
Palle, sä oot ajatusten Tonava, varsinainen karpaasien nero. Menin ihan sanattomaksi nyt. Suomi ensin.
- spi
Kotouttaja suvakit varmaankin toivoneet, pitää opettaa lapset nuorena, keille neitsyytensä menettävät.
- ValhettaValhettaVain
Kuinka tuollaista sontaa voidaan edes esittää - vanhemmat eivät taatusti ole toivoneet ja vielä vähemmän halunneet matuja vierailemaan päiväkoteihin.
Tuollainen "toivominen" on lähtöisin juuri näiltä suvakeilta, jotka leimasivat maahanmuuttokriittiset rasisteiksi ja vihapuheiden pitäjiksi. Nyt sitten on nähty, mihin tuo suvaitsevaisuus on johtanut. - Kysyvvaan
Ettekö te Oulun tervaporvareiden jälkeläiset saa ajettua sitä roskasakkia Nallikarin kautta mereen? Enkä roskasakilla tarkoita siltojen alla asuvia suomalaisia "roskia".
- humpsahtava.kusi
Aika omituinen väite. Näillä turvapaikanhakijoillahan voi olla tauteja, jotka tarttuvat lapsiin. En usko että kukaan vanhempi haluaa tarhaan tuntemattomia miehiä lapsiaan käpälöimään, sehän on ajatuksenakin ihmisen suojeluvaiston vastaista. Ja mitä sanoo laki.
- KylläOulussaMunataan
Niin uskomatonta kuin se onkin, tuollainen väite esitettiin eilisessa turvakeskustelussa Oulun kaupungintalolla. Aika kritiikittömästi oli tämä turvallisuuskeskustelu pohjustettu.
Kun 14-vuotias tyttö raiskattiin 2016 talvella Kempeleessä, somessa oli raivoisa keskustelu juuri tuosta aiheesta, kun näitä matuja oltiin heti työntämässä "tutustumaan" Kempeleen keskustan yläasteelle.
Vanhemmat vaativat rehtoria vastuusen asiasta. Näin nömmöä porukkaa löytyi Suomen kouluista, että tällaista sikasakkia päästettiin sinne "tutustumaan" koululaisiin - ilman mitään kontrollia - pitihän sitä osoittaa oma "suvaitsevaisuutensa." Irakin ammattisotilaita alettiin sairaalla tavalla kotouttamaan - tulokset ovat nyt nähtävissä.
Aika köykäistä antia oli tämä ns. turvallisuuskeskustelu sinänsä. Asioiden pyörittelyä ja totuuden kiertämistä.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?871873Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,181176Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.991155Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol80997- 94884
Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot154879Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs56779Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51774Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv57728- 53694